niedziela, 3 listopada 2019

PODSUMOWANIE PAŹDZIERNIKA & BOOKHAUL


Kolejny miesiąc za nami, a z nimi cała masa wzruszeń, emocji, przemyśleń i pysznych lektur. Było jak zawsze różnorodnie. Biografia jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy, Ota Pavla. Reportaż, literatura piękna, esej i tradycyjnie thriller. Spora część moich lektur była podyktowana październikowymi wydarzeniami: Nagrodą Nike – do której jestem przywiązany, oraz Festiwalem Conrada. W sumie przeczytałem 14 książek. A oto październikowe lektury.

 
1.    Marcin Kołodziejczyk, Prymityw. Epopeja narodowa.
 
                                 Grupa Wydawnicza Foksal
2.    Małgorzata Rejemer, Błoto słodsze niż miód. Głosy z komunistycznej Albanii.
 
 
                                                    Wydawnictwo Czarne
3.    Juliusz Strachota, Turysta polski w ZSRR
 
                              Korporacja Ha!art
4.    Jakub Małecki, Horyzont
 
                               Wydawnictwo SQN
5.    Søren Sveistrup, Kasztanowy ludzik
 
                                      Grupa Wydawnicza Foksal
6.    Ian McEwan, Maszyny takie jak ja
 
                                    Wydawnictwo Albatros
7.    Max Czornyj, Grzech
 
                                    Wydawnictwo Filia
8.    Olga Drenda, Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji
 
                                   Wydawnictwo Karakter
9.    Olga Drenda, Wyroby. Pomysłowość wokół nas
 
                                     Wydawnictwo Karakter
10.                      Jakub Małecki, Ślady
 
                                   Wydawnictwo SQN
                              
11.                      Max Czornyj, Ofiara
 
                                   Wydawnictwo Filia
12.                      Weronika Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina – zbiór opowiadań miejscami dziwacznych, w których miesza się jawa i mara. O śmierci i lęku przed nią. O tym, że aby umrzeć, trzeba najpierw pokochać życie. Refleksyjna i piękna literatura łamiące utarte do tej pory schematy oraz odważnie podchodząca do naszych narodowych mitów.
 
 
                                  Wydawnictwo Czarne
13.                      Weronika Murek, Feinweinblein. Dramaty – autorka kontynuuje refleksję podjęta w debiutanckim zbiorze opowiadań.  Nowatorskie i niepokojące.
 
                                  Wydawnictwo Czarne
14.                      Joanna Lech, Kokon – powieść o bólu, o zamykaniu się w wewnętrznym kokonie i przechodzeniu z ofiary w atakującego. Krzyk niezrozumienia, krzyk cierpienia, bunt połączony z rozpaczliwym szukaniem miłości tam, skąd nie nadchodzi. Dramatyczna, momentami obrzydliwa rzeczywistość i codzienność stająca się koszmarem oraz przekleństwem. To lektura przerażająca, bolesna a jednocześnie wspaniała, od której trudno się oderwać.
 
 
                                   Grupa Wydawnicza Foksal
 
15.                      Stefan Darda, Nowy Dom na Wyrębach
 

                                    Wydawnictwo Videograf
16.                      Bill Gaston, Bogowie pokazują klaty – Groteska osładza tu całą zawartą przez autora ludzką samotność, niezrozumienie, okrucieństwo i dążenie do samo destrukcji. Boli i fascynuje.
 
                      Wydawnictwo Marginesy

 

TOP 3 PAŹDZIERNIKA


Miejsce 3. MAŁGORZATA REJMER, BŁOTO SŁODSZE NIŻ MIÓD. GŁOSY Z KOMUNISTYCZNEJ ALBANII. – przerażający reportaż o dyktaturze Envera Hodży i o tym, jak państwo potrafi zniszczyć wolność człowieka. Społeczność przedkładana nad jednostkę i piekło życia w systemie totalitarnym, w którym to człowiek jako osoba nie liczy się.

 
 

MIEJSCE 2. BILL GASTON, BOGOWIE POKAZUJĄ KLATY – za rewelacyjne połączenie realizmu, powieści gotyckiej i groteski, oraz za niezwykłe oddanie ludzkiej samotności i niezrozumienia, pragnienia miłości i odrzucenia, które boli prowadząc do destrukcji. To książka, która w tym roku z całą pewnością może stanąć obok Nazywam się Stephen Florida, czy Kuby Małeckiego.


 

MIEJSCE 1. JAKUB MAŁECKI, HORYZONT  -  tu nie może być inaczej, gdy w zestawieniu pojawia się Kuba Małecki, nasze dobro narodowe. Za historię o ludzkiej samotności, cierpieniu, wspomnieniach stanowiących koszmar i bolesnemu odnajdywaniu się w nowym miejscu, w nowej sytuacji podczas, gdy pamięć podsuwa obrazy tego, co było. Kuba snuje opowieść brutalną, miejscami przerażająca a jednocześnie robi to w sposób charakterystyczny dla siebie, który tylko on potrafi tak zrobić, z zachowanie delikatności i szacunku wobec cierpienia noszonego w sercu przez drugą osobę. I jak to u Małeckiego bywa, historia Mańka i Zuzy jest nieraz zwierciadłem, w którym możemy zobaczyć samych siebie. To najlepsza powieść polska 2019 r.
 
 

 

BOOKHAUL PAŹDZIERNIKA

 

W tym miesiącu było bardzo skromnie jeśli chodzi o zakupy, a oto moje zdobycze października.






 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz