niedziela, 27 października 2024

TRYLOGIA MILLENNIUM, STİEG LASSSON

Mocny, brutalny i wieje skandynawskim chłodem. Mroczny i miejscami przeraża okrucieństwem. Taka właśnie jest kultowa trylogia Stiega Larssona Millennium, w skład której wchodzą: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem oraz Zamek z piasku, który runął.


Mikael Blomkvist zajmuje się głośnymi  aferami świata finansów, a w dążeniu do prawdy jest nieugięty i gotowy na wszystko. Lisbeth Salander, hakerka działająca na zlecenie agencji Milton Securyty. Aspołeczna, komputerowy geniusz i znakomita resercherka. Razem tworzą duet zmagający się z wynaturzonym seksizmem, sprawami wstrząsajacymi Szwecję, pedofilią, handlem żywym towarem, czy powiązaniami świata biznesu i polityki. Za każdym razem podejmują walkę z bezwzględnymi  psychopatami, ludźmi na wskroś zdeprawowanymi, gotowymi na wszystko, byle ich ciemne czyny nie wyszły na jaw.


Każda z trzech części niby stanowi pewną całość, ale nie do końca. Echa pierwszego tomu słychać w następnym, a drugi i trzeci nierozerwalnie łączą się ze sobą. To co zdecydowanie wyróżnia trylogię, to nie tylko znakomicie skonstruowana intryga sięgająca szerokich kręgów, ale przede wszystkim zło i okrucieństwo w najgorszym wydaniu. Ofiarami padają ci nie mający sił do obrony. Skupia się z całą bezwzględnoscią na kobietach, niszczy psychikę dzieci. Psychoza ta trwa latami i przekonana jest o swej bezkarności. Raz przybiera maskę tajemniczego zaginięcia nastolatki z rodzinnymi, zwyrodniałymi grzechami i naznaczonej rasizmem. Innym razem zatacza kręgi władzy uwikłanego w świat przestępczy. Mordują, gwałcą i torturują ofiary na wszelki możliwy sposób. Do czasu, gdy w sprawę zaangażuje się duet Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander. Dwoje ludzi zupełnie obcych sobie, których połączyło zlecenie. Nie tylko znajdą wspólny język, ale też tworzą duet, który nie boi się nikogo i niczego. On bezkompromisowy dziennikarz śledczy o silnym kręgosłupie moralnym. Współwydawca czasopisma Millennium, który ma niebywały talent do ściągania tarapatów na siebie i pismo. Jednocześnie nie stroni od romansów i tym, czym urzeka, to fakt, że jest wiernym i lojalnym przyjacielem. Nie tylko rzetelny w pracy i  dociekliwy w śledztwie, ale też spieszący z pomocą tym, którzy jej potrzebują. To też łączy go z Lisbeth. Ona ma problem z relacjami międzyludzkimi, genialna hakerka potrafiąca zdobyć wszelkie informacje. Pod masą tatuaży, kolczyków i obojętności, kryje się skrzywdzona przez ludzi kobieta. Nie ma litości dla złych ludzi i na pewno nie warto z nią zadzierać. Co to to nie. Przez lata krzywd i doznanej przemocy fizycznej i psychicznej, nauczyła się bronić i wymierzyć sprawiedliwość. Nigdy zaś nie upokorzy i nie będzie chciała zniszczyć tego, którego uzna za przyzwoitego człowieka. Blomkvist i Salander nie odpuszczają nigdy, aż prawda nie ujrzy światła dziennego, a winni nie poniosą kary. Kompromitują ludzi biznesu i polityki. Dla tej dwójki nie ma sprawy nie do rozwiałania. Z narażaniem życia dążą do prawdy i sprawiedliwości. 


Stieg Lassson Millennium stworzył thriller, który stał się dziś kultowy i tylko taki zacofaniec, jak ja nie zdążył go poznać. Hipnotyzuje i wciąga od pierwszych stron. Główna oś fabuły wyjawia się i rozkręca powoli. Natomiast gdy już rozpędzi się, nic nie potrafi jej zahamować. Wraz z bohaterami przemierzamy Szwecję i Sztokholm. Zaglądamy do domów, by poznać czające się za ich murami zło. Spotykamy ludzi, którym nie wolno ufać. Zwłaszcza dotyczy to Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. W drugiej i trzeciej części poniekąd to krystalizuje się, kto po jakiej stoi stronie. Poza tym pierwszy tom to typowy, mocny kryminał. Druga i trzecia część natomiast bardziej przypomina mi thriller polityczno-sensacyjny. Tu wszystko zaczyna się na kwestii handlu kobiet, przez tragiczną historię Salander, a w trzecim tomie sięga działania służb specjalnych i intrygi politycznej. Larsson za każdym razem rzuca w twarz czytelnika brutalny obraz rzeczywistości. To, co ukryte z dala od oczu społeczeństwa. To o czym nie mówi się głośno, a ci którzy wejdą w drogę przestępcom tracą życie. Millennium to trylogia babrząca się i zanurzająca się w każdym możliwym brudzie. Ogrom zawartego w nim szaleństwa, przemocy i okrucieństwa czyni nas bezbronnymi i paraliżuje. Larsson z ogromną dokładnością kreśli psychologiczny aspekt problemu i wchodzi w psychikę bohaterów. Wyciąga wszystko, co drzemie w ich wnętrzu. Dotyka wszystkiego tego, co trapi Szwecję, a co niestety dotyka nie tylko tego kraju. Podczas lektury ma się wrażenie, że otrzymujemy coś znacznie więcej od zimnego, skandynawskiego kryminału, przede wszystkim mamy do czynienia z powieścią silnie zaangażowaną w trudne tematy społeczne i polityczne. Obnaża ona to, co jest bolączką Szwecji. Nic zatem dziwnego, że trylogia Stiega Larssona znajduje nowe grono wielbicieli, mimo upływu lat od powstania jest wciąż aktualna i stanowi pozycję obowiązkową dla miłośników skandynawskiego kryminału. Sam nie ukrywam ciekawości, jak z tym universum stworzonym przez Larssona, poradzi sobie kontynuator tego dzieła David Lagercrantz.


Polecam. 

Moja ocena 9/10



            Wydawanictwo Czarna Owca 

sobota, 12 października 2024

NIESPOKOJNE NIEBO, CHARLOTTE LINK

Finałowy tom opowieści o kobietach z rodziny Denegnelly. Niespokojne niebo zamyka napisaną z rozmachem historyczną sagę Charlotte Link.


Niemcy lat 70 XX wieku. Wojenna zawierucha dawno minęła ale mimo upływu lat polityka nadal sprawia, że cierpią niewinni ludzie. Niemcy są podzielone murem berlińskim, a życie w zachodnich i wschodnich częściach kraju diametralnie się różni. Felicja wprawdzie powoli odsuwa się od rodzinnych interesów powierzając ich ster Alex. Kobiecie z jednej strony podobnej, z drugiej różnej od babki. Sama zaś rodzina Felicji jest rozproszona po świecie, cierpi, boryka się z osobistymi dramatami, a relacje rodzinne dalekie są od ideału. 


Charlotte Link ponownie wciąga w sagę Degnelly od pierwszych stron. Dawni bohaterowie po woli schodzą na dalszy plan, a ich miejsce zajmuje nowe pokolenie. Wnuki Felicji i dzieci jej dwóch córek. Przy czym widmo przeszłości i popełnionych dawniej grzechów nadal rozbrzmiewa i nie pozwala zaznać spokoju. Dzieli rodzinę i kładzie się piętnem. Urazy i nieprzebaczone winy są żywe i z trudem przychodzi przełamanie i zapomnienie o bolesnej, a czasem wstydliwej przeszłości. To nowe pokolenie niby różne, ale w rzeczywistości bardzo podobne do rodziców i babki, Felicji. Jedni silni, zdolni stanąć na czele firmy, inni pragnący bezpieczeństwa, idealiści i pragnący dokonać ostatecznego rozrachunku z przeszłością. Wszyscy podążają odmiennymi drogami, ale w rzeczywistości pragną tego samego - miłości. Sama Felicja natomiast chociaż powoli ustępuje miejsca wnukom, nadal pozostaje kobietą silną, zdecydowaną i bezkompromisowo staje po stronie rodziny. Mimo, że nadal jest apodyktyczna i bezpardonowa, to nie pozostaje obojętna na dramaty rodzinne. A tych nie brakuje. 


Charlotte Link w Niespokojnym niebie po raz kolejny z niezwykłą umiejętnością kreśli realia życia w opisywanej epoce. Reżim NRD i stawanie się nowoczesnym państwem RFN. Tak, jak w poprzednich częściach to historia w dużym stopniu dyktuje to, co dzieje się u Degnellich. Jedni chcą przekroczyć granicę w poszukiwaniu normalności i bezpiecznej przystani. Nie brakuje wśród nich buntownika, pacyfisty nie przystającego do oczekiwań nestorki. Wreszcie rozbrzmiewają echa wojny w zatoce perskiej, niewolniczej pracy i upadku reżimu komunistycznego. Wiatr historii wieje i nikt nie pozostanie obojętnym wobec niego. 


Niemiecka pisarka nie tylko skupiła się na kolejnym burzliwym okresie XX wieku, ale ponownie dołożyła sporej staranności w spojrzeniu na warstwę psychologiczną bohaterów. Ponownie uwypukla ich myśli i emocje, ich charakter i sposób życia. Natomiast ogrom zła tego dawnego i obecnego, osobiste tragedie i konieczność dokonywania nieustannych wyborów, jest tym, co chwyta za serce czytelnika i sprawia, że wciąż z zapartym tchem śledzimy losy rodu. Znając już całość trylogii, mogę stwierdzić, że Charlotte Link stworzyła godną sagę rodzinną. 


Polecam. 

Moja ocena 8/10 



                 Wydawanictwo Znak 

piątek, 4 października 2024

MROCZNY PIĄTEK: GOŚĆ Z KOSZMARU, J.H. MARKERT

Kto choć raz nie miał złego snu? Skąd się biorą? Kto ich przegania? Są tacy pisarze, którzy doskonale wiedzą, jak straszyć i wywołać bezsenną noc. Sprawić, że po prostu nie sposób zasnąć bez zapalnego światła. Do grona tego wpisuje J.H. Markert z Gościem z koszmaru.



Ben Bookman jest popularnym pisarzem horroru. Ma własny styl, własną serię powieściową i właśnie zaczyna promować najnowszą książkę. Zbiega się to z brutalnym morderstwem rodziny. Ciała zostały owinięte w kokon kukurydzy i tylko kilkuletnia dziewczynka zdołała uniknąć losu rodziców. Pozornie te dwie rzeczy nic nie łączy ze sobą. A jednak, morderstwo wzorowane jest na powieściach Bookmana. Zarówno detektywi Mills i Blue, oraz Ben z rodziną muszą zmierzyć się z koszmarem, który z literatury i legend przeniósł się do rzeczywistości.


Nie brakuje na rynku wydawniczym kryminałów połączonych z grozą. Na pierwszy rzut wydaje się, że jest to po prostu makabreska ale szybko autorzy w stylu Stephena Kinga wyprowadzają z tego błędu i rzucają grozowy haczyk. Bez ostrzeżenia konfrontują z prawdziwym koszmarem, rozgrywającym się na oczach czytelnika. Pojawiają się demony, potwory będące drapieżnikami, które żądne są nieustannych ofiar. Żywią się strachem. Chcąc, nie chcąc trzeba podjąć grę z nimi i wejść w głąb chorego umysłu. Dokładnie taki wzór przyjął J.H. Markert. Już sama okolice budzi uczucie dyskomfortu. Pustkowie otoczone polem kukurydzy, domy od których lepiej trzymać się z daleka. To już wywołuje mrok konieczny do tego, by zmierzyć się z potworem. Wywodzi się on z koszmarów sięgających swym początkiem dzieciństwa, koszmaru o którym starano się zapomnieć, a on mimo to powraca. A jedynym, który zdolny jest go pokonać to łapacz snów z podań i mitów wkracza do realnego świata. W Gościu z koszmaru mamy smakowite połączenie kryminału z horrorem, a autor bawi się gatunkami i miesza je ze sobą. Straszy i absolutnie nie ma zamiaru przestać. Niczym powieściowy Ben Bookman zamierza wywołać u czytelnika nocne koszmary. Łączy on przy tym ludowe podania z zagadką kryminalną. Krok po kroku poznajemy bohaterów, by zrozumieć to, czego obecnie jesteśmy świadkami musimy sięgnąć w przeszłość. A ta już zastawiła różne pułapki i rzeczy, o których wolałoby się nie pamiętać. To z niej wyłaniają się potwory w postaci Stracha na wróble, Krzykacza czyli mężczyzny z ogoloną głową i zaszytymi ustami czy Wiedźmy zębuszki. Atakują znienacka, wywołują krzyk przerażenia, a przede wszystkim stają się inspiracją dla chorego umysłu. Jednocześnie Markert robi krok dalej i wplata w swą opowieść opętania przez zło. Cała ta mieszanka i zabawa motywami znanymi w grozie sprawiają, że Gość z koszmaru straszy przepysznie. Tu każdy ma grzechy, zło sięga dzieciństwa i niszczy człowieka od środka. U Marketa nie ma krwiożerczych potworów, jego bestie są za to o wiele bardziej przerażające, bo sięgają tego, co znane i od zawsze budzi lęk. To okrucieństwo i demon mieszkający w ludzkiej duszy, jest tym, co najgorsze może spotkać człowieka. 



J.H. Markert sięga po to, co w horrorze znane, co już spotykało się nie raz. Przerabia to na swój własny sposób i proponuje opowieść przy której strach, dreszcze i konieczność oglądania się za siebie są nieodparte.


Polecam. 

Moja ocena 8/10



                   Wydawanictwo Harde



wtorek, 1 października 2024

PREMIERY PAŹDZIERNIK 2024

Jesień już daje o sobie znać. Chłodniejsze i krótsze dni, dynie a także książki. Przede wszystkim książki, a w październiku będzie istne książkowe zatrzęsienie ziemi.


1.  Dom z liści, Mark Z. Danielewski, Wydawanictwo Znak



Horror modernistyczny i wznowienie jednej z najbardziej dziwacznej grozy. Zabieram się za niego od lat i nie bardzo mi to wychodzi. Może nowe spektakularne wydanie zachęci do przeczytania. 


Premiera 30 września


2. Odroczone szczęście, Anna Ficner-Ogonowska, Wydawanictwo Znak



Nie wiem patrząc na okładkę na ile to letnia, a na ile jesienna powieść. Opowieść o parze świeżo upieczonych rodziców i zwykłej związanej z tym codziennością. Mam wrażenie, że to z tych historii o poszukiwaniu tego, co najważniejsze w życiu bez zbędnych fajerwerków. 


Premiera 14 października


3. Ostatni pisarz, Marek Krajewski, Wydawanictwo Znak 



Dżentelmen polskiego kryminału wraca z futurystycznym kryminałem. Ciemna inteligencja, brutalne morderstwa i mistrz mistyfikacji w technologicznym świecie. 


Premiera 14 październik 


4. Ptaki, Tarjei Vesaas, Wydawanictwo Poznańskie 



Kochani, kolejny tom Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich z którą nie sposób popełnić błędu. Rodzinna opowieść o chorobie, poświęceniu, pragnieniu miłości i przyrodzie niosącej pocieszenie. 


Premiera 23 października 


5. Cmentarz zagubionych dusz, Paulina Hendel, Wydawanictwo We need YA



Pauliny Hendel nie trzeba przedstawiać fanom rodzinnego fantasy z słowiańszczyzną w roli głównej. Przyszła pora na kontynuację nowego cyklu pisarki, Cmęntarza osobliwości. 


Premiera 9 października 


6. Pogorzelisko, Przemysław Żarski, Wydawanictwo Czwarta Strona 



Kiedy dochodzi do zabójstwa pewnego mężczyzny, szybko okazuje się, że posiadał długą listę wrogów. Podkomisarz Aleksandra Łazarz nie tylko musi rozwiązać zagadkę ale też zmierzyć się z własną przeszłością. 


Premiera 9 października 


7. Przeklęci, Marcel Moss, Wydawanictwo Filia



Nowa odsłona jednej z najbardziej intrygujących serii thrillerów poświęconej osobom zaginionych. Agencja Echo powraca a z nią tajemnica klątwy ciążącej nad górską kaplicą. 


Premiera 9 października 


8. Wróć do domu, Aleksandra Polańska, Wydawanictwo Filia



Tajemnica pary dwójki osób. Kiedy ona odkrywa zdradę męża, stanowi początek koszmaru i konieczność zmierzenia się z przeszłością mężczyzny sprzed dekady. 


Premiera 2 października 


9. Chrzciciel, Grzegorz Brudnik, Wydawanictwo Filia 



Mała beskidzka wieś i jej tajemnice kontra ten jedyny, który dąży do wyjaśnienia zagadkowej śmierci trzynastoletniego chłopca. 


Premiera 16 października 


10. Lata beztroski, Elizabeth Jane Howard, Wydawanictwo Albatros 



Coś dla fanów Downton Abbey. Rodzinna saga i historia w tle. Opowieść o trzypokoleniowym klanie angielskiego, bogatego mieszczaństwa. Na podstawie powieści powstała ekranizacja The Cazalet. 


Premiera 25 września 


11. Skrzep, Robert Małecki, Wydawanictwo Literackie 



Komisarz Bernard Gross po raz piąty powraca w jednym z najmroczniejszych polskich kryminałów. Brutalne morderstwo i pozorny brak jakichkolwiek poszlak. 


Premiera 9 października 


12. Topilica z mokradeł, Elwira Dressler-Janik, Wydawanictwo Replika 



Wracamy do Leszogrodu i związanego z nim świata słowiańszczyzny. Mamy wyprawę, tytułową topilicę, moc niebezpieczeństw i konieczność  wypełnienia pradawnych rytuałów. 


Premiera 8 października 


13. Pieśń krwi, Anthony Ryan, Fabryka Słów 



Pierwszy tom trylogii Kruczy Cień. Zakon dzierżący miecz sprawiedliwości skierowany przeciwko wrogom. Jeden z jego członków nie tylko walczy z przeciwnikami Wiary, ale też pała chęcią zemsty za krzywdy sprzed lat. 


Premiera 18 października 


14. Wyrzuciła ją rzeka, Anna Musiałowicz, Wydawanictwo Replika 



Znana autorka horroru mierzy się ze słowiańskim fantasy. Wrogie istoty, zmierzenie się ze stratą bliskich osób i rzeka, która przyzywa. Ania mam wrażenie będzie hipnotyzować mrokiem i tajemnicą. 


Premiera 8 października 


15. Kairos, Maciej Siembieda, Wydawanictwo Agora 



Seria kryminałów z odwoływaniem do greckiej mitologii poszerza się. Rozgrywająca się przez 40 lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i Bytomiu opowieść oraz dwójka braci, którzy na skutek chichotu historii staną po przeciwnej stronie barykady. 


Premiera 9 października 


16. Proszę mi, proszę, Mike Omer, Wydawanictwo Świat Książki 



Psychopata i kobieta ściągając na siebie jego wzrok, makabryczne sceny z wiktoriańskiego domu dla lalek. Jedno jest pewne, zapowiada się mocna powieść. 


Premiera 2 października 


17. Nigdy się nie poddam, Barbara Wysoczańska, Wydawanictwo Filia 



Dwa okresy czasowe i historia dwóch kobiet. Jedna próbująca ratować rodzinny majątek, lecz na jej drodze stają dwaj mężczyzni i zbliżająca się wojna. Druga to potomek natrafiająca na pamiątki z lat 30 XX wieku. 


Premiera 9 października 


18. Stara baśń, Józef Ignacy Kraszewski, Wydawanictwo Świat Książki 



Jedna z najbardziej znanych powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Polska przedpiastowska i Popiel, a wszystko w cudownym, ekskluzywnym wydaniu. 


Premiera 23 października 


19. Las Birnamski, Eleanor Catton, Wydawanictwo Literackie. 



Autorka Wszystko, co lśni wraca po 11 latach. Opowieść o ekologii, grupa broniąca przyrody kontra milioner chcący zbudować luksusowy bunkier na koniec świata. W pewnym momencie ich interesy dziwnym splotem łączą się. 


Premiera 23 października 


20. Wszystko skończy się o północy, Harriet Tyce, Wydawanictwo Świat Książki 



Troje przyjaciół, dwa ciała i niezapomniana impreza. Na bal sylwestrowy przybywa człowiek szukający zemsty. Tu trudno przewidzieć, kto stanie się ofiarą, a kto oprawcą.


Premiera 23 października 


21. Za nadobne, Piotr Borlik, Wydawanictwo Prószyński i S-ka 



Człowiek wydający się bezkarny, spotyka tą, która wymierzy mu sprawiedliwość. Od lat obiecuje sobie poznać prozę Piotra Borlik, mam nadzieję, że właśnie będzie okazja nadrobić zaległości. 


Premiera 24 października 


22. Strażniczka szczęśliwych zakończeń, Barbara Davis, Wydawanictwo Świat Książki 



Zapowiada się poczciwa powieść obyczajową. Ekskluzywny salon sukien ślubnych i wojna, która kładzie kres znanemu światu. Po latach kobieta pracująca w tym miejscu interes, natyka się na śladu dawnego salonu. 


Premiera 9 października 


23. Wróg, Łukasz Orbitowski, Wydawanictwo Świat Książki 



Łukasz Orbitowski powraca z opowieścią o namiętnościach ludzkiej duszy. Zamknięty przez psychiatrę w szpitalu strażak, zna rozwiązanie przyczyny pewnego pożaru. Na drugiej osi czasowej pożar Rzymu za czasów Nerona. Pytanie co łączy pożar współczesny z tym znanym z kart historii? 


Premiera 23 października 


24. Pomyśl dwa razy, Harlan Coben, Wydawanictwo Albatros 



Harlan Coben powraca i powraca cykl o Myronie Bolitarze. Przed nami kulisy świata sportu i ożywa sprawa śmierci pewnego koszykarza, najpierw rywala Myrona, potem jego przyjaciela. W planach mam przeczytać cały cykl o Bolitarze. 


Premiera 9 października 


25. Rodzinny interes, Wojciech Chmielarz, Wydawanictwo Marginesy 



Wojciecha Chmielarza nie trzeba zbytnio przedstawiać. Ten twórca świetnie skonstruowanych kryminałów powraca z nową przygodą Bezimiennego. Wejdzie on w rodzinne zawiłości związane z wielkimi pieniędzmi. 


Premiera 23 października 


26. Własny pokój, Virginia Woolf, Wydawanictwo Świat Książki 



Kultowy tytuł jednej z najważniejszych pisarek XX wieku. Absolutny klasyk w nowym wydaniu. Stanowi esej Virginia na temat praw kobiet. 


Premiera 23 października 


27. Koń, Geraldine Books, Wydawanictwo Relacja



Mamy amerykańskie Południe i rok 1850. Pewien stajenny doprowadzi konia do spektakularnych zwycięstw oraz malarza zyskującego sławę dzięki portretów tych zwierząt, w tle zaś wojna domowa. XX wieczną galerię sztuki i współczesną historyczkę sztuki. Co łączy te wszystkie okresy czasowe?


Premiera 9 października 


28. Wszystko płonie, Juan Gomez - Jurado, Wydawanictwo SQN



Autor cyklu Reina Roja opowiada zupełnie odrębną historię. Mamy trzy, piekielnie niebezpieczne kobiety, które straciły wszystko i zemstę. 


Premiera 9 października 


29. Zatruta krew, Jo Nesbo, Wydawanictwo Dolnośląskie 



Z Jo Nesbo albo lubimy się bardzo bardzo, albo nie lubimy się wcale. Zatruta krew to kontynuacja Królestwa, i o ile nie zbyt przypadło do gustu, to teraz może być nieco inaczej. Po bardzo złych rzeczach, jakie spotkały braci Opgardów z sporym sukcesem prowadzą biznes, lecz szykują się nowe komplikacje, gdyż miejscowy stróż prawa dąży do wyjaśnienia tajemniczych śmierci sprzed lat.


Premiera 23 października


30. Co porusza martwych, T. Kingfisher, Wydawanictwo SQN



Retelling Zagłady Domu Usherów Edgara Allana Poe. Mamy mroczny klimat, jezioro otoczone grzybami i budzącą lęk faunę, lunatykującą kobietę, która mówi dziwnymi głosami. Jedno jest pewne dom Usherów straszy na nowo.


Premiera 25 września


31. Bagno, Robert McCammon, Wydawanictwo Vesper



Tym razem u McCammon mamy opowieść o traumie wywołane wojną i człowieka, któremu sypie się życie. Gdy zabija pracownika banku staje się uciekinierem. Jego tropem rusza najlepszy łowca głów.


Premiera 16 października


32. Tam, gdzie najlepiej się umiera, Jakub Bielawski, Wydawanictwo Vesper



Otrzymujemy zbiór opowiadań o śmierci i rozpaczliwym poszukiwaniu miejsca idealnego na rozstanie się z życiem. Mamy popękane chodniki, chłód sudeckich kamienic.


Premiera 16 października


33. Ona i dom, który tańczy. Małgorzata Oliwia Sobczak, Wydawanictwo W.A.B



Zapowiedziane zostało zupełnie nowe oblicze Małgorzaty Oliwii Sobczak. Przed nami tajemnicza i zmysłowa opowieść o kobiecie, która po latach powraca w rodzinne strony, by uporać się z własnym życiem i zrozumieć kobiety z jej rodziny.


Premiera 23 października


34. Deadine, Magdalena Majcher, Wydawanictwo W.A.B



Kolejna mroczną opowieść Magdaleny. Tym razem odsłania kulisy świata wydawniczego i pisarkę, do której wysyłane są pogróżki.


Premiera 9 października


35. Mleczarz, Anna Burns, Wydawanictwo ArtRage



Zapowiada się intrygująco. Miasto bez nazwy i kobieta, która wyróżnia się na każdym kroku. Czyta bez przerwy, uczy się francuskiego, a przede wszystkim żołnierza paramilitarnej grupy.


Premiera 25 października


36. Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach, Sequoia Nagmatsu, Wydawanictwo Literackie



Wszystko brzmi intrygująco. Mamy Syberię w roku 2030, na której to naukowcy odkrywają zamarznięte ciało sprzed 30 tysięcy lat. Tyle, że w sarkofagu jest też patogen, który szybko wywoła światową pandemię.


Premiera 25 września


37. Sklep pory deszczowej, You Yeon - Gwang, Wydawanictwo Albatros



Coś dla miłośników azjatyckiej literatury. Zapowiada się ciepła opowieść o budynku, w którym jest księgarnia, salon fryzjerski czy perfumerie i dziewczynce czekającą przygoda.


Premiera 23 października


38. Światłoczułość, Jakub Jarno, Wydawanictwo Literackie



Opowieść o czasie, dziecięcej i dorosłej wrażliwości wobec zła. Zapowiada się poetycka opowieść. 


Premiera 9 października