Marzec przynoszący z sobą wiosenny powiew, dni zaczynają robić się coraz dłuższe i wszystko budzi się do życia, a świat wydaje się nieco piękniejszy i bardziej przyjazny. Z tą wiosenną aurą przybywa kolejna porcja książkowych dobroci, nic tylko się pysznie zaczytać.
1. Łukasz Staniszewski, Małe grozy, Wydawanictwo Literackie.
Debiutancka powieść, która przenosi nas do małego miasteczka położonego w Warmii. Wraz z bohaterami odkrywamy jego mitologię. Wyłaniają się duchy i różne kusicielki. Zapowiada się kolejna powieść z gatunku realizmu magicznego. To odkrywanie mikroświata rządzonego popędami, pragnieniami i tęsknotą, jedynym sposobem ich zaspokojenia, to odnalezienie harmonii z naturą.
Premiera 18 marca
2. Julia Fiedorczuk, Pod słońcem, Wydawanictwo Literackie.
Obraz powojennej Polski, na tle której zostają ukazane skomplikowane ludzkie losy. Poznając historię małżeństwa Miszy i Miłki ze strzępów ich wspomnień poznajemy tych, którzy odcisnęli piętno na ich życiu. To niezwykle barwna galeria postaci, składająca się wielokulturowość Podlasia pełnego sprzeczności.
Premiera 25 marca
3. Kelly Rimmer, Tego Ci nie powiedziałam, Wydawanictwo Znak.
Rok 1942. Europa pogrążona w koszmarze wojny i młoda kobieta składająca przysięgę ślubną w syberyjskim obozie. Ta jedna decyzja zauważy na jej dalszym życiu, a skrywana tajemnica wyjdzie na światło dzienne dopiero w następnym stuleciu. To opowieść pełna emocji balansująca między współczesnością, a przeszłością.
Premiera 23 marca.
4. Adeline Dieudonne, Prawdziwe życie, Wydawanictwo Znak.
Zapowiada się powieść bolesna, istny pantagruel. W pewnym domu są cztery pokoje: dwa pokoje dzieci, chłopca i dziewczynki, pokój rodziców i ten najstraszniejszy wypełniony trofeami ojca z zabitych zwierząt. Dzieci chcąc uwolnić się od strachu przed ojcem i matki wiecznie obawiajacej się męża, uciekają w świat zabaw i wyobraźni. Wszystko zmienia się, kiedy widzą śmierć. Syn więcej czasu przebywa na polowaniach z ojcem i rozmawia z hieną. Siostra dorastając podejmuje walkę o odzyskanie dawnego brata. To historia pełna okrucieństwa i mroku niczym baśnie Braci Grimm. Połączenie thrillera i lirycznej opowieści.
Premiera 23 marca
5. Łukasz Stachniak, Kto chce jeść mięso, musi umieć zabić, Wydawanictwo Znak
Warszawa początku XX wieku. Miasto przemocy, nędzy i zgnilizny, także tej moralnej. Na tle mokradeł jawi się Wilcza Wyspa, której mieszkańcy skrywają wiele sekretów. To opowieść niepokojąca, oniryczna. Połączenie prozy McCarthego z Olgą Tokarczuk. Ja po prostu nie mogę się doczekać.
Premiera 23 marca
6. Gertrud Hellbrand, Satyricon, Wydawanictwo Marginesy.
Zapowiada się piekielnie przewrotny thriller psychologiczny. Olivia na pierwszym roku studiów poznaje ekscentrycznej rodzeństwo Bodinów. Wraz jeszcze z grupą kilkorga nowych znajomych tworzą dekadencki krąg Satyricon. Podczas spotkań rozmawiają o literaturze i erotyce jednocześnie, jak również eksperymentują z własną seksualnością. Po piętnaście lat później Olivia mając za sobą nieudane małżeństwo wraca na nowo do domu Bodinów, a dawne wspomnienia - także związane z pewną tragedią wracają. To opowieść o obsesji, przyjaźni, najgłębiej skrywanych popędach.
Premiera 25 marca
7. Krystian Kłomnicki, Odludzie,
Dom Horroru.
Rozczarowany swoją pracą policjant odchodzi na zasłużoną emeryturę. Niespodziewanie dostaje wiadomość o spadku w postaci drewnianego pałacyku położonego na całkowitym odludziu. Mężczyzna bez chwili wahania przeprowadza się do odziedziczonego domu. To co miało być sielanką staje się początkiem koszmaru, bo samo miejsce skrywa ot mały szkopuł. Jest ono przeklęte i nawidzane przez słowiańskie demony. Kochani już zacieram ręce.
Premiera marzec.
8. Jesmyn Ward, Zbierane kości, Wydawanictwo Poznańskie.
Autorka Śpiewajcie z prochu, śpiewajcie powraca z nową powieścią. Tym razem osadza akcję w Zatoce Meksykańskiej podczas huraganu Katrina. Ponownie w przekładzie rewelacyjnego Jędrzeja Polaka.
Premiera 11 marca
9. Diane Setterfield, Była sobie rzeka, Wydawanictwo Albatros
Z trzech zaginionych dziewczynek, wraca jedna. Problem w tym, że jest niema i nikt nie może w żaden sposób dowiedzieć się od niej tego, co miało miejsce owej feralnej nocy. Chęć zaopikowania się odnalezionym dzieckiem wyrażają trzy rodziny, każda z nich widzi w niej fragment własnej historii. Wielowymiarowa powieść, pełna zagadek i folkloru.
Premiera 11 marca
10. Lily Graham, Dziecko z Auschwitz, Wydawanictwo W. A. B
Niezwykle poruszająca opowieść o przetrwaniu zależnym od przypadku. O świecie nacechowanym przemocą, barbarzyństwem, ale również w nim można odnaleźć szczęście. To niezwykła historia kobiety, która w drodze za ukochanym mężem trafia do piekła.
Premiera 25 marca
11. Patrik Svensson, Ewangelia według Węgorza, Wydawanictwo Otwarte.
Życie człowieka jest podobne do życia węgorzy. Zarówno jedno, jak i drugie poddane zostaje prawom natury. To niezwykle wzruszające wspomnienie ojca, a jednocześnie kulturoznawcza podróż ku rozwiązaniu zagadki węgorzy.
Premiera 23 marca
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz