czwartek, 23 maja 2019

10 KSIĄŻEK DLA 10 TYPÓW MAM NA DZIEŃ MATKI


Kochani dziś ruszyły Warszawskie Targi Książki, czyli wielkie święto każdego bukoholika i nie ma co szczypać się z pieniędzmi. Wydajemy je w szaleńczym tempie, patrząc jak tylko szczupleje zasób gotówki w naszych portfelach, czy na kartach kredytowych. Zwłaszcza, że okres Targów pokrywa się z magicznym dniem 26 maja, czyli dniem Mamy, sprawia to, że korzystając z różnych megaśnych promocji, możemy sprawić naszym Mamom, Mamusiom, Matulom, Mateczkom smakowity książkowy prezent. Z tej okazji wybrałem dla Was i Waszych rodzicielek 10 absolutnie fenomenalnych książek, w sam raz dla każdego typu mamy.

 

1       MAMA, MIŁOŚNICZKA BAŚNIOWYCH STWORÓW.  IMOGEN HERMES GOWAR, SYRENA I PANI HANCOCK.

 
                                     Źródło: Wydawnictwo Albatros.
                             

Książka ta będzie w sam raz dla Mamy, która z jednej strony lubi wypatrywać niezwykłych stworów, z drugiej twardo stąpa po ziemi. W Syrenie i Pani Hancock nie spotkacie baśniowej Arielki, nic z tych rzeczy. Macie przed sobą najprawdziwszą syrenę, która wstrząsnęła życiem Londynu XVIII wieku. Powieść ta wspaniałe połączenie styli Jane Austen czy Charlesa Dickensa ze współczesną powieścią historyczną prezentowaną chociażby przez Sarah Waters. Odsłania świat londyńskich kupców i luksusowych domów publicznych działających w tamtej epoce, która uwielbiała wszelkie niesamowite morskie stwory. Dokładne omówienie znajdziecie TUTAJ.

 

2       MAMA PASJONATKA HISTORII.  OLGA TOKARCZUK, KSIĘGI JAUBOWE.



                                          Źródło: Wydawnictwo Literackie

To idealna pozycja dla Mamy kochającej historię Polski połączoną z niezwykle wręcz pięknym językiem narracji, jaki snuje przez prawie 1000 stron Olga Tokarczuk. Prezent taki, może być doskonałym przyczynkiem do poznania twórczości tej jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Jest to książka, którą kocha się od pierwszego zdania. Trudno na przykład nie zgodzić się ze zdaniem: "Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym, co będzie, a nie tym co było". Takich smaczków powiedzmy natury filozoficznej jest więcej, choćby "Czym jest życiem jak nie tańcem na grobach". Jest to jeden z elementów zmuszających mnie czytelnika do głębszej refleksji nad życiem ludzkim.
Podobnie ujęła mnie refleksja autorki nad Umarłymi, że dopóty oni żyją, dopóki się o nich mówi. Nad żywym biedakiem zawsze znajdzie się osoba, która przejmie się jego losem. Natomiast o umarłych często i bogacz zapomni. Myślę, iż taka refleksja jest w stanie zmusić współczesnego człowieka aby przypomniał sobie choćby o członkach jego rodziny, którzy już odeszli.
W taki to sposób Olga Tokarczuk zabrała mnie w wielką podróż. W jej trakcie przemykały się osoby różnych stanów kupcy żydowscy, duchowni, polska arystokracja, a nawet władcy tamtego osiemnastowiecznego świata. W jej trakcie czytelnik widzi całą mozaikę wielokulturowości Rzeczpospolitej XVIII wieku. Słychać tu głosy osób mówiących w różnych językach i nic jest takie, jak gdzieś mamy utrwalone w pamięci z literatury pięknej - Polski jako taki monolit kulturowy. Pięknie pokazane jest to, już na początku powieści, gdy poetka Elżbieta Drużbacka wysiada ze swojego powozu i słysząc cały ten rwetes; woła: Czy tu ktoś mówi po polsku?".
Innym elementem, jaki zachwycił mnie w tej historii to samo zdobywanie popularności przez Jakuba Franka. Był on samozwańczym Mesjaszem, silnie siedzącym w filozofii Szbtaja Cwi. Widać tu wyraźnie przemianę jego z osoby prześladowanej przez ortodoksyjnych Żydów po wręcz człowieka będącego okrutnym tyranem, nie liczącym się z uczuciami innych. Taki zarzut słychać choćby w ustach Thomasa von Schonfelda. Zadziwiające jest, że żaden element z przepowiedni proroków o Mesjaszu nie pasują do Franka, jest on wręcz niekiedy ich przeciwieństwem. Sam też jego nauka niekiedy przyprawia o gęsią skórkę, na przykład na mnie osobiście wywarła ogromne wrażenie opowieść o Mojżeszu. Mojżesz schodząc z góry Synaj niósł kamienne tablice z przykazaniami Bożymi mającymi uczynić człowieka wolnego i szczęśliwego. Natomiast gdy zobaczył on Izraelitów pod podnóżem góry bawiących się, dyskutujących itp. rozbija tablice a na ich miejsce sam spisuje Prawo mające uczynić człowieka niewolnikiem i istotą nieszczęśliwą. Stąd też należy dążyć do odkrycia prawdziwego nakazu Boga. Frank więc namawia aby wszystko robić na odwrót niż jest w Dekalogu. Stało się to przyczyną oskarżeń frankistów o niemoralność. Do samej zaś powieści można wracać wielokrotnie. Chyba nigdy nie przestanie ona być aktualna, widać to choćby dziś porównując, jak społeczeństwo XVIII wieku patrzyło na Franka i jego zwolenników; a jak dziś wstrząsa Europę choćby dyskusja o uchodźcach. Tak więc chyba problem obcości, to jeden tylko z elementów, które będą zawsze aktualne.

 

3       MAMA DETEKTYW NA TROPIE BOLESNYCH WYDARZEŃ. JOANNA BATOR, CIEMNO, PRAWIE NOC.


    

                                             Źródło: Grupa Wydawnicza Foksal.  

Będzie  to w sam raz prezent dla Mamy lubiącej podążać śladami bolesnych wydarzeń, których ofiarami są bezbronne i niekochane dzieci. Ciemno, prawie noc to demon paraliżujący czytelnika strachem, wywołując w nim uczucie bólu brzucha pojawiającego się podczas lektury, chęci zwinięcia się w kłębek i okrycia kocem, byle tylko ukryć przed zbliżającą się watahą kotojadów. Zmusza  do konfrontacji z tym, co bolesne i trudne. To powieść będąca na granicy horroru. Nie ma bowiem do końca pewności, co z obserwowanych okropieństw dzieje się naprawdę, a co może jest tylko zjawiskiem zbiorowej histerii. Wyraża się ona cytowanymi  przez Bator wypowiedziami ludzi na forach internetowych – często z błędami ortograficznymi, często niepoprawnie napisanymi słowami, które niestety gro z tych zdań można spotkać na co dzień. Stanowi on swoisty apel autorki do pokazania, że jeżeli się nie opamiętamy z naszymi uprzedzeniami i fobiami, każdego dnia może robić się ciemno, aż zapadnie noc. Dopiero racjonalizacja, wzajemna tolerancja, wyzbycie się świadomości narodowego męczeństwa i  dostrzeganie wyimaginowanych wrogów, jest w stanie przynieść promyczek światła rozpraszające ciemności nocy. Dokładne omówienie znajdziecie TUTAJ.

 
 

4       MAMA KOCHAJĄCA WIEJSKIE SPOŁECZNOŚCI. KATARZYNA PUZYŃSKA, MOTYLEK.
 
 
                              Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Katarzyna Puzyńska będzie wprost idealna, jeśli Wasze Mamy kochają kryminał połączony z powieścią obyczajową. Wówczas, może zdarzyć się tak, że sama poczuje się mieszkanką Lipowa i Wasz prezent skłoni ją do zamieszkania w nim na dłużej – przez następne dziewięć tomów. Śledząc z jednej strony mroczne morderstwa dokonywane na polskiej prowincji, a z drugiej strony kibicować potyczkom miłosnym Daniela, Weroniki i Emilii, oraz przyglądać się z dociekliwością Klementyny Kopp osobliwym mieszkańcom wcale nie przyjaznej polskiej wsi.  Recenzję książki znajdziecie TUTAJ.

 

5       MAMA BIOGRAFKA. MARIE BENEDICT, PANI EINSTEIN.
 
 
                                Źródło: Wydawnictwo Znak
                

Jeżeli Wasze Mamy lubią poznawać życiorysy ludzi zapomnianych przez historię, jednak nie napisane akademickim językiem, lecz w zaserwowanych w formie beletrystki, to Pani Einstein będzie strzałem w dziesiątkę. To dramatyczna historia żony, Alberta Einsteina, której małżeństwo przyniosło wszystko to, co najgorsze. Poniżenie i rozczarowanie, kłamstwo i życie w cieniu człowieka – egoisty i okrutnika.  Recenzję znajdziecie TUTAJ.

 

6       MAMA CYNAMONOWE SERCE. GABRIELA GARGAŚ, WIECZÓR TAKI JAK TEN.
 
                                 Źródło: Wydawnictwo Czwarta Strona

Mama cynamonowe serce, to taki typ mateczki pragnącej dogodzić każdemu, przyjść z kubkiem gorącego kakao i ciepłym kocem, okryć nim i rozgrzać nieszczęśnika pogrążonego w smutkach, tych wielkich i tych małych, malutkich. To kobieta patrząca z optymizmem w przyszłość i nic nie jest w stanie zniszczyć jej wielkiego serca, czy uśmiechu na twarzy. Recenzja TUTAJ.

 

7       MAMA POZNAJĄCA TAJEMNICE DAWNYCH WIEKÓW. ANNA BRZEZIŃSKA, CÓRKI WAWELU. OPOWIEŚĆ O JAGIELLOŃSKICH KRÓLEWNACH.
 
                               Źródło: Wydawnictwo Literackie

 

Pozycja ta będzie idealnym prezentem dla Mamy, która lubi poznawać dworskie życie, ale również życie ludzi wywodzących się z różnych grup społecznych żyjących w dawnych czasach. Dzięki Wam będzie miała okazję przenieść się do Krakowa w dobie panowania ostatnich  Jagiellonów i poznać życie kobiet w tamtych czasach od narodzin do śmierci. Towarzyszyć im w połogu, pracy, nauce, poznać zasady wychowania jakie były im wpajane. Dokładną recenzję książki znajdziecie TUTAJ.

 

8       MAMA LUBIĄCA BABSKIE PLOTECZKI.  LIANE MORIARTY. WIELKIE KŁAMSTEWKA.
 
 

                                  Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Niewielka społeczność mieszkająca na przedmieściach Sydney, skrywa swoje sekrety.. Ploteczki, babskie rywalizację i śmierć. Liane Moriarty w pozornie prostej i lekkiej książce porusza poważne tematy, typu kłamstwa i znoszonej nieraz przez wiele lat przemocy domowej. Zarówno jedno, jak i drugie stanowić mogą zamknięty krąg, w który jeśli raz się wejdzie, już nigdy się nie wyjdzie. Wielka kłamstewka to niebanalna powieść o świecie byłych i obecnych żon, kochanek mężów, oraz matkach dzieci. Pokazuje ich małe i duże problemy, z którymi zmagają się miliony ludzi na całym świecie. To uniwersalna opowieść ujęta w dość frywolny sposób, o sile kłamstwa, w którym się tkwi latami, aby tylko doczekać kolejnego dnia.

 

9       MAMA EKOLOŻKA. MAJA LUNDE, HISTORIA PSZCZÓŁ.
 
                                 Źródło: Wydawnictwo Literackie

 

Będzie to wymarzony prezent dla każdego, komu problemy ekologii i niebezpieczeństw czyhających na naszą planetę są bliskie. O książce można by wiele mówić. Dla mnie jest to cudowna, mądra, niezwykle refleksyjna powieść, której nie sposób czytać bez refleksji. Z jednej strony wzrusza, z drugiej przeraża. Ponadto jest piękna opowieścią o trudzie  rodzicielstwa, pokazującą różnice pokoleniowe i drogę do szukania tego co łączy, a nie dzieli.

 

10 . MAMA RODZINNA SAGA. AŁBENA GRABOWSKA, STULECIE WINNYCH. TRYLOGIA.
 

                                Źródło: Wydawnictwo Zwierciadło.


Mama kochające wielopokoleniowe historie rozgrywające się na tle burzliwych dziejów historii Polski, powinna być zadowolona właśnie ze Stulecia winnych. To nie tylko wielka opowieść o sile rodziny, poświęceniu dla bliskich, o ludzkiej wielkości i małości, ale przede wszystkim wspaniale opowiedziana historia rodziny na przykładzie której najlepiej widać, jak wielka Historia wpływa na te małe, codzienne, zwykłe historii zwykłych ludzi. Recenzja TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz