niedziela, 21 stycznia 2018

TOP 10 KSIĄŻEK Z BABCIĄ W TLE



W literaturze pojawiają się róże przedstawienia babci, ponieważ i same nestorki trudno byłoby ująć w jednakowych dla wszystkich ramach. Jedne dobroduszne, z ciepłym uśmiechem na twarzy i dające wnukom rady pełne życiowej mądrości, a w ich domu panuje zapach domowego ciasta.  Od innych natomiast lepiej się trzymać z daleka, gdyż oznaczają kłopoty, będąc babcią z piekła rodem. Chociaż nie zawsze przypadają im główne skrzypce, to jednak odgrywają istotne rolę w życiu bohaterów. Oto zestawienie 10 najlepszych książek według Literackiej Podróży z babcią tle.

 

Ove Løgmansbø vel Remigiusz Mróz, Połów

 

                                                        Źródło: Wydawnictwo Dolnośląskie Publicat

Rannvá Jákupsdóttir to kobieta o bogatej przeszłości, obecnie wykorzystującej swego wnuka do wysyłania wiadomości do Olsena, mające naprowadzić Farera na trop morderstwa sprzed lat. Postać tajemnicza, inteligenta i mające wiele do ukrycia. Uwaga lepiej uważać na to co mówi, gdyż potrafi wprowadzić w błąd. Jest babcią, która nie zawsze dba o bezpieczeństwo swego wnuczka.

 

Alek Rogoziński, Jak cię zabić, kochanie?

 
 

                                                       Źródło: Wydawnictwo Filia Mroczna Strona

Pani Klementyna, babcia Kasi Donek, jest kobietą pobożną i podobnego kierowania się zasadami wiary wymaga od swej wnuczki i jej męża. A jeśli młodym zechce się nieco odejść od życia, jak Bóg przykazał – mogą pożegnać się ze sporym spadkiem. Wówczas pieniądze przejmie miejscowy proboszcz, a że seniorka potrafi być nad wyraz hojną dla Kościoła, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Swoim testamentem wywoła nie lada zamieszanie.


Lucinda Riley, Róża północy

 

                                                       Źródło: Wydawnictwo Albatros
 
Maud Astbury to kobieta z piekła rodem. Dewotka, despotka, osoba pełna uprzedzeń, pragnie za wszelką cenę decydować o życiu innych ludzi i dawać lub zabierać im prawo do miłości i szczęścia. Jest okrutna i walce ze znienawidzoną przez nią Anahitą jest zdolna do największej podłości. Nigdy nie pokochała, ani zaakceptowała swego wnuka, któremu wyrządziła najgorszą z możliwych krzywd.


Kazuki Sakuraba, Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchiba.

 

                                                     Źródło: Wydawnictwo Literackie

Powieść uznana w rankingu Literackiej Podróży, za najlepszą książkę roku 2017.  Mamy w niej nie jedną, ale aż dwie babcie. Tatsu i Manyę. Pierwsza to kobieta despotyczna i wszyscy muszą być podporządkowani jej woli. Każdy z domowników domu Akakuchiba boi się jej sprzeciwić i to do niej należy ostatnie zdanie. Druga natomiast to babcie mająca dar jasnowidzenia i przewidywania przyszłości. Swej ukochanej wnuczce, Toko przed śmiercią zostawi tajemniczy list. To dzięki niemu zakompleksiona dziewczyna odkryje swą prawdziwą wartość.

 

Carla Mori, Kostuszka

 

                                                       Źródło: Wydawnictwo Videograf

Kolejna babcia z piekła rodem, od której lepiej się trzymać z daleka. Józefa to osoba pozbawiona wszelkich hamulców moralnych, dewotka w najgorszym tego słowa znaczeniu. Kobieta okrutna, pozbawiona wszelkich ludzkich odruchów. Idealnie pasuje do niej powiedzenie modli się przed figurą, a diabła ma za skórą. Przez lata krzywdziła i upokarzała swe córki, Annę i Celinę. Teraz gdy po śmierci matki, Kostuszka trafiła do jej domu, czeka ją prawdziwe piekło.

 

Joyo Moyes, Kiedy odszedłeś

 
 

                                                     Źródło: Wydawnictwo Znak Między Słowami

Camilla Traynor jest babcią aktywną zawodową i wykonuje obowiązki sędziego. Po śmierci ukochanego syna, Willa przeleje swe uczucia na wnuczkę, Lily. To typ ciepłej babci, pragnącej dla bliskich wszystkiego co najlepsze.

 

Katarzyna Puzyńska, Cykl o Lipowie

 

                                                       Źródło: Wydawnictwo Pruszyński i S-ka

Maria Podgórska podobnie do Camili Taynor dość późno dowiedziała się o istnieniu swego nastoletniego wnuka, Łukasza.  Jest również babcią aktywną zawodową, czynnie pomagając synowi, Danielowi w rozwiązaniu zagadek kryminalnych Lipowa i okolic. Pracuje w miejscowym komisariacie, dla którego pracowników piecze przepyszny sernik. I nie daj Boże, aby ukochany synuś pogardził matczynym wypiekiem, wówczas narazi się na gniew starsza pani. Do tej pory przeczytałem pięć z ośmiu tomów sagi i bardzo ciekaw jestem, czy w końcu będzie próbowała zyskać sympatię wnuczka, o którego dotychczas za bardzo nie zabiega.

 

Agnieszka Lis, Karuzela

 

                                                        Źródło: Wydawnictwo Czwarta Strona

Matka głównej bohaterki powieści, Renaty to kobieta despotyczna, wszystkich lubi rozstawiać po kątach. Dawno zdominowała swego męża. Kościół i lokalny proboszcz stanowią da niej świętość i nie pozwala córkom na żadną ich krytykę. Dla swych wnuków jest wymagająca i surowa, trudno oczekiwać aby nawet w obliczy choroby ich matki, ukazała im czułość i wyrozumiałość. Niezbyt dobrze radzi sobie z odbieraniem dzieci ze szkoły.

 

Agnieszka Walczak-Chojecka,  Saga bałkańska

 

 


Krystyna przedstawia kolejną sylwetkę babci aktywnej zawodowo. Pracuje od lat w banku i wobec zachodzącej obecnie w Polsce transformacji ustrojowej i przejście z socjalizmu na kapitalizm, musi dostosować się do panującej obecnie mody i stać się bardziej kreatywna w sprzedaży produktów bankowych. Marzy o tym, aby jej syn Dragan był przy niej. W tym celu jest zdolna nawet do „małej intrygi”. W chwili, gdy dowie się o ciąży ukochanej chłopaka, Jasminy. Zrobi wszystko by pomóc matce dziecka i wnukowi. Malca zaś obdarzy bezgraniczną miłości, taką samą do tej żywionej do syna.

 

Elena Ferrante, seria Genialna przyjaciółka

 

                                                             Źródło: Wydawnictwo Sonia Draga

Pani Greco to kobieta żyjąca według stereotypowej wizji rodziny i z trudem przyjdzie jej akceptować decyzje córki, Eleny która od zawsze wstydziła się matki z powodu jej choroby. Dla swych wnuczek jest ciepłą i kochająca babcią, pragnącą przychylić im nieba. Pewnym przeciwieństwem jest do niej Adele Airota, druga babcia Dede i Elsy. Kobieta wykształcona i dystyngowana, oczywiście i ona darzy latorośle syna bezgraniczną miłością i cierpi z powodu wydarzeń mających miejsce w domu Pietra. Obie seniorki to typowe babcie pragnące dać wnuczkom wszystko co najlepsze, chociaż robią to w nieco odmienny sposób.

 

Ciekaw jestem, jakie książkowe babcie Wam zapadły najbardziej w pamięć. Czekam, jak zawsze na komentarze J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz