środa, 23 grudnia 2020

GDYBYM CIĘ NIE SPOTKAŁA, AGATA PRZYBYŁEK + CAŁA SERIA Z DOMKIEM

Czasem jedno spotkanie jest w stanie na zawsze odmienić życie. Czasem budynki, w których przebywamy skrywają bolesną historię, jak w najnowszej powieści Agaty Przybyłek Gdybym cię nie spotkała.


Sara to kobieta z bolesną przeszłością, całkowicie oddana pracy z dziećmi w kółku teatralnym. Gdy dowiaduje się, że jej była podopieczna jest poważnie chora, a leczenie dziewczynki jest bardzo kosztowne postanawia jej pomóc. Jedną z osób, które mają wesprzeć jej inicjatywę jest znany sportowiec, Daniel Zabłocki. Mężczyzna wrócił do rodzinnego miasteczka po poważnej kontuzji. Uraz ten może na zawsze przekreślić jego karierę. Oboje przekonają się, że w świąteczny czas życie lubi sprawiać niespodzianki.


Agata Przybyłek potrafi żonglować emocjami, zwłaszcza przedstawiając historię ośrodka, w którym pracuje Sara. To w nim w czasie wojny znajdowała się synagoga z przybudówką służąca za ochronkę dla sierot. Miejsce to naznaczone jest altruizmem, bezinteresowną dobrocią i poświęceniem dla maluchów. Zarówno dyrektorka sierocińca, Chana jak i Sara wystawione są na próby. Obie muszą pokonać przeciwności losu i odnaleźć w sobie istotę człowieczeństwa. Obie odkrywają, że praca dla innych jest w stanie nieść ukojenie. Całą historię, zresztą prawie jak wszystkie z serii z domkiem rozgrywają się na malowniczej prowincji, w której czas płynie wolniej, pośród lasów i łąk będących świadkiem wielu ludzkich tragedii. To historia pełna zadr, traum i pytań o granicę poświęcenia się dla bezbronnych dzieci. Szlachetność przeplata się w niej z okrucieństwem. Szlachetne porywy serca z egoizmem. Wszystko zaś prowadzi do podjęcia tej najważniejszej decyzji, od której już nie będzie odwrotu.


Gdybym cię nie spotkała to ósmy tom serii z domkiem. Od razu warto zaznaczyć, że cykl ten jest nierówny, są lepsze i gorsze części. Najlepiej prezentuje się pierwsza Bądź przy mnie zawsze oraz oraz ostatnia, właśnie Gdybym cię nie spotkała to w nich przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Pojawia się w nich realizm magiczny, który dodaje tej wyjątkowej atmosfery. Zwłaszcza pierwszy tom porywa serca czytelników. To w nim poza historią miłosną w tle jest obraz życia małej społeczności. W każdej zaś odsłonie Agata Przybyłek przemyca trudne tematy społeczne, jak na przykład problem przemocy domowej, czy depresji. Jej opowieści pełne są samotności, tęsknoty, prób podnoszenia się po doznanych ciosach. Pełne wzruszeń, powrotów, ludzkich tragedii, nie łatwych wyborów i poszukiwań. Tu nie ma happy endów, ale zakończenia z nutką goryczy i przyprawionych smutkiem. To historie słodko-gorzkie, takie jak życie. Raz pełne uśmiechu, aby za moment    sypnęły piaskiem w oczy. Naszpikowane emocjami i mocą wzruszeń, jak przystało na porządną obyczajówkę. Ważne w nich jest to, co dzieje się tu i teraz. Każda jednak odsłona niesie oderwanie się od codziennych trosk, pociechę i ukojenie.


Polecam. 

Moja ocena 7/10



            Wydawanictwo Czwarta Strona 

piątek, 27 listopada 2020

MROCZNY PIĄTEK: MISERY, STEPHEN KING

 Zimową porą pewna zagorzała fanka jednej powieści szykuje prawdziwe piekło dla swego ulubionego pisarza, czyli kultowa już Annie Wilkes z Misery Stephena Kinga zawitała do Mrocznego Piątku.


Paul Sheldon, popularny pisarz tandetnych romansideł wracając do domu ulega wypadkowi. Samochód rozbił się na całkowitym odludziu i znikąd pomocy. Z tego dnia nic nie pamięta ale przypomina mu o nim ból nóg i kobieta, która uratowała mu życie. Jest ona byłą pielęgniarką i największą miłośniczką jego cyklu o Misery Chantain. Kobieta jest szalona, nieprzewidywalna i każdego dnia zmienia życie swego podopiecznego w koszmar. Najgorszy dopiero nadchodzi z chwilą, gdy dowiaduje się o uśmierceniu jej ulubionej książkowej bohaterki i napisaniu nowej, ambitnej powieści, która wcale nie przypada jej do gustu.


Misery straszy rosnącym uczuciem klaustrofobii, osaczeniem przez Zło i ludzką bezradnością wobec niego. Obserwujemy starcie dwóch bohaterów. Są tylko oni i nikogo wokół. Kingowy potwór to nie jakiś upiór ale człowiek. Realny, taki którego łatwo spotkać w prawdziwym życiu, a przez to staje się jeszcze bardziej przerażający. Zwłaszcza, że na kartach powieści przybiera ono różne formy, twarze i staje się bardzo trudne do jednoznacznej klasyfikacji.


Przede wszystkim mamy zwykłego śmiertelnika, a nie jakiegoś wielowiekowego monstrum. Ma przeszłość, wspomnienia z dzieciństwa, pochodzenie. Z drugiej strony w pewnych momentach Annie staje się tak potężna niczym mitologiczne okrutne bóstwo. Staje się odczłowieczona a przybiera cechy nadludzkie. Z szalonej pielęgniarki rodzi się okrutna afrykańska bogini żądna ofiar. W starciu z tak potężnym bóstwem zwykły śmiertelnik nie ma najmniejszych szans. Karmi się strachem krwią i ludzkim cierpieniem.


Inną maską jaką przebiera panna Wilkes to twarz wampira. Wysysa ona wszelkie nadzieje mężczyzny. Atakuje znienacka, potrzebuje swoistego zaproszenia aby wejść w jego umysł i życie. Tą formą zaproszenia stają się wszelkie akty posłuszeństwa Paula, gdy kierowany lękiem spełnia jej życzenia a jednocześnie pozwala wyssać jej swoje siły życiowe.


Poza tym nadprzyrodzoną twarzą zła, Annie pokazuje zło typowe ludzkie. Wypływa z jej obłąkanego umysłu. Ono w niej ewoluowało, rozrastało utrudniając komunikację międzyludzką. Raz zachowuje się niczym rozkapryszone dziecko, chcące zabawki na już, raz jako surowy rodzic, innym razem osoba postrzegająca innych jako zagrożenie, ba rywali wymagających fizycznej eksterminacji. To zło nadchodzi nagle i atakuje ją samą wprowadzając w szał, którego nie można wyleczyć, nie można wyhamować.


Misery jest jedną z najbardziej znanych powieści Króla Grozy, która zachwyca za każdym razem. Wprowadza w stan niepokoju, nawet jeśli zna się tę historię. Ja postrzegam ją jako pewnego rodzaju starcie Goliata z Dawidem. Nie ma co ukrywać należy do ścisłej czołówki moich Kingowych ulubieńców.

Polecam.



              Wydawanictwo Prószyński i S-ka 

poniedziałek, 16 listopada 2020

POZWÓL MI WRÓCIĆ, B. A. PARIS

Niewyjaśnione zaginięcie z mroczną przeszłością dającą o sobie znać po latach w Pozwól mi wrócić B. A. Paris.


Dla Layli i Finna wyjazd do Francji miał być romantyczną wycieczką poprzedzającą ten najważniejszy moment, oświadczyny i ślub. Byli młodzi i zakochani w sobie do szaleństwa. Nic nie zwiastowało tego, co nastąpiło podczas powrotu. Ona zniknęła bez śladu, a on został oskarżony o zabójstwo narzeczonej. Po latach mężczyzna mężczyzna pogodził się ze stratą dawnej narzeczonej i znów planuje ślub. Kiedy wydaje się, że może ożenić się z ukochaną kobietą, stara sprawa sprzed dwunastu lat powraca i może zamienić ich życie w koszmar.


B. A. Paris doskonale wie, jak snuć niepokojącą opowieść w której nikomu nie można wierzyć. Nie wiadomo, kto jest dobry a kto zły. Każdy ma swoje tajemnice, każdy prowadzi własną grę. W tej historii nic nie jest oczywiste, ani takie jakie się wydaje. Opowiada o mrocznej i dobrej stronie ludzkiej natury. Obie się przeplatają, obie zabierają głos i tylko moment, jedno zdarzenie decydują, która w danej chwili dojdzie do głosu. Są sprawcami rodzących się uczuć i emocji zdolnych kierować ludzkim życiem. Do odzwierciedlenia tego autorka posługuje się matrioszkami stającymi się w Pozwól mi wrócić swoistą metaforą złożoności wnętrza człowieka.


B. A. Paris proponuje czytelnikowi thriller psychologiczny, który niepokoi i intryguje do samego końca. Jego zwieńczeniem jest znakomite zakończenie, które trudno przewidzieć. To przejmująca opowieść o miłości i zazdrości, o szorstkich i kolczastych przyjaźniach, o zdradzie, kłamstwie i zemście. O tym jak trudno odbudować coś, co raz rozpadło się niczym domek z kart. Pozwól mi wrócić udowadnia, że B. A. Paris jest jednym z ciekawszych głosów brytyjskiego domestic thriller.

Polecam. 

Moja ocena 7/10



                 Wydawanictwo Albatros 

poniedziałek, 2 listopada 2020

PREMIERY LISTOPADA 2020

Listopad co roku oznaczał literacką posuchę, ale nie tym razem! Wydawanictwa nie zwalniają tempa i znów szykuje się wysyp smakowitych nowości. Zresztą zobaczcie samych i pamiętajcie, to co wybrałem, to zaledwie kropla w morzu.


1. Łowczyni, Kate Quinn, Wydawanictwo Mando.



Kate Quinn ponownie snuje opowieść osadzoną w czasach drugiej wojny światowej. Opowieść o silnych kobietach, wielkich zbrodniach i zemście.


Premiera 25 listopada.


2. Pstrągi, Agnieszka Miklis, Wydawanictwo Videograf.



Przepowiednia sprzed lat i dwie kobiety próbujące rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci. Detektyw Roswita Rein i chora na schizofrenię, Ema będą chciały złapać prawdziwego mordercę matki dziecka, o którą oskarżono nianię. Emę odwiedza tajemnicza grupa zwana Pstrągami, którzy oferują swą pomoc w zamian za pewną przysługę. Zapowiada się pysznie mroczna opowieść.

Premiera 18 listopada.


3. Chłopiec z lasu, Harlan Coban, Wydawanictwo Albatros. 



W parku krajobrazowym zostaje odnaleziony chłopiec. Dziecko jest brudne, głodne i nikt nie wie, co się z nim działo. Trzydzieści lat później mężczyzna o tajemniczej przeszłości zostanie poproszony o pomoc w odnalezieniu zaginionej nastolatki. Zapowiada się trzymająca w napięciu opowieść o mrocznej naturze ludzkiej duszy. 

Premiera 12 listopada. 


4. Moja przyjaciółka opętana, Grady Hendrix, Wydawanictwo Vesper. 



Opowieść o nastoletniej przyjaźni, dorastaniu i opętaniu. Dwie najlepsze przyjaciółki, niewinny wypad za miasto i dziwne zaginięcie, po którym dziewczyna nie jest już taka, jaką była wcześniej. 

Premiera 12 listopada 


5. Manuskrypt, Wojciech Uszok, Wydawanictwo Vesper. 



Krwawy rytuał odprawiany przez żydowskiego alchemia i makabryczne odkrycie związane z hitlerowskimi strażnikami,a do tego średniowieczny manuskrypt. Smakowity horrorowy debiut. 

Premiera 25 listopada 


6. Dama z woalką, Paulina Kuzawińska, Wydawanictwo Lira. 



Trzecia odsłona fenomenalnych retro kryminałów. Madeline Hyde powraca na Wzgórze Mgieł by tam ponownie zanurzyć się w zagadce tajemniczej śmierci, tam też nawiedzają ją dziwne koszmary. Nie mogę się doczekać! 

Premiera 2 listopada


7. Cherub, Przemysław Piotrowski, Wydawanictwo Czarna Owca. 



Było Piętno, potem Sfora teraz przyszła pora na Cheruba. Igor Brudny ponownie na tropie makabrycznych morderstw i śledztwo, które niesie nowy przełom w jego życiu. 

Premiera 12 listopada 


8. Gorzko, gorzko Joanna Bator, Wydawanictwo Znak 



Opowieść o pragnieniu miłości i wolności w czterech pokoleniach kobiet. Joanna Bator ponownie wraca na Śląsk by snuć niezwykłą historię pełną realizmu magicznego. 

Premiera 25 listopada 


9. Pierwsza osoba liczby pojedynczej, Haruki Murakami, Wydawanictwo Muza



Nigdy nie ukrywałem, że proza tego wybitnego japońskiego pisarza ma w sobie coś z niesamowitości. Zbiór opowiadań pełnych realizmu magicznego, historii o przemijaniu, miłości i sztuce. 

Premiera 12 listopada 


10. Miłość czyni dobrym, Katarzyna Bonda, Wydawanictwo Muza. 



Oparta na faktach opowieść o diable w ludzkiej skórze, oszuście Danielu Skalskim. Zapowiada się kryminalna uczta, bo Polska kryminałem silna! 

Premiera 25 listopada 


11. Nadchodzą czasy nowe, Weronika Wierzchowska, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Opowieść o przyjaźni i matczynej miłości w niespokojnych czasach insurekcji kościuszkowskiej. 

Premiera 3 listopada 


12. Wymazani z pamięci, Piotr Borlik, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Zaginione dzieci zostają odnalezione przez policję, ale nic nie pamiętają od czasu uprowadzenia. Są odmienione, podejrzliwe, inne niż wcześniej. Zapowiada się mocna historia. 

Premiera 10 listopada. 


13. Chorwacka przystań, Anna Karpińska, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Romantyczna opowieść o niezrealizowanych planach, tęsknocie i miłości. Trudne decyzje jakie przyjdzie podjąć korespondentce prasowej. Zapowiada się moc wzruszeń i mądra, życiowa historia, a takie lubimy najbardziej. 

Premiera 12 listopada 


14. Śreżoga, Katarzyna Puzyńska, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Dwunasty tom o Lipowie. Do seria, do której bardzo lubię wracać i z dużą niecierpliwością czekam na nowe odsłony. Małą miejscowością wstrząsa nowe zabójstwo. 

Premiera 24 listopada 


15. Piknik na skraju drogi i inne utwory, Arkadij i Borys Strugaccy, Wydawanictwo Prószyński i S-ka 



Klasyka światowej fantastyki i popkultury, a ich powieści stały się podstawą do filmu S. T. A. L. K. E. R. 

Premiera 12 listopada 


16. Ogień i lód, Joanna Wtulich, Wydawanictwo Lira. 



Lwów XIX wieku. Młoda hrabianka zakochana w wojskowym ofierze, miłość i konwenanse, życie miasta w nowej historycznej sadze. 

Premiera listopad








piątek, 30 października 2020

MROCZNY PIĄTEK: WOREK KOŚCI, STEPHEN KING

Stephen King w Worku kości snuje mroczną, niepokojącą opowieść o żałobie i duchach przeszłości.


Cztery lata po śmierci ukochanej żony, Johanny, popularny pisarz Mike Noonan wyjeżdża do rodzinnego domku w małej, prowincjonalnej miejscowości, aby tam podnieść się z obecnego kryzysu twórczego i pogodzić się ze stratą. Ból jest tym większy, że kobieta była w ciąży z ich pierwszym dzieckiem. To co miało być dla niego oazą wytchnienia, zamiast ukojenia przynosi nowe kłopoty. Rządy sprawuje tutaj lokalny magnat, multimilioner Max Devore. Pisarz zostaje wciągnięty przez społeczność w lokalne spory, a do tego w jego domu dzieją się dziwne rzeczy. Tak, jakby duchy popychały go do konfrontacji z potentatem.


Stephen King inspirację fabuły zaczerpnął z Rebeki Daphne du Mauerier, łącząc elementy klasycznego horroru o nawiedzonym domu rodem z Shirley Jackson oraz thrillera psychologicznyego. Worek kości nie straszy bo i nie takie ma zadanie, ale wprowadza i otula słodką nutką niepokoju, uczuciem klaustrofobii i stopniowego osaczenia, balansowaniem między światem żywych i umarłych. Atmosfera ta panuje we wszystkich poziomach powieści. Pierwszym próby pogodzenia się z żałobą, oswojeniem śmierci. Tu bardzo przypominał mi się Cmęntarz zwieżąt (to nie błąd w pisowni ale miejsce stworzone i nazwane przez dzieci), czy Lśnienia. I drugiej pobyt w TR-90. Tu wychodzi cała maestria Króla, który przeplata grozę z thrillerem zachowując przy tym cały czas niezachwiane proporcje. I wreszcie tematy dorastania i przemijania, w których to King zawsze bryluje. Wreszcie na koniec mistrz w odsłonie obyczajowej.


King uczynił z Worka kości pełną melancholii opowieść o samotności, przemocy wobec kobiet. To opowieść o nienawiści i o tym, że najgorszym potworem jest człowiek. 


Dla mnie jest to odkrycie kolejnego Kinga potrafiącego bawić się gatunkami i umiejętnie je przeplatać. Taki King jest dla mnie bardzo ciekawy. 

Polecam. 

Moja ocena 8/10 



          Wydawanictwo Prószyński i S-ka 


środa, 14 października 2020

Żałobnica, Robert Małecki

Rodzinna tragedia i tajemnica z przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć, zmarli domagający się prawa głosu w najnowszej powieści Roberta Małeckiego Żałobnicy.


Ten dzień na zawsze zapisze się w pamięci Anny Kowalskiej, która na skutek nieopuszczonego szlabanu kolejowego, traci w wypadku męża i nastoletnią pasierbicę. Jednak kobiecie trudno rozpaczać nad ich śmiercią, ponieważ związek od dawna przechodził kryzys, a relacje z córką męża dalekie były od ideału. Teraz jako wdowa dziedziczy spory majątek, a rodzina małżonka zaczyna oskarżać ją o jego śmierć. Dowodem na to ma być jej kontakt z dróżniczką, która zaginęła tuż przed katastrofą. Komuś wyraźnie zależy, aby cała wina spadła na Żałobnicę, chcąc to osiągnąć, wyciąga na światło dzienne starą sprawę sprzed lat, zniknięcia jej najlepszej przyjaciółki z dzieciństwa.


Robert Małecki stworzył niesamowicie mroczną opowieść o kobiecie, której w ciągu ułamka sekundy życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Mrok, który otula Żałobnicę jest jeszcze ciemniejszy od tego, z serii o komisarzu Bernardzie Grossie. Wypadek, kłótnie rodzinne i sekret z przeszłości wprowadzają liczne niedopowiedzenia, a co za nimi idzie wątpliwości, od których nie sposób uciec. Mnożą się i rozrastają, sprawiając, że nie wiemy czy możemy ufać relacji Anny. Ktoś mataczy, ktoś chce coś ugrać. Teraźniejszość i przeszłość splatają się ze sobą i przenikają, tworząc nierozerwalny związek. W ten sposób czytelnik otrzymuje thriller psychologiczny, od którego trudno się oderwać. Od samej zagadki kryminalnej znacznie ciekawsza staje się historia Anny. W niej to Robert Małecki bryluje na całego, dotykając trudnych tematów.

Duży atut powieści stanowi odejście od opowieści o śledczych, a wysunięcie na pierwszy plan zwykłych ludzi. Oczywiście jest główna policjantka prowadząca śledztwo, ale jej rola jest marginalna. To Anna ma głos, poznajemy historię jej życia z jej punktu widzenia i wokół niej pojawia się szereg osób, co do których intencji nie ma pewności, czy są dobre czy złe. Tak, jak wspominałem wcześniej Kowalskiej trudno wierzyć, pojawia się wątpliwość, czy nie próbuje wprowadzić nas w błąd. 


Robert Małecki Żałobnicą udowodnił, to co zawsze powtarzam, że Polska kryminałem silna. To znakomite wprowadzenie do nowej serii, której kontynuacji nie mogę się doczekać.

Polecam. 

Moja ocena 7/10



            Wydawanictwo Czwarta Strona 



czwartek, 1 października 2020

PREMIERY PAŹDZIERNIKA 2020

Ach jak cieszę, że żyję na świecie, na którym istnieje październik. Krzyczała Ania Shirley. A my w tym miesiącu mamy istny wysyp nowości, dzięki którym jesień stanie się mocno zaczytaną porą roku. Przed Wami premiery października, ot od koloru do wyboru.


1. Nic bez ryzyka, Jeffrey Archer, Dom Wydawniczy Rebis.




Jak ja nie mogę się doczekać tej powieści. William Warwick, detektyw stworzony przez Harrego Cliftona z rewelacyjnych Kronik Cliftonów pojawia się, aby żyć już we własnej serii i znów rozwiązywać zagadki kryminalne. Powieść z powieści? Opowieść z opowieści?


Premiera 14 października


2. Córka fałszerza, Joanna Jax, Wydawanictwo Videograf.



Specjalistka od powieści obyczajowych z wielką historią w tle zaprasza do Republiki Weimarskiej i narodzin III Rzeszy. Mamy opowieść rodzinną, akcję, emocje i historię. 


Premiera 14 października


3. Hellware, Marcin Mortka, Wydawanictwo Videograf.



Autor Miasteczka Nonstead powraca zabierając czytelniczka do małej miejscowości rodem z Twin Peaks. Znowu dziwności i groza.


Premiera 28 września.


4. Co powiesz na spotkanie? Rachel Winters, Wydawanictwo Albatros.





Kolejna powieść serii Mała czarna w sam raz na jesienny wieczór. Do tego kakao, kocyk i miły październikowy wieczór czy dzień zagwarantowany z dużą dawką śmiechu.


Premiera 14 października


5. Dziewczyna z Neapolu Lucinda Riley, Wydawanictwo Albatros.




Jeśli chodzi o powieści Lucindy Riley to nigdy nie wiem, czy to nowość czy wznowienie. Tym razem ta niezwykła pisarka proponuje historię osadzoną w świecie muzyki z romantyczną opowieścią.


Premiera 14 października


6. Rebeka Daphne du Maurier, Wydawanictwo Albatros.



Wznowienie klasyku powieści gotyckiej, który wkrótce będzie miał nową Netflixową ekranizację. Opowieść o miłości naiwnej i tajemnicach, których nigdy nie powinno się poznać.


Premiera 14 października


7. W cieniu zła Alex North, Wydawanictwo Muza.



Autor Szeptacza powraca z kolejną mroczną opowieścią. Będzie morderstwo, śledztwo i sekrety z przeszłości.


Premiera 28 października.


8. Służąca Alicja Sinicka, Wydawanictwo Kobiece.



Kobiecy dreszczowiec to specjalność Alicji Sinickiej. Opowieść o dziewczynie uwikłanej w dziwny układ, który zagraża jej życiu. Przemoc, tajemnica i nurtująca zagadka. 


Premiera 14 października.


9. Mroczne niebo Danielle L. Jensen, Wydawanictwo Galeria Książki.




To propozycja dla miłośników literatury young adult. Powracamy na mroczne wybrzeże, aby zanurzyć się w opowieści o zdradzie i wojnie. 


Premiera 28 października.


10. Dunkel Jakub Bielawski, Wydawanictwo Vesper.




Autor horroru, tym razem w mrocznej i przerażającej historycznej opowieści. Realistyczne-magiczna historia o traumie noszonej w sobie.


Premiera 30 września


11. Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz, Wydawanictwo Marginesy.




Powieść powstała w czasie lockdownu w odcinkach, aby umilić czas czytelnikom. Teraz wychodzi drukiem w całości,w wersji rozszerzonej i poprawionej.


Premiera 14 października


12.  10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie Elif Shafak, Wydawanictwo Poznańskie.




Ta wybitna turecka pisarka powraca z nową przejmującą opowieścią dotykającą najtrudniejsztch tematów.


Premiera 14 października.


13. Morderców tropimy w czwartki Richard Osman, Wydawanictwo Muza. 



Komedia kryminalna rodem z Wielkiej Brytanii. Grupa seniorów, zbrodnia i śledztwo. 


Października 14 października 


14. Bezgwiezdne morze, Erin Morgenstern, Świat Książki. 





Opowieść o opowieści, książka o książce ukrytej w mroku i sekretach. Takie powieści lubię najbardziej. 


Premiera 14 października. 


15. Bestia, Max Czornyj, Wydawanictwo Filia. 



Deryło i Tamara Halmer powracają. Będzie mrocznie i makabryczne. Jak u Maxa Czornyja. 


Premiera 14 października 




piątek, 25 września 2020

MROCZNY PIĄTEK: Stephen King dla początkujących

Stephen King w poniedziałek skończył 73 lata i z okazji urodzin Króla, polecajka ode mnie od czego zacząć przygodę z Mistrzem Grozy. Ten niemoralnie płodny pisarz ma w swoim dorobku ponad 70 powieści, nie licząc opowiadań i co tu dużo mówić, nie wszystkie są na takim samym poziomie. Jedne mogą zachęcić do poznawania jego twórczości, inne odwrotnie. Przed Wami 10 książek Stephena Kinga które sprawdzą się na początek albo równie dobrze dalsze poznawanie dorobku tego wybitnego amerykańskiego autora.


1 . Dallas'63



To idealna powieść dla tych, którzy nie lubią się bać ale za to uwielbiają historię alternatywną i thriller polityczny czy fantastykę. King próbuje do przeszkodzić zamachowi na prezydenta Kennedy'ego i jak to on porusza wątki obyczajowo-społeczne. Najlepsza powieść Autora z Maine, od której sam zacząłem przygodę z nim.


2. Carrie



Debiut Stephena Kinga. Porusza temat dorastania. Gromadzącego się latami gniewu, który pewnego dnia znajduje ujście. Fanatyzmu religijnego zamieniającego życie w piekło. Samotności. Powieść, którą czyta się z rosnącą fascynacją.


3. Miasteczko Salem



Do Jerusalem w stanie Maine z pewnością jeszcze powrócę. Powieść wampiryczna z wampirem jako ucieleśnieniem od wiecznego Zła, krwiopijca i Antychryst polujący na dusze mieszkańców. Genialna.

4. Misery



Mocny thriller skoncentrowany na dwójce bohaterów. Każdy kto nie słyszał o Annie Wilkes, koniecznie musi ją poznać. To największa fanka, która zrobi wszystko aby jej ulubiony pisarz zmienił zakończenie. Walka dwójki ludzi, w której może być tylko jeden zwycięzca. Powieść o obsesji, manii prowadzącej do zbrodni. Jedna z moich ulubionych powieści Mistrza. 


5. Dolores Claiborne



To pozycja dla tych, którzy nie lubią się bać, a cenią sobie mocne opowieści obyczajowe. Historia rodzinnego dramatu, przemocy domowej i matki zdolnej zrobić wszystko, byle tylko chronić swe dzieci. Intryguje i pamięta się o niej długo jeszcze po skończonej lekturze. 


6. Cmętarz zwieżąt



To nie błąd w pisowni ale miejsce stworzone przez dzieci do chowania zwierząt. To przejmująca historia człowieka, który chciał oszukać śmierć i cenie, jaką przeszło mu za to zapłacić. Opowieść o śmierci, przemijaniu, idealna na jesienne wieczory. 


7. To



Ja po tej powieści nabawiłem się nowej fobii, klaunofobii czyli lęku przed klaunami. Tańczący klaun Pennywise to ucieleśnieniem przedwiecznego Zła, które żywi się dziecięcym strachem. Wywołuje wszystko to, czego najbardziej się boimy i tych, których się boimy. Opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i sile jaką daje człowiekowi. Ja przy tym horrorze płakałam ze wzruszenia. Moja ukochana powieść Kinga. 


8. Outsider



To połączenie kryminału i horroru. Opowieść o tym jak łatwo zniszczyć człowieka. O sile oskarżenia. Z wykorzystaniem mitologii Meksyku, i King w nie bryluje udowadniając swój mistrzowski warsztat. 


9. Instytut



To najlepsza powieść thriller fantasy Stephena Kinga. Jeśli chodzi o kwestię dojrzewania to Mistrz, nie ma sobie równych. Opowieść o polowaniu na dzieci oznaczające się wyjątkowymi zdolnościami w zakresie telekinezy albo telepatii. Tytułowy Instytut to potwór który pragnie wykorzystywać zdolności dzieci. Idealna dla tych, którzy chcą poznać styl Kinga ale nie lubią się bać. 


10. Lśnienie



Hotel Panorama to istny potwór, w którym żyją duchy jego mieszkańców. Położony wysoko w Górach Skalistych, na całkowitym odludziu. Wymarzone zimowe schronienie dla pisarza z problemem twórczym, który w sezonie gdy mury budynku pustoszeją zostaje zatrudniony na opiekuna hotelu. Jednak nie dla Jacka Torrence'a i jego rodziny. Od razu potem warto sięgnąć po kontynuację czyli Doktora Sen. 

poniedziałek, 14 września 2020

MAŁA, EDWARD CAREY

Kobieta legenda, której życie stanowi klamrę dwóch epok. Od oświecenia do epoki pary i dagerotypu. Sierota, służąca - wszędzie tam, gdzie się znalazła była źle traktowana. Marząca o bliskości i ciepłe. O bratniej duszy. Wyprzedzająca epokę i uparcie dążąca do celu. Pokazująca, że kobieta z nizin może zajść bardzo daleko i być zauważona przez świat. Taka była Madame Tussaud, bohaterka Małej Edwarda Careya.

W 1761 r. na świat przychodzi Anne Marie Grosholtz, córka biednej wiejskiej rodziny. Po śmierci ojca, okaleczonego na wojnie, Marie z matką opuszczają rodzinne strony i udają się do Berna. Tu znajdują posadę pomocy domowej u rzeźbiarza dr Curtiusa. Kobieta wyrwana ze swych korzeni, nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji i popełnia samobójstwo, zostawiając córkę pod opieką swego pracodawcy. Mijają lata. Marie zwana Małą pracuje wspólnie z lekarzem, wykonując maski ludzkich głów i poznając anatomię. Artysta z powodu długów wraz z podopieczną musi wyjechać ze Szwajcarii i za radą przyjaciela, Merciera udają się do Paryża. Tu też spokojne życie Małej kończy się bezpowrotnie. Miasto to odciśnie na niej trwały ślad i stworzy z czasem Madame Tussaud, autorkę woskowych głów ostatnich Bourbonnów, Napoleona jak również miejscowych rzezimieszków. 


Edward Carey zabiera nas do wiejskich chat, ubogich domów, Wersalu i na końcu do Londynu epoki pary. Oprowadza i opisuje życie każdego z tych miejsc. Spacerując po oświeceniowym Paryżu zachłyśniętym Wolterem, mieście wielkiego przepychu i nędznych lazaretów, z których wydobywa się odór śmierci. Daje duże perspektywy ale żąda wzamian bardzo wiele. Nieuchronnie czuć zbliżający się kres pewnej ery, pewnego okresu, który zakończy się wraz z pojawieniem się na paryskiej ulicy gilotyny. Spokojne życie kończy się wraz ze ścięciem rodziny królewskiej. Nastaje terror, aresztowany i skazany może być każdy. Dawni przyjaciele stają się oskarżycielami i ci wzbudzający strach bezwolnymi ciałami. Przetrwać zarówno w dawnym jak obecnym Paryżu mogą najbardziej sprytni i najsilniejsi. Ci, którzy nigdy się nie poddają. Ci, którzy nie zamierzają chodzić z pochylonym czołem ale odważnie stawić czoła. Na tym szeroko zakrojonym tle społeczno-obyczajowym obserwuje się kilkuletnią dziewczynkę. Bitą, bez wynagrodzenia, podle traktowaną, wyzyskiwaną, która wyrasta na silną kobietę wyprzedzającą swą epokę. Uparcie dąży do celu, pełna pasji i marząca o miłości, wyrasta na najsłynniejszą postać swej epoki. Przetrwała rewolucję francuską, wojny Napoleona i zawirowania dziejowe. Znajdowała się w centrum wydarzeń, raz bliska śmierci ale za każdym razem odważnie walcząca o swoje. Parła naprzód nawet pod największy wiatr. Pośród opowieści Edwarda Careya rodzi się silna kobieta nie do pokonania. 


Mała to powieść pełna melancholii, chwilami tęsknoty za tym, co jest niby na wyciągnięcie ręki, a jednak za każdym razem pozostaje nieuchwytne. Napisana przepięknym językiem, stylem nawiązując do powieści Dickensa, dzięki czemu lepiej oddaje ducha epoki. Duża zasługa w tym świetnego przekładu Tomasza Wilusza, który pozwala czuć zapach oświeceniowego Paryża i miasta gilotyny. Napisana lekkim językiem sprawia, że nie sposób się oderwać od lektury. 


Polecam. 

Moja ocena 9/10 



              Wydawanictwo Prószyński i S-ka 



piątek, 11 września 2020

MROCZNY PIĄTEK: DRACUL, DACRE STOKER, J. D. BARKER

Mit wampiryczny jest obecny w literaturze szczególnie od ponadczasowego Draculi Brama Stokera. Ten potwór, krwiopijca, Antychryst, łowca spragniony krwi dziewic zwłaszcza w XXI wieku ewoluował, aż do wymuskanego Edwarda ze Zmierzchu tracąc zupełnie swą drapieżność. Obecny w ludowych wierzeniach, w opowieściach przekazywanych kolejnym pokoleniom od stuleci jako ten, który wzbudza lęk. Za sprawą Dacre'a Stokera potomka autora nieśmiertelnego klasyka i twórcy thrillerów J. D. Barkera legendarny wampir powraca w Draculu.


Bram wyrażał silną wiarę, że opisana przez niego historia hrabiego Draculi jest prawdziwa, a jej bohaterowie to prawdziwi ludzie, tyle że pod zmienionymi imionami. Jego powieść miała być ostrzeżeniem przed realnym złem. Fascynacja pisarza tym wcieleniem Lucyfera, wzięła się od historii o Dearg Due opowiadanej mu przez nianię. Dracula Stokera pochodzi ze szkoły Scholomancji w której Diabeł nauczał 10 uczniów. Dziewięciu odchodziło, a dziesiąty zostawał jako zapłata. Ten dopiero był wprowadzany w rzeczywiste arkana wiedzy tajemnej. Dracul opiera się w pewnej mierze na zapiskach Brama Stokera, stanowiąc swoisty prequel do Draculi i zawiera autentyczne wydarzenia z życia irlandzkiego pisarza dotyczące jego słabego zdrowia. 


Rok 1868. Bram Stoker przygotowuje się do walki z potworem, istotą bliżej nie określoną ale której oddech można już czuć na plecach. Zło się zbliża i Bram ma coraz mniej czasu na opowiedzenie okoliczności doprowadzających do obecnego stanu rzeczy. Do obrony jedynie ma strzelbę, lustra, krzyże i wodę święconą. 

Rok 1854. Kilkunastoletni Bram zapada na zdrowiu. Stan chłopca pogarsza się z każdym dniem i wszyscy biorą pod uwagę, że wkrótce może umrzeć. Kiedy jest już u progu śmierci, niania Ellen każe mu pić jej krew, dopiero wówczas następuje poprawa. Bram od tego momentu nie choruje, każde skaleczenie goi się natychmiast. Jedynie on i kobieta wiedzą, co faktycznie zdarzyło się w jego pokoju tamtej nocy. Matylda, siostra chłopca wraz z bratem są coraz bardziej ciekawi, kim naprawdę jest opiekunka i jaką skrywa tajemnicę. Ku niezadowoleniu pracodawców znika na kilka dni, w jej pokoju panuje totalny bałagan, a jednak nikt nie ma odwagi jej zwolnić ze względu na więź łączącą ją z wychowankiem. Bram i Matylda odkryją przerażający sekret Ellen, który odbije się na kolejne lata ich życia. Zwłaszcza kiedy ukochana niania zniknie bez śladu.... 



Czy Dracul straszy? Otóż nie, nie straszy bo i nie taką też ma rolę. Podobnie do swego poprzednika wprowadza w słodką atmosferę niepokoju. Nie wiadomo, czy to czego jesteśmy świadkami to prawda, a może złudzenie. Jednocześnie wprowadza dysonans między nauką, a tym co nadprzyrodzone. Z jednej strony mamy konwencjalną medycynę i w wiarę w nią, z drugiej element ludowości picia krwi nieumarłych dającej nieśmiertelność. Tyle tylko, że trzeba pić ją ciągle, aby nie umrzeć inaczej śmierć przyjdzie wcześniej bądź później. Naukowy Dublin z lożami masońskimi przeplata się z tym, co mityczne, co w tradycji przekazywało się z ust do ust. To też stanowi najmocniejszą stronę powieści. Potem niestety po istnej petardzie następuje spadek formy, aż po końcową zadyszkę. Fabuła do złudzenia przypomina Draculę i coraz mniej jest tego co intryguje. Wraca współczesny dobry wampir toczący bój z okrutnym krwiopijcą.


Nie wiem czemu obecna popkultura wypacza mit wampira dopasowując go w całkowicie nie wygodne dla niego szaty. Zabiera mu jego dzikość, drapieżność, złowrogość i instynkt łowcy polującego na to co czyste, co niewinne. Dopóki Stoker i Barkera trzymają się klasycznych ram, całość wypada całkiem nieźle, ale gdy tylko zmierzają ku dzisiejszej ideologii - rozłazi się w szwach. Zakochany wampir mnie osobiście nie kupi, koniec kropka. To manipulacja pierwotnym jego wyobrażeniem! To odziera go z tajemniczości, popycha do asymilacji z ludźmi. Stają się udomowione, oswojone i działają na rzecz śmiertelników. Ellen stała się bardziej ludzka niż nie jeden człowiek, w tym też momencie postać ta przestaje być ciekawa czy wzbudzać strach.


Autorzy nawiązując do pierwowzoru utrzymują konwencję dziennika, listów czy zapisków, aby z jednej strony nadać więcej autentyzmu, z drugiej uzupełnić pierwsze zaginione 101 stron Draculi. Tak, tak znany dzisiaj klasyk zaczyna się na setnej stronie pierwotnej wersji napisanej przez Brama. 


Mimo świetnej rekomendacji Stefana Dardy i Katarzyny Bereniki Miszczuk Dracul jest powieścią średnią. Najpierw ogień, który wypala się, aż na końcu zostają zgliszcza. Szkoda zmarnowanego potencjału. 

Moja ocena 5/10 


            Wydawanictwo Czarna Owca





środa, 2 września 2020

CZĄSTKI ELEMENTARNE, MICHEL HOUELBECQ

Nikt tak nie umie wbić szpili we współczesną dekadencję i nikt tak nie umie bezpardonowo obnażać bolączek współczesnego społeczeństwa. Obrywają wszyscy: konserwatyści liberałowie, agnostycy i nihiliści. Michel Houelbecq w Cząstkach elementarnych rozprawia się z krytyką rozumu, religijnością, liberalnym społeczeństwem.


Cząstki elementarne są podstawowym budulcem organizmu, czymś z czego jest każdy zbudowany i stanowią przedmiot badań Michela Dzierżyńskiego, twórcy pojęcia mutacji metafizycznej opisującego przyczynę upadku cywilizacji. Tyle tylko, że ta fizyczna podwalina nie wystarcza do opisania społeczeństwa, które składa się również z alkoholu, seksu i towaru deficytowego, jakim jest szczęście. Znany świat ulega nieustannej zmianie i dąży do kresu stary porządek. Rewolucja seksualne zapoczątkowała coś, czego nie da się zatrzymać. 

Michel to genialny naukowiec, ślepo wierzący w siłę racjonalnego, czytaj naukowego postrzegania rzeczywistości. Jego brat, Bruno to człowiek seksualnie sfrustrowany, znajdujący się na granicy obłędu. Na ich przykładach pojawiają się różne postawy ludzkie. Poznajemy ich przeszłość, niespełnione marzenia, tyrady o społeczeństwie i początek zmian doprowadzających go do totalnego rozkładu.


"Czysta moralność jest jedyna i uniwersalna. Nie ulega zmianie w miarę upływu czasu, nie podlega też żadnym uzupełnieniom. Nie zależy od żadnych czynników historycznych, ekonomicznych, socjologicznych czy kulturowych; nie zależy absolutnie od niczego. Niczym niezdeterminowana, to ona determinuje. Nieuwarunkowana, to ona warunkuje. Mówiąc inaczej, jest absolutem.

Moralność obserwowana w praktyce jest zawsze mieszaniną - o zmiennych proporcjach-elementów czystej moralności i elementów mniej lub bardziej mętnych, najczęściej religijnego pochodzenia."

Houelbecq odrzuca liberalną wizję społeczeństwa, gdyż to religia i związane z nią różne ograniczenia są tym, co pozwala istnieć ludzkiej społeczności. Tylko kiedy społeczeństwo byłoby zbudowane z czystej moralności, mogłoby być wiecznym. Tym czasem ono oddaje się seksualnemu rozpasaniu. Seksualność człowieka jawi się, jako maszyna popychająca go w sferę erotycznych uniesień. Pozbawiona przemyśleń, jest wyuzdana, ukierunkowana przez aktualne mody i zaburza naturalny rytm życia. Tu nie ma miejsca na uczucia, rodzina stanowi sztuczny twór, gdyż ojcowie nie czują żadnych wyższych uczuć w stosunku do dzieci. Seks ma tylko jedno zadanie, a mianowicie rozładować emocje i gromadzącą się frustrację. Społeczeństwo Houelbecqa jest materialistyczne, do bólu wręcz cielesne z wszechobecnym w nim kultem młodości i ciała. 


"Praktycznie wszystkie społeczności zwierzęce funkcjonują według systemu dominacji zależnego od siły ich członków. (...) Ta tendencja jest najsilniejsza w prymitywnych społecznościach ludzkich, w społecznościach rozwiniętych widoczna jest u dzieci i nastolatków. Następnie pojawia się litość, czyli utożsamienie się z cierpieniem bliźniego, litość zostaje szybko usystematyzowana jako prawo moralne."


Świat ludzi i zwierząt rządzi się hierarchią. Silniejszy przedstawiciel zajmuje wyższą pozycję, słabszy będzie nieustannie go prowokować do ataku, mając chęć zająć jego miejsce. Od szczebla w hierarchii płyną korzyści dające uczucie przyjemności, w tym seks z ponętną samicą. Osobniki homoseksualne kierują się tymi samymi czynnikami w doborze partnera do kopulacji. 


Houelbecq odrzuca materialistyczny świat, w którym człowiek zostaje odczłowieczony. W jego życie wkrada się samotność i pustka, która ostatecznie doprowadza do zaniku ludzkości jako gatunku. Jednak w tym cielesnym społeczeństwie jawi się iskierka nadziei, a jest nią powrót do tradycjnego pojęcia rodziny. Stara, może niemodna ale zawsze dająca ostoję. Tak przez powieść tego francuskiego pisarza przewija się tęsknota za bezinteresowną miłością. Za bliskością osoby będącej na dobre i na złe. 


Houelbecq to kontynuator myśli markiza de Sade'a. Trafnie wbijający szpile w najczulsze miejsca dzisiejszego człowieka. Takie bezpardonowe obnażenie słabości tak, jak dawniej może nie podobać się dziś. Kapiący erotyzm, wręcz na granicy pornografii, łatwo może wprowadzić w błąd i zbyt szybkiego zaszufladkowany książkę i jej autora. Zwłaszcza, że ofiarą jego pióra pada liberalna Europa, a zwłaszcza Francja z jej zgniłym libertynizmem. Ten konserwatywny autor jest obrazoburczy, prześmiewczy, cyniczny i ośmieszający wszelką obłudę. 


Polecam. 

Moja ocena 10/10 



                  Grupa Wydawnicza Foksal

wtorek, 1 września 2020

PREMIERY WRZEŚNIA 2020

Trzeba powiedzieć to otwarcie, wrzesień jest niemoralnie obfitym miesięcem pod kątem dobroci książkowych. To wysyp nowości, książki na które warto zapolować i je poznać. Istny kosmos. Bez przedłużenia, przed Wami najciekawsze premiery literackie września według Literackiej Podróży.


1. Mała, Edward Carey, Wydawanictwo Prószyński i S-ka.



To historia legendarnej Madame Tussaud, twórczyni najsłynniejszego na świecie Muzeum Figur Woskowych. Gwarne uliczki Paryża i rewolucja, która na zawsze odmieni oblicze Francji.


Premiera 1 września 


2. Królestwo, Jo Nesbo, Wydawanictwo Dolnośląskie.




Z Jo Nesbo raz lubimy się bardzo bardzo, a raz nie lubimy się wcale. Ciekawy jestem jak będzie tym razem. Norweg zabiera czytelnika do górskiej wioski, gdzie poznamy mroczne sekrety dwóch braci. 

Premiera 2 września

3. Drogi Edwardzie, Ann Neapolitano, Wydawanictwo Marginesy.



To wzruszająca historia chłopca, który musi żyć po stracie rodziców. To opowieść o czerpania sił do życia po traumie, która może zniszczyć wszystko i o tym, czy życie po kastrofie może mieć jeszcze sens?

Premiera 2 września.


3. Wiosna zaginionych, Anna Kańtoch, Wydawanictwo Marginesy. 




 


Nowa seria jednej z najbardziej ciekawych głosów polskiej powieści kryminalnej. Rodzinne sekrety i zbrodnia to przepis na sukces. 


Premiera 30 września


4. Imperium chmur, Jacek Dukaj, Wydawanictwo Literackie.




Japonia u schyłku epoki samurajów i narodziny nowej ery. W tle nauka i wojna, wszystko natomiast inspirowane Lalką Bolesława Prusa. To opowieść w której przemijają języki, obyczaje i cywilizacje. Bogactwo historycznych i literackich nawiązań.

Premiera 2 września

5. Pokora, Szczepan Twardoch, Wydawanictwo Literackie.



To opowieść o pożądaniu, władzy i uległości, o walce o własną godność. To historia człowieka, który z dnia na dzień znalazł się w nowej rzeczywistości, nowym porządku. Stary świat, jaki znał do tej pory nagle przestał istnieć. Twardoch powraca na Górny Śląsk i do jego historii, aby ponownie opowiedzieć o żyjących tam niegdyś Polakach i Niemcach.

Premiera 16 września


6. Dodatkowa dusza, Wioletta Grzegorzewska, Wydawanictwo Literackie.



 


Autorka Stancji i Guguł opowiada autentyczną historię ojca i syna rozgrywającą się w czasie II wojny światowej. W tle obraz okupowanej stolicy i wszechobecny w niej strach. To opowieść o bezinteresownej miłości pełnej poświęcenia w świecie ogarniętym koszmarem wojny.


Premiera 30 września


7. Virga, Klaudiusz Szymańczak, Wydawanictwo Literackie.



Nie od dziś wiadomo, że Polska kryminałem stoi, Szymańczak tylko potwierdza tę tezę. Trójka dzieci popełnia samobójstwo w małym miasteczku mającym swe tajemnice. Jego mieszkańcy zrobią wszystko, aby nigdy nie wyszły one na światło dzienne. A takie opowieści lubimy bardzo bardzo. 

Premiera 30 września


8. Tamta kobieta, Mary Kubica, Poradnia K.



Zabójstwo kobiety i mała społeczność strzegąca swych sekretów. Mam wrażenie, że zapowiada się mroczna, klaustrofobiczna opowieść.

Premiera 2 września


9. Zakłamane życie, Elena Ferrante, Wydawanictwo Sonia Draga.




 


Kto czytał Genialną przyjaciółkę ten wie, że proza Ferrante mocno zapada w serce czytelnika. Znów mamy Neapol, oszpecone dziecko, które z dnia na dzień straciło urodę. Dwie nienawidzące się rodziny. To historia pełna wzruszeń i o balnasowaniu między wytwórnością a trywialnością.


Premiera 2 września


10. Zimny chirurg, Max Czornyj, Wydawanictwo Filia.



Mistrz perwersji wraca do tego w czym jes

t najlepszy. Krew, wywalone flaki i makabra. To autentyczna historia seryjnego mordercy, Edmunda Kolanowskiego.


Premiera 2 września


11. Najgłośniej krzyczy serce, Martyna Senator, Wydawanictwo We need Ya.



Popularna autorka young adult opowiada historię dziewczyny, dla której największą miłością jest taniec oraz chłopaka, który pragnie wtopić się w tłum i być niewidocznym. To opowieść o hejcie i szkolnej przemocy.


Premiera 2 września


12.  Kraina Lovecrafta, Matt Ruff, Wydawanictwo W. A. B




Coś dla miłośników Mrocznych Piątków. Rasistowskie Stany Zjednoczone lat 50 XX wieku. To opowieść o magii, nadziei i wolności. O rasizmie, który nadal nas prześladuje.


Premiera 2 września.


13. Dracul, Dackre Stoker J. D. Barker, Wydawanictwo Czarna Owca.



Bo krew jest życiem!!! Krewny Brama Stokera i laureat jego nagrody łączą siły, by wrócić do klasyki wampiryzmu. Mamy rok 1868, 20-letni Bram uzbrojony w Krucyfiks, wodę świeconą i strzelbę będzie chciał przetrwać najdłuższą w swoim życiu noc. 


Premiera 2 września.


14. Kobiety z Vardo, Kiran Milwood Hargrave, Wydawanictwo Znak literanova.



To prawdziwa historia kobiet oskarżonych o czary z maleńkiej wyspy na północy Norwegii. Dokonano tam polowania na czarownice, w skutek, którego 91 osób spalono na stosie pod zarzutem obcowania z diabłem. Podczas, gdy jedynym ich grzechem było posiadanie własnego zdania.

Premiera 21 września


15. Szaniec, Agnieszka Jeż, Wydawanictwo Burda książki



Kryminalny debiut popularnej pisarki obyczajowej. Zabójstwo i przerażający obraz polskiej prowincji.


Premiera 2 września


16. Książę, Magdalena Parys, Wydawanictwo Agora. 



Magdalena Parys długo kazała czekać na swoją nową powieść. Powraca z kontynuacją Magika. To opowieść o demonach przeszłości, które nawet obecnie potrafią zniszczyć życie. 

Premiera 4 września. 


17. Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski, Joao Ubaldo Ribeiro, Wydawanictwo Rebis. 



Saga rodzinna obejmująca 400 lat. Rozgrywa się na tle burzliwych dziejów Brazylii. W cieniu: niewolnictwa, kanibalizmu, połowów wielorybów i walki o niepodległość. Tu prawda miesza się z fikcją, realizm magiczny, okrucieństwo z liryzmem. Czuję, że powieść ta zachwyci najbardziej wymagającego czytelnika. 

Premiera 8 września 


18. Romantyczni, Dorota Ponińska, Wydawanictwo Lira. 



Historia naszych narodowych literackich buntowników na tle tętniącego życiem, poezją i miłością Wilna. Prawdziwa uczta. 

Premiera 9 września. 


19. Świeży, Nico Walker, Wydawanictwo Poznańskie. 



Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści ostatnich lat. To opowieść o miłości, piekle wojny niszczącej ludzkie życie i niszczącej sile nałogu. Mocna, męska powieść. 


Premiera 16 września


20. Zjadaczka grzechów, Megan Campisi, Wydawanictwo Świat Książki. 




Połączenie Opowieści podręcznej z Alicją w krainie czarów. Historia kobiety przeklętej i społecznie napiętnowanej, której przyjdzie rozwiązać zagadkę morderstwa na królewskim dworze XVII wiecznej Anglii. 

Premiera 16 września 


21. Saturnin, Jakub Małecki, Wydawanictwo SQN



To intymna opowieść o dorastaniu, rozpisana na wiele głosów, zmarli otrzymują głos, pełna realizmu magicznego. Czuję, że Kuba znów będzie wzruszał do łez. 


Premiera 16 września 


22. Pełnia miłości, Sigrid Nunez, Wydawanictwo Pauza. 



Autorka Przyjaciela powraca z nową "zwierzęce" To opowieść o ludziach i ich zmaganiem z życiem. Nunez nie boi się tematów trudnych, jak choroba, przemianie czy starzenie się. 

Premiera 30 września