sobota, 29 stycznia 2022

ARABSKA ŻONA I ARABSKA CÓRKA, TANYA VALKO

Pierwsza miłość jest czymś niepowtarzalnym. Te motyle w brzuchu, myślenie o ukochanej osobie i ta nieodparta chęć, aby już zawsze być razem. Zwłaszcza jeśli obiekt westchnień jest przystojnym i szarmanckim Arabem. Miłość potrafi zaślepić, wyidealizować go i wynieść na piedestał. O księciu, który zmienia się w ropuchę i piekle życia kobiet w krajach arabskich snuje porywającą opowieść Tanya Valko w Arabskiej żonie i Arabskiej córce.


Tanya Valko szturmem zdobyła listy bestsellerów, a każdy kolejny tom Arabskiej sagi pomnaża grono wielbicieli. Jest to jej pseudonim literacki. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński i pracowała jako nauczycielka w Szkole Polskiej w Libii, a następnie przez 20 lat była sekretarką ambasadorów RP w Libii, w Arabii Saudyjskiej i w innych krajach arabskich. Na podstawie własnych obserwacji i zasłyszanych od kobiet historii, powstała historia Polki i jej na półarabskiej córki, Marysi - Miriam.


Dorota jest zbuntowaną nastolatką z małej, prowincjonalnej miejscowości położonej koło Poznania. Jedyną tutejszą atrakcją jest pub gromadzący młodzież. To tam spożywa się narkotyki i pije piwo, a dziewczyna - mimo, że różni się od rówieśników, w tym miejscu chciała spędzić swoją osiemnastkę. Zapomnieć o wiecznych kłótniach i urąganiach matki, czy skostniałej, mentalnie tkwiącej jeszcze w zeszłej epoce szkole. Podczas urodzinowego wieczoru poznaje Ahmeda, doktoranta informatyki z Poznania, który właśnie przyjechał odwiedzić znajome małżeństwo polsko-arabskie. Pierwsze zamienione słowa, odmienny sposób zachowania od znanych jej dotychczas chłopaków i pierwsze spojrzenia wystarczyły, by na dobre stracić głowę. Nie zdaje sobie sprawy, jak związek z Libijczykiem na zawsze zamieni jej życie w nieustający koszmar.


Tanya Valko postawiła na emocje, które towarzyszą zarówno bohaterom, jak również udzielają się czytelnikom. One wywołują adrenalinę, są motorem napędowym kolejnych wydarzeń i kierują wyborami powieściowych postaci. Są skrajne od nienawiści do miłości i wzajemnie się przeplatają, zmieniają się niczym w sinusoidzie i nigdy nie wiadomo, co za chwilę może się zdarzyć. Wielka radość czy dramat okraszony bólem, łzami i kolejnymi upokorzeniami. Autorka niczego nie koloryzuje i nie demonizuje. Po prostu pokazuje życie u boku arabskiego męża takim, jakim jest w rzeczywistości. Może być w prawdzie piękne, jeśli on jest nowoczesnym mężczyzną, albo koszmarem - jeśli jest tradycjonalistą tkwiącym w średniowiecznych zwyczajach. Zawsze natomiast wraz z nim, poślubia się jego rodzinę. Życie zaś i codzienność arabskich żon różni się od wyobrażeń zakochanych Europejek. Naznaczone jest albo całkowitym podporządkowaniem mężowi i jego rodzinie, albo upokorzeniami, psychiczną i fizyczną przemocą jeśli nie spełni jego oczekiwań. Spróbuje zdobyć się na najmniejszą, znaną z okresu narzeczeństwa normalność. W każdym razie przyjeżdżając do arabskiego kraju, konieczne jest poznanie jego kultury i zdobycie polskich przyjaciółek, które pozwolą poruszać się w miejscowych arkanach.


Tanya Valko powieściowe losy bohaterów uzupełnia właśnie przez dokładne omówienie zwyczajów, tradycji i codzienności kobiet w krajach arabskich. Od Libii, przez Ghanę, Jemen aż do Arabii Saudyjskiej roztacza historię naznaczoną rasizmem - zarówno u Polaków o stereotypowym światopoglądzie oraz u fundumentalistycznych Arabów, męską dominacją, walką o szczęście i przemocą. Równocześnie roztacza dwa światy, ten sprzed 11 września i ten już doby walki z terroryzmem, rzucając prosto w twarz wyzwanie w osobie mężczyzny o nazwisku Bin Laden. Ukazuje świat arabski walczący również z terroryzmem oraz koszty, jakie musi ponosić każdego dnia. 


Świat Tanyi Valko to słodko - gorzka rzeczywistość. Bardziej nawet gorzka, niż słodka, która różni się od wyobrażeń zakochanej ślepo młodej dziewczyny, wchodzącej dopiero w dorosłość. Arabska żona i jej kontynuacja Arabska córka to lektura ku przestrodze, zachęcająca do poznanania kraju i arabskiej kultury, zanim podejmie się tę najważniejszą w życiu decyzję. 


Polecam. 

Moja ocena 8/10 




           Wydawanictwo Prószyński i S-ka 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz