Najkrótszy miesiąc roku, jak zawsze obfituje w moc smakowitych kąsków książkowych. Będzie co czytać i z czego wybierać.
1. Nim dojrzeją maliny, Eugenia Kuzmicowa, Wydawanictwo Znak.
Trzy siostry znajdujące się na odmiennym etapie życia, jednak wszystkie je czekają wielkie zmiany. Wyjeżdżają do domku babci, w którym na nowo odnajdują siebie i łączące je więzy. Prozatorski debiut jednego z najciekawszych głosów ukraińskiej literatury młodego pokolenia.
Premiera w lutym.
2. O kocie, który ratował książki. Sosuke Natsukawa, Wydawanictwo Flow Books.
Gadający kot wciąga nowego właściciela antykwariatu w podróż przez cztery labirynty, aby uratować ginące książki, odnaleźć sens i radość życia. Międzynarodowy bestseller o przyjaźni, zawierające filozoficzne pytania i ukazujące potęgę wyobraźni.
Premiera 22 lutego
3. Naznaczone złotem, Namina Forna, We need YA
Opowieść o niezwykłej nastolatce o złotej krwi. Stanowi ona oznakę jej nieczystości, co dla afrykańskiego plemienia jest gorsze od śmierci. Przychodzi opuścić rodzinną wioskę i przyłącza się do grupy wyjątkowych dziewcząt. Docierają do stolicy, otoczonej murem, gdzie nic nie jest takie, jakie wydaje się.
Premiera 8 lutego.
4. Emocjonalna ruletka, B. A. Feder, Czwarta Strona
Kobieta tracąca oszczędności i dach nad głową, zmuszona zostaje podjąć pracę jako główna księgowa w kasynie. W ten sposób wkracza do świata hazardu i walki o władzę w mieście.
Premiera 8 lutego.
5. Kabalista, Remigiusz Mróz, FILIA
Behawiorysta Gerhard Edling powraca, by zmierzyć się z kolejnym koszmarem. Dziennikarka, Małgorzata Rosa zajmuje się sprawą zgwałconej dziewczyny. W mieście panuje zmowa Milczenia, a sprzymierzeńca znajduje w osobie miejscowego jasnowidza.
Premiera 8 lutego
6. Hotel na uboczu, Dorota Glica, FILIA
W luksusowym hotelu na Mazurach dochodzi do śmierci youtuberki, a jej ciało znalezione w jeziorze. Goście obiektu nabierają wody w usta. Mnożą się pytania, na odpowiedzi przychodzi poczekać.
Premiera 8 lutego
7. Miłość w czasach wojny, Nina Zawadzka, FILIA
Opowieść o zakazanym uczuciu w obliczu nadciągającej katastrofy. Kobieta zbliżająca się do kresu życia za wszelką cenę chce poznać tajemnicę swego pochodzenia. Tak natyka się się na dzieje miłości hrabianki do Ukraińca.
Premiera 8 lutego
8. Sprawa Josefa Fritzla, John Glatt, FILIA.
Opowieść o austriackim zwyrodnialców, który przez dwadzieścia lat więził w piwnicy swą córkę Elisabeth, która oficjalnie uciekła z domu, by wstąpić do sekty. Miał z nią siedmioro dzieci.
Premiera 22 lutego
9. Córki Klanu Jeleni, Danielle Daniel, Wydawanictwo Mova
Historia osadzona w XVII - wiecznej Nowej Francji, zagrabionym terytorium Kanady. Opowieść o kobiecie, która wraz z najazdem kolonizatorów zostaje pozbawiona swego rdzennego imienia i zmuszona do przyjęcia obcej wiary. Chcąc ratować swój lud poślubia byłego żołnierza z Francji. Rodzi im się dziewczynka, wychowywana odtąd jest pomiędzy dwiema kulturami.
Premiera 22 lutego
10. Dom po drugiej stronie jeziora, Riley Sager, Wydawanictwo Mova
Ceniony autor literatury grozy snuje opowieść o tajemnicach idealnej z pozoru rodziny. Kiedy młoda dziennikarka próbuje rozwikłać je, natyka się na coś, czego kompletnie nie spodziewała się.
Premiera 8 lutego
11. Casandra, Malwina Chojnacka, Wydawanictwo Lira
Senna miejscowość i tragedia sprzed trzydziestu lat. Okrutne obrzędy na wydmach oraz sekta, za mówienie o niej grozi najwyższa kara. Zapowiada się mroczny, owiany tajemnicami opowieść.
Premiera 22 lutego
12. Cukier na duszy, Marcin Grzelak, Wydawanictwo Lira.
Opowieść o dorastaniu w okresie transformacji ustrojowej. O zbrodni bez kary, poszukiwaniu własnej tożsamości i samotności. Grupa nastolatków żyjąca na jednej z polskich prowincji prowadzi zwyczajne życie pełne muzyki, narkotyków i beznadziei. Wojna gangów przeplata się ze śmiercią miejscowego outsidera.
Premiera 15 lutego.
13. Demony Oksytanii, Tomasz Serzysko, Wydawanictwo Lira.
Nie lada gratka dla wielbicieli prozy Dana Browna. W niewielkim miasteczku na południu Francji giną księża, a sprawą zainteresuje się amerykański profesor archeologii. Natknie się on na ślady makabrycznych mordów, chcąc rozwikłać zagadkę pełną tajemniczych znaków musi cofnąć się do przeszłości parafii, w której pracowali duchowni.
Premiera 8 lutego
14. Ptaki i inne opowiadania, Daphne du Maurier, Albatros.
Kolejny tom Serii Butikowej prezentuje kultowe opowiadanie będące zekranizowane przez Alfreda Hitchcocka. Do tego pięć innych gotyckich historii. Dotykają one wyobcowania i przekonania człowieka o możliwości dominowania nad światem przyrody. Po raz kolejny udowadniają jej niepodważalną pozycję w literaturze grozy.
Premiera 8 lutego
15. Pony, R. J. Palacio, Albatros.
Autorka Cudownego chłopaka wraca z nową opowieścią o chłopcu poszukującym swego ojca w świecie magii, zjaw i duchów. W wyprawie pomaga mu widziany jedynie przez niego przyjaciel oraz koń. Połączenie epickiego westernu i powieści grozy.
Premiera 22 lutego.
16. Cudowne lata, Valerie Perin, Albatros.
Po fenomenalnym Życiu Violette Valerie Perin wraca z nową opowieścią, która z pewnością poruszy niejedno serce. Snuje wzruszającą odę o przyjaźni i szczęśliwych latach dzieciństwa. Trójka dzieci dorasta razem, wspólnie spędzają czas i łączy ich przysięga krwi. Po latach jedno z nich, będąc uznanym reporterem wraca do rodzinnego miasteczka i natyka się na sprawę tragicznego wypadku dwójki jego dawnych przyjaciół. Zapowiada się poruszająca historia o miłości i stracie, nadziei i żalu, przyjaźni i przeciwnościach losu, a także o nieuchronnych zmianach.
Premiera 22 lutego.
17. Sydonia. Słowo się rzekło, Elżbieta Cherezińska, Wydawanictwo Zysk i S-ka.
Królowa powieści historycznej zabiera nas tym razem do XVII wieku na tereny Księstwa Pomorskiego przeżywającego swój Złoty Wiek podczas, gdy przez Europę przetaczały się procesy czarownic. Przed oskarżeniem nie uchroniła się również mieszkająca w Szczecinie, Sydonia von Bork należąca do najstarszego szlacheckiego rodu. Po jej śmierci zaczęli ginąć książęta z panującego na Pomorzu rodu Grifitów, aż do wyginięcia całej dynastii, a księstwo zostało podzielone między Brandenburgię i Szwecję. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na stałe utkwiło w umysłach mieszkańców.
Premiera 22 lutego
18. Żona nazisty, Sylwia Trojanowska, Marginesy.
Opowieść o tęsknocie za domem, za dawnym życiem, za bliskimi. Kiedy Anna Łabędź - żona Niemca, poznaje aktorkę i salonową divę, jej samotne dotychczas życie ulega zmianie. Chociaż wokół nadciąga katastrofa, ona zaczyna budować siebie na nowo.
Premiera 8 lutego
19. Lucia, Bernard Minier, Dom Wydawniczy Rebis
Nowa seria o porucznik Lucii Guerrero od jednego z ciekawszych francuskich głosów. Nie zabraknie makabrycznej zbrodni, nieuchwytnego mordercy i nietuzinkowej śledczej. Chcąc rozwiązać zagadkę, będzie trzeba cofnąć się do przeszłości.
Premiera 21 lutego
20. Zimą lwów, Stefania Auci, Wydawanictwo W.A.B
Kontynuacja sagi o bogatej, sycylijskiej rodzinie Florio. W tej historii pełno jest upadków i wzlotów, miłości i zdrady, uczciwości i przebiegłości. A całość rozgrywa się na tle burzliwych dziejów Włoch.
Premiera 8 lutego
21. Ostatni akt, Ellis Avery, Bukowy Las
Historia romansu malarki, Tamary Łempickiej i amerykanki Rafaeli Fano. Uroda kochanki zainspirowała artystkę do stworzenia najznakomitszych i najsłynniejszych dzieł.
Premiera 22 lutego
22. Most pomiędzy słowami, Małgorzata Garkowska, Wydawanictwo Flow
Michalinie i Piotrowi w nowej epoce Polski Ludowej coraz trudniej żyć. On z zapałem buduje socjalistyczną Ojczyznę. W obecnej rzeczywistości można mówić tylko o tym, co interesuje partię. A propaganda, sztuczne uśmiechy i pozory mają tuszować faktyczny stan. To opowieść wydobywająca wszystko to, co najpiękniejsze w człowieku.
Premiera 22 lutego
23. Deficyt niebieskich migdałów, Agnieszka Zakrzewska, Wydawanictwo Flow.
Opowieść o Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Jako dziecko kochała przyrodę, książki i psikusy. Wychowana w atmosferze artystycznego domu. Później zaś nazywano ją czarownicą, barwnym ptakiem, wróżką czy egzotycznym kwiatem.
Premiera 22 lutego
24. Światło nad ciemnościami, Alan Hlad, Skarpa Warszawska
Oparta na faktach opowieść osadzona w czasach I wojny światowej i pierwszej na świecie jednostce szkolącej psy przewodniki dla niewidomych. Do tego wątek miłosny w epoce, w której nie da się uciec przed wojenną zawieruchą nieporanionym.
Premiera 22 lutego
25. Łódzka przystań, Anna Stryjewska, Skarpa Warszawska
Pierwszy tom Sagi klonowego liścia oparta na autentycznych wydarzeniach. Mieszkająca w okupowanej Łodzi Stefania, w wyniku łapanki trafia do obozu pracy o zaostrzonym rygorze. Tam poznaje Kazię, a wkrótce dla kobiet pojawia się szansa ucieczki. To opowieść o rodzinie w czasach wojny i powojennych, w świecie budowanym od początku i na nowych zasadach.
Premiera 8 lutego
26. Nasza prywatna gra, Magdalena Zimniak, Skarpa Warszawska
Blanka pewnego dnia zostaje porwana. Budzi się w piwnicy, a za jej uprowadzeniem stoi ktoś w groteskowej masce. Podczas poszukiwania kobiety przeszłość zaczyna dawać o sobie znać.
Premiera 8 lutego
27. Za żywopłotem, Maria Biernacka - Drabik, Muza.
Historia mężczyzny, którego w jednej chwili całe życie legło w gruzach w wyniku aresztowania za fałszywe oskarżenia. Kiedy po piętnastu latach wychodzi na wolność, postanawia odnaleźć prawdziwego sprawcę i wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.
Premiera 15 lutego.
28. Zagłada Domu Usherów, Edgar Allan Poe, Replika.
Wznowienie klasyki grozy o nawiedzonym domu.
Premiera 21 lutego
29. Był sobie psiak, Lizzie Shane, Dom Wydawniczy Rebis.
Pełna ciepła opowieść, która idealnie rozgrzeje serducho zimową porą. Jeden pies i dwoje kompletnie różniący się ludzie, przyjdzie im w dodatku nawiązać nietypowy sojusz.
Premiera 7 lutego
30. Sekretne schronisko, Agnieszka Olszanowska, Prószyński i S-ka
Czterotomowa saga o wiejskich babkach, akuszerkach i położnych staje się okazją do odkrycia dawno minionego świata pełnego guseł i zabobonów walczącego z postępem rozwoju medycyny. Dołożywszy rodzinne tajemnice i atmosferę początku XIX wieku, można spodziewać się czegoś bardzo intrygującego.
Premiera 16 lutego