wtorek, 9 czerwca 2020

KSIĄŻKI NA DZIEŃ PRZYJACIELA

Dzień Przyjaciela to jeden z tych dni w roku, w którym warto szczególnie docenić bliskie osoby. Życie bez przyjaciela, byłoby nie tylko o wiele trudniejsze, ale i smutniejsze. Mówiąc "przyjaciel" mam na myśli jedną z najbliższych osób, taką przed którą nie mam żadnych sekretów i zawsze mogę powiedzieć o wszystkim. Ja szczególnie dziękuję mojemu przyjacielowi za wsparcie w trudnych chwilach, za słowa otuchy i te wszystkie momenty, gdy wypłakałem się w rękaw. Wiele mówi się o miłości, a często zapomina się o przyjaźni. Takiej czystej i bezinteresownej. Takiej, która dodaj sił iść naprzód.

Na Literackiej Podróży ten jeden z bardziej wyjątkowych dni w roku świętuję po naszemu, czyli wspominając najpiękniejsze opowieści o przyjaźni. Oczywiście, jak zawsze jest to subiektywne zestawienie, moich ulunieńców.

TOP najpiękniejszych książek na Dzień Przyjaciela. 

1. Małe życie, Hanya Yanagihara 



Nie wyobrażam sobie zestawu powieści o przyjaźni bez Małego życia.  To pantagruel, powieść gargantuiczna wywołująca ból brzucha. Z drugiej strony historia Jude'a i jego trzech przyjaciół z Nowego Jorku wzrusza, przeraża ogromem cierpienia, jakie może stać się udziałem człowieka pragnącego tylko obecności bratniej duszy. Kogoś, kto zrozumie jego zabolałe serce. Zresztą, któż nie chciałby mieć takiego przyjaciela, jak Will? Człowieka, który zawsze zjawi się, gdy jest potrzebny. Moja wielka literacka podróż i książka, przy której płakałam jak bóbr. 

2. Genialna przyjaciółka, Ellena Ferrante. 



Wzruszająca saga rodzinna. Gorące słońce Italii, uliczki Neapolu - miasta duszącego swą atmosferę, z którego za wszelką cenę chce się wyjechać i dwie dziewczynki, które dzieli wiele, a łączy przyjaźń. To przyjaźni Lili i Elleny jest szorstka, kolczasta, pełna czułości i pretensji zarazem, ale to opowieść o dwóch kobietach pragnących tego samego i będących zawsze przy sobie. 

3. Ogniem i mieczem, Henryk Sienkiewicz 



Klasyka polskiej powieści historycznej. Wojna, miłość i przyjaciele będący na dobre i złe, to oni są nie tylko najwierniejszymi kompanami broni i kielicha z winem, ale też gotowi oddać życie za Ojczyznę, ukochaną kobietę i ratować przyjaciela w potrzebie. Szczęście przyjaciela jest dla nich tak samo ważne, jak ich własne. 


4. Tangerynka, Christine Mangan



Maroko lat 50 XX wieku. Piaszczyste uliczki, gorące słońce, duchota miasta i dwie kobiety spotykające się w nim przypadkowo. Historia pełna tajemnic, kobieca i drapieżna, pełna niedomówień. Przypomina Utalentowanego Pana Ripleya, tylko wersji kobiecej i jest jeszcze bardziej dwuznaczna. 

5. Nazywam się Stephen Florida, Gabe Habash.



To powieść, która boli. Historia młodego chłopaka, który odrzuca wsparcie przyjaciół, aby zamknąć się we własnej samotności, cierpieniu i obsesji. Pot, krew i mordercze treningi. Moja wielka literacka podróż. 


6. Zemsta i przebaczenie, Joanna Jax



To powieść monumentalna, majestatyczna i wielka. Dwie kobiety marzące o lepszym życiu, miłości i których marzenia zostały podeptane przez wojnę. Koszmar okupacji i ciemne lata władzy ludowej na tle losów zwykłych ludzi. Mimo dramatycznych przeżyć, Hanka i Alicja zawsze mają siebie, aby ratować przyjaciela gotowe są poświęcić samych siebie i własne życie. Ta historia zostaje z nami na zawsze. Nawet się nie obejrzycie, kiedy sześć tomów zleci w błyskawicznym tempie. 


7. To, Stephen King 



Mroczna powieść o grupie dzieci zamieszkujących małe prowincjonalne miasteczko w stanie Maine, nawiedzane co 27 lat przez zło w najczystszej postaci, którego ofiarami są dzieci. To karmi się ich strachem i tylko razem z przyjaciółmi można stawić mu czoło. Piękna historia o ludziach nie mających nikogo, poza małą grupką przyjaciół, którzy zawsze wspierają się. 


8. Wpuść mnie, John Ajvide Lindqvist 



Powieść wampiryczna. O dziecku - wampirze, które prześladowanemu przez szkolnych huliganów niesie pocieszenie i ciepło. Lindqvist przeraża ludźmi będącymi gorszym demonem od tego wiecznego krwiopijcy, tematem pedofilii i sekretami sztokholmskiego przedmieścia. 


9. Rdza, Jakub Małecki 



Nie mogłoby być żadnego zestawienia Literackiej Podróży, bez Kuby Małeckigo. Rdza to nie zwykła opowieść o losach Szymona i jego babci, Tosi. Przyjaźń tu, to początkowo wspólne spędzanie czasu przy torach, zabawy, aby z biegiem lat stać się szorstka, wroga ale tak naprawdę, nigdy nie minęła. Tak, jak u Kuby bywa to powieść męska, brutalna ale jednocześnie napisana z niezwykłą delikatnością i szacunkiem do drugiego człowieka. 


10. Najmilszy prezent, Agnieszka Krawczyk 



Pełna ciepła opowieść o mieszkańcach ulicy Wierzbowej. Kłócą się, dają tzw. dobre rady ale, gdy potrzeba zawsze gotowi są przyjść sobie z pomocą dając to, co nieuchwytne. Miłe słowo, drobne gesty i wsparcie. Wspaniale rozgrzewa serducho, a ja niedługo opowiem Wam o drugim tomie tej serii. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz