sobota, 6 maja 2023

LUCIA, BERNARD MINIER

Hiszpańska policjantka i grupa doktorantów pod wodzą profesora kryminalogii na tropie seryjnego mordercy. Bernard Minier Lucią z przytupem zaczyna nową serię powieści o komisarz Lucii Guerrero.


Niespodziewanie dochodzi do brutalnego morderstwa. Jego ofiarą pada madrycki policjant, został skatowany i przyklejony do krzyża. Sprawę przejmuje jego zawodowa partnerka, komisarz Lucia Guerrero, która za wszelką cenę postanawia dorwać sprawcę. Wszystko wskazuje, że psychopata szybko został wykryty. Jest nim niejaki Gabriel Schwatz przebywający na miejscu zbrodni w chwili przybycia policji. Problem w tym, że mężczyzna może cierpieć na rozdwojenie jaźni. Celowy chwyt aby uniknąć kary, a może faktyczna choroba? W tym samym czasie na uniwersytecie w Salamance grupa doktorantów odkrywa istnienie mordercy, który przez trzydzieści lat wymykał się organom ścigania. Aranżował on morderstwa na wzór słynnych obrazów. Obie sprawy łączą się, a dla pani komisarz i profesora kryminalogii, Salomona Borgesa zaczyna się prawdziwy taniec z diabłem.


Bernard Minier zaczyna snuć swą opowieść już od początku w mocnym stylu, który paraliżuje i przeraża czytelnika. Zostajemy wprowadzeni w mroczny klimat i na każdym kroku coraz bardziej mnoży się doznawany szok. Przy czym francuski pisarz umiejętnie podsyca strach i ciekawość wraz z rozwojem akcji. Z olbrzymim zainteresowaniem śledzimy poczynania nietuzinkowej funkcjonariuszki Guardia Civil. Poznajemy silną kobietę, która gotowa jest wejść w samo serce koszmaru, byle tylko ukarać mordercę jej kolegi. Do zagadki kryminalnej wplecione zostają wątki życia osobistego tytułowej bohaterki, które mam nadzieję zostaną rozwinięte w kolejnych częściach. Natomiast już po pierwszej odsłonie nowego cyklu można stwierdzić, że może ona stanowić poważna konkurencję dla bohatera poprzedniej fenomenalej serii Miniera, komendanta Martina Servaza. Ma ona w sobie to coś, co z miejsca kradnie serce czytelnika. To charyzmatyczna strażniczka prawa. Podejrzliwa, nie łatwo dająca się zbyć z tropu i o nietuzinkowej intuicji. Z drugiej strony grupa studentów, w której też każdy z nich jest inny, posiada różną siłę przyciągania uwagi czytelnika i wreszcie ich guru, profesor Salomon Borges człowiek zagadka, człowiek za mgłą tajemniczości, stanowiący dla Guerrero idealnego partnera w prowadzonym dochodzeniu. Wszyscy oni sprawiają, że z olbrzymim zainteresowaniem śledzi się ich poczynania. Po przeciwnej stronie ringu stoi psychopata będący zręcznym manipulatorem, człowiek, którego tożsamości nie będzie się w stanie odkryć do samego końca. Stoi w cieniu, jedynie całkowicie niezauważalny sposób akcentuje swoją obecność. A prawdziwą wisienkę na torcie stanowi przemierzanie przez świat sztuki połączonego ze współczesną popkulturą. Stanowią swoisty przekaz za pomocą, którego morderca wciąga śledczych w swoją grę. Głównie wykorzystuje do tego Przemiany Owidiusza i barokowe malarstwo. To w nich tkwi klucz do rozwiązania zagadki.


Bernard Minier daje idealny wstęp do nowej serii powieściowej, który idealnie zaostrza czytelniczy apetyt. Otrzymujemy pełnokrwisty, wielopłaszczyznowy thriller.


Polecam. 

Moja ocena 8/10



                  Dom Wydawniczy Rebis

środa, 3 maja 2023

PREMIERY MAJ 2023

 Buchająca zielenią przyroda, ciepłe promienie słońca i wiosenny wietrzyk, grill i oczywiście majówka. A na dodatek wybuch nowości książkowych, w maju po prostu zapowiada się istne szaleństwo i bukowy zawrót głowy.


1. Pięć ran, Kristin Valdez Quade, Wydawanictwo Znak.





Historia szesnastoletniej dziewczyny, która pewnego dnia ucieka z domu do domu ukochanej babci. Ciąża nastolatki i śmiertelna choroba seniorki stają się pretekstem do snucia opowieści o wielopokoleniowej rodzinie, miłości, poświęceniu i próbie ratowania bliskich.


Premiera 17 maja


2. Nasze winy, Louise Kennedy, Wydawanictwo Poznańskie





Opowieść o burzliwym uczuciu rozgrywającym się w okresie terrorystycznej działalności IRA. Adwokat broniący zamachowców i młoda nauczycielka wiodąca z matką spokojne życie. Pewnego dnia drogi tej dwójki skrzyżują się.


Premiera 17 maja


3. Jedziemy z matką na północ, Karin Smirnoff, Wydawanictwo Poznańskie.



Kolejna odsłona Dzieł Pisarzy Skandynawskich, z którą nie da się popełnić błędu, a jednocześnie kontynuacja rodzinnej sagi. Opowieść o szwedzkiej prowincji i skrywanych przez nią tajemnic.


Premiera 17 maja


4. Aktoreczka, Barbara Wysoczańska, FILIA.



W Nowym Jorku, w mieście nigdy nie zasypiającym, polski fotograf chce opublikować zdjęcia dokumentujące koszmar niedawno zakończonej wojny i odnalezienie nazisowskiego zbrodniarza, Rudolfa Schultego. Jedynym tropem prowadzącym do niego jest odnosząca sukcesy hollywoodzka aktorka.


Premiera 17 maja


5. Morelowa księgarnia, Oresta Osijczuk, Mova.



Matka nienawidząca rodziny męża, decyduje się na opuszczenie synka i zatrudnia się w domu arystokratycznej rodziny, książąt Czartoryskich. Mimo, że ciotka i wuj chłopca pragną dać mu wszystko, co tylko możliwe, wkrótce jego dzieciństwo przypadnie na okres I wojny światowej, a potem II wojna światowa połączy dwoje obcych sobie ludzi. Opowieść o dorastaniu i dziecięcej wyobraźni. 


Premiera 17 maja


6. Powrót do domu, Kristin Hannah, Świat Książki.



Madeleine Hillyard to odnosząca sukcesy lekarka, a zarazem samotna i przepracowana matka. Wciąż kłóci się z nastoletnią córką. Do tego w jej życiu istotną rolę odegra dwójka mężczyzn. Szykuje się pełna czułości opowieść o przebaczeniu.


Premiera 17 maja


7. Atlas. Historia Pa Salta, Lucinda Riley i Harry Wittaker, Albatros.



Ostatnia część sagi Siedmiu sióstr. Każda z sióstr poznała swoją historię i teraz pora poznać sekrety przeszłości ich adopcyjnego ojca. 


Premiera 17 maja


8. Hanna, Paul Braddon, Świat Książki. 



Elektryzujący thriller o zerwanych więzach. Historia Żydówki, której cudem udało się przeżyć Auschwitz. Teraz żyje z wyrzutami winy, że z całej rodziny przeżyła tylko ona, a teraz także szuka zemsty na mężczyźnie, który odebrał jej wszystko. Nie wie tylko, że to jej właśnie grozi największe niebezpieczeństwo. 


Premiera 17 maja


9. Inna dusza, Łukasz Orbitowski, Świat Książki 



Tym razem udamy się do Bydgoszczy lat dziewięćdziesiątych. Trójka przyjaciół spędza ze sobą czas i marzą o lepszym życiu. Jednak jeden z nich zaczyna się dziwnie zachowywać. Łukasz Orbitowski sięga po prawdziwą historię i przedstawia obraz Polski czasu transformacji, dokonuje wiwisekcji zachowań i mechanizmów kierującymi wówczas ludźmi. Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Łukasza. 


Premiera 17 maja 


10. Aria, Nazarine Hozar, Albatros 



Kolejny tom serii Piąta strona świata. Tym razem udajemy się do Iranu widzianego oczami kobiet. Powieść porównywana do Doktora Żywago. Lata pięćdziesiąte w kraju o niewyobrażalnym bogactwie ale podzielonym klasowo i religijnie. Pewnego dnia kierowca irańskiej armii znajduje porzucone niemowlę otoczone sforą psów. Przygarnia je i odmienia życie swoje i blekitnookiej dziewczynki. 


Premiera 17 maja


11. Szkoła aniołów, Toni Hill, Albatros 



Ceniony autor kryminałów próbuje swoich sił w powieści gotyckiej. To historia nienawiści, zemsty, zdrady i obsesji. Młody psychiatra uciekając od traumy Wielkiej Wojny wraca do rodzimej Hiszpanii. W nowym miejscu ma kierować szpitalem. Tyle tylko, że ten budynek ma w sobie coś przerażającego. Wcześniej bowiem mieściła się szkoła dla dziewcząt z dobrych domów, która została spalona. Gdy medyk próbuje odkryć wiążącą się z nią przeszłość natyka się na mur milczenia. 



Premiera 17 maja


12. Zatoka Francuza, Daphne du Maurier, Albatros 


Królowa gotyckich dreszczowców snuje opowieść o płomiennym uczuciu na tle XVII wiecznego dworu brytyjskiego. Historia miłości arystokratki i pirata, które zmusi kobietę do dokonania dramatycznego wyboru. 


Premiera 17 maja


13. Miłość w cieniu słońca, Katarzyna Grochola, Wydawanictwo Literackie 



Historia miłości wyzwolonej artystki i pracownika korporacji pełnego lęków i ograniczeń. Pod wpływem uczucia będą zmuszeni przewartościować dotychczasowe życie. Zapowiada się pełna ciepła i życiowej mądrości opowieść. 


Premiera 17 maja


14. La Bestia, Przemysław Piotrowski, Wydawanictwo Czarna Owca



Autor mrożących krew w żyłach thrillerów zabiera się za crime true. Opowiada historię Luisa Alberto Garavito Cubillas najokrutniejszego i najstraszniejszego kolumbijskiego seryjnego mordercy. Sadysta i pedofil, który zamordował 138 dzieci, choć szacuje się, że mógł mieć na koncie nawet 600 ofiar. 


Premiera 17 maja


15. Wszystkie me daremne żale, Miriam Toews, Wydawanictwo Czarne 



Autobiograficzna powieść o sile siostrzanej miłości, walce o życie ukochanej osoby, rodzinie i ucieczce z surowej religijnej wspólnoty. 


Premiera 17 maja


16. Muchomory w cukrze, Marta Bijan, Wydawanictwo Young 



Dom w środku lasu i piątka maturzystów, w tym pozornie idealnym miejscu szybko okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakie powinno być. A sprawy wymykają się spod kontroli. 


Premiera 17 maja 


17. Fantazje niewinnych lat, Edyta Świętek, Wydawanictwo Mando. 



Kontynuacja Sagi Krynickiej, której akcja toczy się na początku XX wieku. Salonowe debiuty, huczne przyjęcia, skandale, spiski i niemoralne propozycje. A wokół tego młoda wdowa. Zapowiada się wyjątkowa podróż w czasie 


Premiera 17 maja


18. Ostatnia wizyta, Jacek Ostrowski, Skarpa Warszawska 



Sowiecki agent dostaje zadanie porwania lekarki, Stanisławy Krzemińskiej. Mężczyzna nie tylko ją zna, ale nawet kiedyś kochał się w swej ofierze. Postanawia wykonać rozkaz ale zrobi wszystko po swojemu i przy okazji ma zamiar sporo na tym zarobić. Oparta na faktach opowieść, które w latach 70. wstrząsnęły Polską. 


Premiera 17 maja


19. Tajemne rysunki, Jason Rekulak, Zysk i S-ka 



Powieść grozy polecana przez Stephena Kinga. Po wybrnięciu z życiowego zakrętu kobieta podejmuje się pracy niani pięcioletniego chłopca. Dziecko uwielbia rysować, ale pewnego dnia w jego rysowniku odkrywa rysunek mężczyzny ciągnącego przez las zwłoki. Opiekunka podejrzewa, że może on przedstawiać wydarzenia z przeszłości. Przypuszcza, że przez dziecko przemawia jakaś nadprzyrodzona siła, która dąży do ujawnienia sprawcy zbrodni. 


Premiera 23 maja


20. Zanim przyjdzie potop, Dolores Redondo, Mova



Historia mordercy zwanego Biblijnym Johnem, zabił on trzy młode kobiety, a sprawy od  ponad 35 lat nie rozwiązano. Hiszpańska pisarka sięga po autentyczną historię i tworzy opowieść polowania na mordercę. 


Premiera 31 maja 


21. Za granicą, Wojciech Chmielarz, Marginesy 



Wojciech Chmielarz od lat należy do ciekawszych głosów polskiej powieści kryminalnej. Historia dwóch małżeństw udających się do Chorwacji na odpoczynek, jednak nie wszyscy wrócą szczęśliwie do domu. Opowieść o opętania, odrzuceniu, i spełnionych marzeniach mogących szybko przerodzić się w koszmar. 


Premiera 31 maja 


22. Fatum, Max Czornyj, FILIA 



Mistrz makabry powraca z najnowszą odsłoną komisarza Deryło, tym razem przyjdzie mu się zmierzyć z historią spalenia żywcem ofiary. 


Premiera 17 maja


23. Ta dziewczyna, Ruth Ware, Czwarta Strona 



Bestsellerowa autorka thrillerów snuje opowieść o przebojowej Tej Dziewczynie i jej paczce przyjaciół. Niespodziewanie jednak żywiołowa studentka ginie. Dekadę później jej przyjaciółka będzie musiała zmierzyć się z nowymi faktami dotyczącymi zmarłej koleżanki. 


Premiera 17 maja


24. Złoty dom, Jessie Burton, Wydawanictwo Literackie 



Kontynuacja fenomenalej Miniaturzystki. Ponownie przeniesiemy się do XVII wiecznego Amsterdamu i zanurzymy się w opowieść o miłości i przeznaczeniu. 


Premiera 31 maja





poniedziałek, 1 maja 2023

SERIA WIATR ZE WSCHODU, MARIA PASZYŃSKA

XX wiek przyniósł upadek starego porządku, który pociągnął za sobą miliony ofiar. To czas rewolucji i wojen, czas niespotykanego wcześniej ludobójstwa i okrucieństwa. Maria Paszyńska w serii Wiatr ze Wschodu przenosi czytelnika w czasie, do pierwszych trzydziestu lat ubiegłego stulecia i snuje przejmującą opowieść o miłości i poplątanych ludzkich losach.


Karol Stawicki samotnie wychowuje syna Kazimierza. Chłopiec dorasta w domu pełnym opieki i troski. Kiedy w raz z ojcem udaje się w podróż do Petersburga, do majątku Bogdanowów spotyka tam pasierbicę pani domu, Anastazję Nikołajewicz Szewczenko. Dziewczynkę o wyjątkowym talencie snucia niezwykłych baśni i wyjątkowej wyobraźni. Dzieci szybko znajdują wspólny język, a wspólnie spędzony dzień na zawsze zapisze się w ich pamięci. Mijają lata. Anastazja i Kazimierz dorastają i nadchodzi czas ponownego skrzyżowania ich dróg. Na tle ideologicznej burzy wstrząsającej Rosją będą musieli odnaleźć siebie i zmierzyć z rozdzielającym ich wiatrem historii. 


Maria Paszyńska ukazuje historię jednego spotkania, które na zawsze połączy dwie samotne dusze. Później już tylko czekamy, kiedy los na nowo połączy Polaka i Ukrainkę, zwłaszcza, że ten rzuca kochanków w wir wielkiej polityki. Pierwsza wojna światowa, rewolucja bolszewicka, wojna 1920 roku i nastanie nowych rządów w Rosji. Za każdym razem wychodzą oni poranieni, naznaczeni piętnem bólu i cierpienia, ale jednego tylko nigdy nie potrafią zrobić, zapomnieć o sobie i swojej miłości. Jednak na ich życie wpływają również osobiste dramaty i walka z piętrzącymi się przeciwnościami. A te z pewnością nie będą im oszczędzone. Na ich rękach będą odchodzić ważni dla nich ludzie, do tego intrygi wrogiego dziewczynie jej przyrodniego brata Borysa sprawią, że wystawieni zostaną na trudne próby. Autorka z charakterystyczną dla siebie umiejętnością oprowadza czytelnika po uliczkach miasta białych nocy, po ukraińskich rubieżach i Polsce dwudziestolecia międzywojennego. Prezentuje nie tylko fikcyjne postaci, ale również historyczne. Opowiada o walce o władzę w budowanym na naszych oczach Związku Radzieckim, politycznych spiskach i nastawaniu terroru budzącego grozę i wywołującego paniczny lęk. Oprowadza po polskich więzieniach, a wreszcie - to, co najbardziej wywołuje przerażenie w czytelniku Hołodomor czyli wielki głód na Ukrainie pochłaniający wiele istnień ludzkich. Ludobójstwo na niespotykaną skalę, o którym przez dziesięciolecia milczano i któremu trudno było dać wiarę. Przez trzydzieści lat spotykamy ludzi, którzy nie pozostawiają nas obojętnymi na ich losy. Kibicujemy im, no może z jednym wyjątkiem, a rozstania z nimi za każdym razem są bolesne. Autorka nieustannie wywołuje cały wachlarz emocji, który towarzyszy nam przez wszystkie cztery tomy. Konsekwentnie buduje nie tylko dzieje wielkiej miłości ale też przywołuje wydarzenia, których nie wolno zapomnieć. Takie, które wymagają utrwalenia i należy chronić, jak również wyciągnąć z nich lekcje. Takie, które rozbrzmiewają niczym wielkie ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń.


Maria Paszyńska kolejny raz udowodniła, że jest niepodważalną mistrzynią powieści historycznej. Od samego początku tworzy niepowtarzalny klimat, wykazuje olbrzymi szacunek dla ludzi opisywanych przez nią czasów i próbuje zrozumieć to, co na lata ich naznaczyło. Łączy ze sobą ludzi różniących się pochodzeniem, światopoglądem ale zawsze szuka w swych bohaterach, cechy wspólnej dla nich. Raz jest to moc miłości, innym razem miłość do medycyny czy patriotyzm. Porywa namiętnościami będącymi udziałem bohaterów, tragicznym uczuciem, urzeka stylem i językiem. Sprawia, że serię tę czyta się jednym tchem, pochłania się z pazernością kolejne części i z drżącym sercem czekamy na finał, który nie pozostawi czytelnika obojętnym.


Polecam. 

Moja ocena 9/10






                  Wydawanictwo Książnica