wtorek, 2 lipca 2019

PRMIERY LIPIEC 2019


 
 
 
Lipiec, pierwszy oficjalny miesiąc wakacji. Słońce, plaża, morze, jezioro, góry, biwak i wszystko to, czego dusza pragnie. Beztroskie ogrzewanie się w cieple letniego słońca, popijanie chłodnych napojów i to, co każdy książkoholik lubi najbardziej – pyszna książka.  Taka, która rozgrzewa, otula w promieniach słońca i daje nieco ochłody przed letnim skwarem. W lipcu będzie z czego wybierać, dla każdego coś dobrego. A może warto udać się w nieznane dotąd krainy i opuścić swoją krainę komfortu? Przed Wami 14 premier w sam raz do zaczytania.

 

1.    Madame Zero i inne opowiadania, Sarah Hall, Wydawnictwo Pauza.
 
                            Źródło: Wydawnictwo Pauza

 

Jest to wybór opowiadań wielokrotnie nagradzanej brytyjskiej pisarki, której twórczość do tej pory nie była dostępna w Polsce.  Akcja tych opowieści raz dzieje się w krajobrazach wiejskich, przemysłowych czy psychologicznych.  Hall balansuje między surrealizmem a codziennością, między miastem a wsią, czy między ludźmi a zwierzętami.


Premiera 17 lipca.

 

2.    Kolory pawich piór, Jojo Moyes, Wydawnictwo Znak Między Słowami.
 
                              Źródło: Wydawnictwo Znak Między Słowami

 

Nie wiem, jak dla Was ale dla mnie proza Jojo Moyes działa niczym ramię najlepszego przyjaciela. Gdy jest ciężko, gdy wszystko jest totalnie do batalii, zawsze niesie otuchę. Nie mówi, że świat jest bez wad. Co to, to nie, jednak pokazuje go w nieco cieplejszych barwach. Taka właśnie mam wrażenie, jest również najnowsza powieść brytyjskiej pisarki. Opowiada nie o ludziach doskonałych, ale takich prawdziwych.

 

Opis wydawcy:


Piękna, bogata i zepsuta do szpiku kości Athene zszokowała wszystkich. Uciekła od męża z domokrążcą, nie zostawiając nawet listu. Ponad trzydzieści lat później Suzanna Peacock musi zmierzyć się z mroczną legendą swojej matki. I z prawdą o sobie, która jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą.

Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw dziwna i niedostępna. Ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, tylko nie ma już siły udawać, że jest szczęśliwa. Jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpieczna, jest jej mały sklepik, Pawi Zakątek. To tam pewnego dnia spotyka kogoś, kto jest równie pogubiony. I dostaje szansę, aby zacząć wszystko od początku.


Premiera 3 lipca

 

 

3.    Wołyński gambit. Śledztwo w czasach zbrodni, Artur Baniewicz, Wydawnictwo Znak Horyzont.
 
 
                                     Źródło: Wydawnictwo Znak Horyzont

 

To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli kryminału retro.  Były policjant prowadzi śledztwo w sprawie zaginionej bez śladu żydowskiej kobiety, a wszystko w zawierusze II wojny światowej i jej jednego z najkrwawszych akcentów – rzezi wołyńskiej.


Premiera 1 lipca.

 

4.    Dzikie serce, Jamey Bradbury, Wydawnictwo Marginesy.
 
                    Źródło: Wydawnictwo Marginesy

 

Połączenie powieści obyczajowej z horrorem.  Niezwykła opowieść o równowadze między życiem a śmiercią, o kruchości człowieka w obliczu sił natury.  Dzikie ostępy Alaski, młoda i dorastająca nastolatka oraz rodzina mieszkająca na całkowitym odludziu, której spokojne życie zakłóci pojawienie się nieznajomego.


Opis od wydawcy:


Nastoletnia Tracy, wychowana w dzikich ostępach Alaski, spędza całe dnie na tropieniu zwierząt i powożeniu psim zaprzęgiem w lasach otaczających jej rodzinny dom. Chociaż czuje się bezpieczna w tej dziewiczej krainie, zawsze przestrzega zasad, których nauczyła ją matka, zanim zginęła: Nigdy nie trać domu z oczu. Nigdy nie wracaj do domu z brudnymi rękami. A przede wszystkim: Nigdy nie rań innych ludzi do krwi. Pewnego dnia ktoś atakuje Tracy w lesie. Dziewczyna nie pamięta dokładnie, co się stało, ma jednak wrażenie, że zanim straciła przytomność, zraniła go nożem. Do krwi. Ale nie ma czasu się nad tym zastanawiać, jest zajęta przygotowaniami do zbliżających się zawodów Iditarod. Wkrótce zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Niepokojący lokator, który podstępnie wkrada się w łaski rodziny. Groźna twarz nieznajomego w tłumie. Odcisk buta na skraju lasu… Rodzina Tracy jest w tarapatach.


Premiera 10 lipca

 

5.     Pokuta, Anna Kańtoch, Wydawnictwo Czarne.
 
                                 Źródło: Wydawnictwo Czarne


Wrzesień 1986 roku niewielką prowincjonalną nadmorską miejscowością wstrząsa brutalne morderstwo.  Na plaży zostaje znalezione ciało zamordowanej dziewiętnastoletniej dziewczyny. Miała całe życie i żadnych wrogów, w to przynajmniej wierzy milicja.  Wszystko zmienia się, gdy na posterunku zjawia się mężczyzna twierdzący, ze to on zabił dziewiętnastolatkę a wraz nią jeszcze pięć innych kobiet. Zapowiada się mroczny kryminał, który przykuwa w fotel. A takie lubimy najbardziej.

 

6.    Nasz dom płonie, Bonnie Kistler, Wydawnictwo Czwarta Strona.
 
                                Wydawnictwo Czwarta Strona


Poruszająca, pełna emocji opowieść skomplikowanych relacjach i sile rodziny. Jeden błąd, jedna nieprzemyślana decyzja i tragedia odciskająca na zawsze swe piętno.  Powieść w duchu Celeste Ng i Liane Moriarty.


Opis od wydawcy:


To tylko nastoletni wybryk. Chociaż Kip wypił na imprezie trochę za dużo i spowodował wypadek samochodowy, wydaje się, że ujdzie mu to na sucho. Jednak nagle umiera jego przyrodnia siostra. Tamtego dnia Chrissy jechała razem z bratem, więc policja szybko łączy fakty, ale Kip zarzeka się, że to wszystko wyglądało inaczej. Czy wzajemne oskarżenia sprawią, że rodzina rozsypie się na kawałki?


Premiera 17 lipca.

 

7.  Powroty i wspomnienia, Sylwia Trojanowska, Wydawnictwo Czwarta Strona.
 
 
                                Źródło: Wydawnictwo Czwarta Strona

Rodzinna sekrety, przeszłość o której nie można zapomnieć, ale należy umieć przebaczyć. Rekomendowana przez samą Gabrielę Gargaś, a ja jej ufam. Opowieść o dziewczynie, która  postanawia poznać dzieje własnej rodziny, odkrywanie przez nią kolejnych sekretów okaże tak samo fascynujące, co bolesne.

Premiera 17 lipca.

 

8.    Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości, Shaun Walker, Wydawnictwo Poznańskie.
 
                                 Źródło: Wydawnictwo Poznańskie

 

Shaun Walker wieloletni korespondent „Independent” i  “Guardiana” dokonuje wiwisekcji jednego z najpotężniejszych światowych mocarstw, Rosji pod rządami Władimira Putina.  Kraju czekającego na nowy 1945 rok, który przyniesie mu powrót do pozycji supermocarstwa i da nowy okres blasku i chwały. Kraju dotkniętego zbiorową amnezją, który wyparł ze swej świadomości najczarniejsze karty własnej historii. Autor przeprowadził wywiady z ludźmi, którym na co dzień odmówiono prawa głosu i których Zachód pewnie nigdy by nie usłyszał.


Opis wydawcy:


Główną osią książki są relacje z wydarzeń 2014 roku, który miał być powrotem Rosji do „narodów pierwszej kategorii”. Walker zawsze znajduje się w centrum wydarzeń: obserwuje z bliska propagandowe zabiegi Rosji podczas zimowej olimpiady w Soczi i znajduje się wśród demonstrantów podczas Euromajdanu w Kijowie. Zapuszcza się na front w Donbasie, gdzie rozmawia zarówno z ukraińskimi rebeliantami, jak i z byłymi rosyjskimi żołnierzami, którzy utrzymują, że przyjechali tu walczyć z ukraińskim faszyzmem. Relacjonuje także aneksję Krymu, przy czym nie kreśli czarno-białej wizji świata, według której Rosja jest zła, a Ukraina dobra. Siła książki polega na pokazaniu tych dwóch krajów i dwóch narodów w tragicznym zwarciu.  Walker snuje opowieść, w której historia i współczesność przeplatają się ze sobą niemal na każdym kroku. Łączy pogłębioną analizę polityczną najnowszych dziejów Rosji z historią jednostki. Rozmawia ze wszystkimi, którzy chcą z nim rozmawiać – ukraińskimi rebeliantami, rosyjskimi żołnierzami i zwykłymi, szarymi obywatelami, którzy każdego dnia mierzą się z ciężkim kacem mocarstwowej codzienności.


Premiera 31 lipca.

 

9.    Carl Frode Tiller, Początki, Wydawnictwo Poznańskie.
 
                                Źródło: Wydawnictwo Poznańskie


Hipnotyzujący portret destrukcyjnego idealisty. Pejzaż lodowatej Północy stanowiącej tło do pokazania dramatu dysfunkcyjnej rodziny i kryzysu międzyludzkiego.

Opis wydawcy:


Ilekroć zdarzało mi się fantazjować o tym, że z sobą kończę, wyobrażałem sobie uroczysty, rytualny wręcz czyn – w tym list pożegnalny, garnitur i ważne dla mnie miejsce. Dlatego ostatnią moją myślą, która przyszła, gdy w nagłym ataku paniki próbowałem ostro skręcić, było to, że mogłem trochę bardziej się postarać.  Historia Terjego musiała skończyć się samobójstwem. Przez całe życie tłumił swoje uczucia, był ironiczny i szorstki, a naturę rozumiał lepiej niż innych ludzi. Carl F. Tiller stopniowo cofa się do coraz wcześniejszych wydarzeń i wnika w psychikę swojego bohatera, by stworzyć fascynujący obraz jego dramatu egzystencjalnego i walki z wewnętrznymi demonami.


Premiera 17 lipca.

 

10.                      Adwokat diabła, Andrew Neiderman, Wydawnictwo Vesper.
 
                              Źródło: Wydawnictwo Vesper

 
Klasyka horroru, która za każdy razem fenomenalne wrażenie. Kiedy młody, lecz niedoświadczony prawnik dołącza do zespołu potężnej kancelarii, może oczekiwać poprawy losu, a przede wszystkim własnej pozycji finansowej. Nie wie tylko, jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić. Opowieść o odwiecznej walce i dobra ze złem.


Opis wydawcy:

Kiedy Kevin Taylor dołącza do wziętej, ekskluzywnej firmy prawniczej na Manhattanie, specjalizującej się w prawie karnym spółki John Milton i Wspólnicy, oznacza to dla niego długo wyczekiwaną poprawę losu. Wreszcie może się wraz z żoną cieszyć wszystkimi luksusami, jakich oboje pragnęli — pieniędzmi, limuzyną z szoferem, a nawet olśniewającą siedzibą w strzelistym apartamentowcu w samym sercu Nowego Jorku. Kevin nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że związał się właśnie z podejrzanym, mrocznym stowarzyszeniem… Jego nowy szef, John Milton, z miejsca przydziela mu zapowiadającą się na jedną z najgłośniejszych spraw roku, wręczając mu w tym celu dokumentację sporządzoną jeszcze przed popełnieniem zbrodni. Kevin rzuca się w wir pracy, lecz rychło dostrzega niepokojące, wręcz złowrogie szczegóły, jakie stopniowo wyłaniają się spod atrakcyjnej fasady jego nowej firmy. Gdy zauważa, że jego współpracownicy zwyciężają w każdej potyczce na sali sądowej, a wszyscy ich klienci zostają oczyszczeni z zarzutów, jego narastające podejrzenia przeobrażają się w autentyczny strach. Kevin, nie wiedząc o tym jeszcze, został ADWOKATEM DIABŁA i nie ma już dla niego ratunku.


Premiera 17 lipca.

 

11.                      Historia wilków, Emily Fridlund, Wydawnictwo Editio.
 
                              Źródło: Wydawnictwo Editio


Powieść nominowana do Nagrody Bookera, która znalazła się w finałowej szóstce. Poetycka, niezwykle wzruszająca opowieść o trudnym dorastaniu młodej kobiety, której obecne wybory życiowe nierozerwalnie związane się z noszonym przez nią piętnem przeszłości.


Opis od wydawcy:


Dorastanie może być trudne i bolesne, zwłaszcza w świecie, który z każdej strony odrzuca młodego człowieka. Co by było, gdyby czternastoletnia Madeline zwana Lindą wychowała się w normalnej rodzinie, dobrze znała swoich rodziców i miała pewność, że jest dla nich najważniejsza na świecie? A gdyby w szkole znalazła bratnią duszę wśród rówieśników i mądrego mentora wśród nauczycieli? Wreszcie, co by było, gdyby do domu po drugiej stronie jeziora wprowadziła się zwykła rodzina? Odpowiedzi na te wszystkie pytania muszą pozostać nieoczywiste. Rodzice dziewczyny, buntując się przeciw systemowi, wychowywali ją w komunie, lecz nie poświęcili jej wystarczająco dużo uwagi i uczuć. Rówieśnicy w szkole konsekwentnie Lindę odrzucali i dręczyli w nieprzyjemny sposób. Kiedy więc w domu po drugiej stronie jeziora zamieszkali nowi sąsiedzi, którzy od początku okazali jej sympatię i akceptację, Linda poczuła się, jakby od zawsze była jedną z nich. Wkrótce zaczęła opiekować się ich synkiem - czteroletnim Paulem. Gdy dziewczyna zapragnęła utwierdzić się w przekonaniu, że nareszcie znalazła swoje miejsce, okazało się, że musi zmierzyć się z czymś mocno osobliwym, stanąć twarz w twarz z tajemnicą i dokonać wyboru, którego konsekwencje będą dla niej nie do przewidzenia.

Premiera 3 lipca.

 

12.                      J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia, T.A. Shipey, Wydawnictwo Zysk i S-ka.
 
 
                              Źródło: Wydawnictwo Zysk i S-ka


Przewodnik po twórczości jednego z najważniejszych twórców fantasy, którego utwory niosą ze sobą ponadczasowe przesłanie. Autor wyjaśnia dlaczego powieści Tolkiena mogą nosić miano ponadczasowych i udowadnia, wielki wpływ pisarza na współczesną kulturę.
 
Premiera 2 lipca

 

13.                      Miłość `44. 44 historie powstańczej miłości, Agnieszka Cubała, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
 
                              Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 
Kiedy wybuchło powstanie warszawskie mieli po dwadzieścia parę lat, niektórzy zaś wchodzili w okres dojrzewania i mimo rozgrywającego się wokół koszmaru wojny, zakochiwali się i przeżywali swe młodzieńcze miłości. Wzruszające, dramatyczne, niezwykłe opowieści o porywach serca, seksie, który w najstraszliwszych chwilach dawał namiastkę bliskości i ciepła. Bohaterami książki są zwykli warszawiacy, poeci artyści, a nawet prostytutka wszystkich ich łączy historia miłosna, którą przeżyli w czasie, gdy nie wiedzieli, czy dożyją jutra.

Premiera 16 lipca
 

14.                      Niewinna żona, Amy Lloyd, Wydawnictwo Czarna Owca.
 
                              Źródło: Wydawnictwo Czarna Owca


Mroczny thriller psychologiczny opowiadający o miłości i zaufaniu do człowieka, który może być doskonałym manipulatorem. Mogącym zwieść swym urokiem osobistym, a który niekoniecznie uchodzi za takiego, za jakiego chce uchodzić w oczach swojej żony. Czuje, że tajemnica i zbrodnia stworzą tu nieodłączny duet, odsłaniający najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy,


Opis wydawcy:


Dwadzieścia lat temu Dennis Danson został aresztowany i trafił do więzienia za brutalne morderstwo. Jego historia stała się tematem filmu dokumentalnego, który rozpętał burzę w sieci. Internauci dążą do prawdy i uwolnienia niesłusznie skazanego człowieka. Mieszkająca w Anglii Samantha ma obsesję na punkcie sprawy Dennisa. Zaczyna korespondować z nim, dając się zwieść jego urokowi i pozornej życzliwości. Wkrótce potem postanawia porzucić dotychczasowe życie, by wyjść za niego za mąż i walczyć o to, by wyszedł na wolność. Kiedy działania przynoszą zamierzony skutek, Samantha zaczyna odkrywać nowe szczegóły z jego życia, które stawiają niewinność jej męża pod znakiem zapytania.

 
Premiera 3 lipca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz