sobota, 31 grudnia 2022

DZIEWCZYNA Z PARYŻA, KRISTY CAMBRON

 Poruszająca opowieść o sile kobiet działających we francuskim ruchu oporu. Kristy Cambron Dziewczyną z Paryża składa hołd znanym i nieznanym z nazwiska współpracowniczkom z La Resistance.


Lila de Laurent przed wojną pracowała jako krawcowa dla najlepszych domów mody w Mieście Świateł. Wraz z początkiem jego okupacji przez nazistów z dnia na dzień traci pracę i zaciąga się jako łączniczka ruchu oporu zbiera informacje mogące zaważyć na losach wojny. 

Sandrine to księgarka i historyk sztuki. Wraz z wybuchem wojny, jej mąż wyjechał na front i słuch po nim zaginął. Samotnie wraz z teściową wychowuje kilkuletniego synka, Henriego. Wpada też w oko niemieckiemu kapitanowi von Hillerowi i zostaje zaciągnięta do pracy w magazynie dzieł sztuki. Tutaj wraz ze swoją przełożoną Rose Valland podejmuje się pracy przy spisywaniu skradzionych arcydzieł. Cicha bohaterka, na skutek zalotów hitlerowca zostaje uznana jednak za kolaborantkę.


II wojna światowa naznaczona została ludzkim cierpieniem, poniżeniem, uwłaczającym warunkom życia i śmiercią wielu walecznych serc. Chociaż Paryż długo nie był bombardowany, nie tworzono w nim gett żydowskich, jak w Europie Wschodniej, to doświadczył licznych rabunków. Od początku okupacji 14 czerwca 1940 roku zamykane były księgarnie i konfiskowane, a następnie niszczone dzieła żydowskich autorów, m.in. Franza Kafki. Kristy Cambron zabiera czytelników do autentycznych miejsc stolicy Francji, jak Petit Trianon, Foret de Meudon czy magazynów Jeu de Paume i pokazuje życie codzienne mieszkańców na przykładzie dwóch kobiet Lili i Sandrine. Tej pierwszej wraz z wybuchem wojny zawalił się na głowę cały świat i musiała z życia renomowanej modystki zmienić się w konspiratorkę oraz przystosować się do nowych warunków życia. Zmuszona została również do dokonywania trudnych wyborów. Na przykładzie Sandrine ukazany został stosunek Paryżan do kobiet oskarżonych o tzw. collaboratrice horizontale czyli o kolaborację horyzontalną od pozycji ciała, jakie przybierały. Wraz z wkroczeniem de Gaulle'a w akcji odwetowej na nich brali udział mężczyźni, którzy wcześniej czerpali swe dochody od współpracy z nazistami. Przyglądając się tym dwóm kobietom widać cały trud włożony nie tylko by przetrwać i odnaleźć bliskich ale również uratować to, co się da, a co zostało zrabowane żydowskim rodzinom. Miłość odchodzi na dalszy plan, a na piedestale staje misja, jakiej podjęły się. 


W Dziewczynie z Paryża przeplatają się autentyczne postacie, jak choćby Rose Valland z fikcyjnymi. Bohaterstwo i poświęcenie ze zdradą i podłością. Okraszona przepięknym językiem sprawia, że czyta się błyskawicznie. Powieść ta wstrząsa czytelnikiem w innym stopniu od Wróbla w getcie ale tak samo mocno. To wielki hołd złożonym cywilnym bohaterom ośmieszającym każdego dnia okupanta. 


Polecam. 

Moja ocena 8/10 



                    Wydawanictwo Znak



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz