niedziela, 10 marca 2019

PREMIERY MARZEC 2019


Cześć,

 marzec oznacza początek wiosny, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, a w sercach pojawia się nadzieja na lepsze jutro. Dni stają się coraz dłuższe, słońce nieśmiało ogrzewa swym ciepłem, zachęcając do spacerów. Wszystko to nie oznacza jednak, aby wydawcy pozwolili odpocząć naszym portfelom. O tym możemy w marcu zapomnieć, gdyż znów szykuje się moc wspaniałych premier książkowych. Specjalnie dla Was wybrałem 10 pozycji, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 

1.    Charlotte Gordon, Buntowniczki.  Niezwykłe życie Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, wyd. Wydawnictwo Poznańskie.
 

Niezwykła historii dwóch wyjątkowych kobiet, matki i córki, które trwałe zapisały się w historii literatury. Tym bardziej, że Mary Shelley dała nam „Frankensteina” poruszającego serca czytelników do dnia dzisiejszego.


Opis od wydawcy:
 

Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award Buntowniczki przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego Frankensteina, oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu.

Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom.

A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.


 
                                                 Źródło: Wydawnictwo Poznańskie
 

Premiera 13 marca.

 

2.    Jan Krasnowolski, Czas wilków, czas psów, Wydawnictwo Świat Książki


Jeden z najbardziej intrygujących polskich kryminałów tego roku. Mam wrażenie, że znajdzie się tu ciekawe połączenie kryminału z destrukcyjną siłą, jaką niesie wojna, zdolna wywołać w człowieku wspomnienia, których nie sposób zapomnąć.

 

Opis wydawcy:


Mariusz Madejski, warszawski skinhead, jako dwudziestoletni chłopak zostaje najemnikiem podczas wojny na Bałkanach i bierze udział w czystkach etnicznych oraz rozlicznych zbrodniach na ludności cywilnej, potem dezerteruje wraz z trzema kompanami.

Rok 2015, Anglia. Polski gang ma problem z kurierem, który zbiegł ze skradzioną amfetaminą. Zapada decyzja, żeby wynająć doświadczonego człowieka, który się tym zajmie. Człowiek przyjeżdża z Warszawy i ma na imię Mariusz. Wspomnienia z Bałkanów dopadają Madejskiego nagle i bez ostrzeżenia, przy okazji budzi się stary koszmar. Ale sprawy przybiorą naprawdę nieprzyjemny obrót, kiedy niespodziewanie on sam znajdzie się na celowniku grupy z Londynu i ze ścigającego stanie się ściganym. Llanelli to nadmorska dziura na walijskiej prowincji, zamieszkiwana przez kilka tysięcy polskich emigrantów. Brexit wisi w powietrzu, sytuacja między przyjezdnymi a Walijczykami i tak jest napięta, a gdy w miasteczku pojawia się uciekający przed zemstą mafii Madejski, tragedii nie da się uniknąć.

 
                                               
                                                Źródło: Wydawnictwo Świat Książki 

Premiera 13 marca

 

3.    Lucy Worsley, Jane Austen w domu, wydawnictwo Świat Książki


Znowu opowieść o jednej z najbardziej znanych angielskich powieściopisarek na świecie, po którą sięgają nowe pokolenia czytelników, zakochując się w jej niezwykłej prozie. Tym razem poznajemy życie Jane Austen z pryzmatu miejsc związanych z jej osobą.



Opis od wydawcy:


Historyczka Lucy Worsley zdecydowała się pokazać życie Jane Austen z nieco innej perspektywy. Worsely odwiedziła różne miejsca, które miały szczególne znaczenie dla Jane - jej dom rodzinny, jej szkołę, jej ulubione miejsca spędzana wakacji itd. Każde z tych miejsc, ale i zamieszkujący je ludzie, mieli wpływ na jej pracę jako powieściopisarki.

Badania Worsley rzucają nowe światło na Jane, która zdaniem wielu wiodła spokojne życie, a według Lucy była pełną pasji kobietą, która nieustannie walczyła o swoje prawo do wolności. JANE AUSTEN AT HOME to portret znanej autorki nie jako samotnej starej panny, ale jako silnej i zdecydowanej kobiety, która odrzuciła 5 propozycji małżeństwa, bo wiedziała, że może przyjąć tylko Pana Darcy'ego
.

 
                                                  
                                                    Źródło: Wydawnictwo Świat Książki 
                                                                            

Premiera 13 marca

 

4.    Johnathan Littell,  Stara historia . Nowa wersja, Wydawnictwo Literackie


Powieść magnetyzująca, siedem wariacji o relacjach międzyludzkich. Najnowsza powieść francuskiego powieściopisarza, która jak mówią zagraniczne recenzje, po prostu ścina z nóg.


Opis wydawcy:


Bohater Starej historii błąka się po miejscach przypominających labirynt, wplątuje w niezrozumiałe wydarzenia, tworzy przelotne relacje z napotkanymi osobami, zmienia płeć i tożsamość. Czas staje się płynny, napięcie narasta, logika snu wyznacza bieg akcji. Balansując na granicy realności i fantazmatu, sięgając po najbardziej drastyczne środki wyrazu i nie stroniąc od prowokacji, w języku o matematycznej wprost precyzji Littell opowiada historię z głębin ludzkich emocji: samotności, pożądania, tęsknoty. Stara historia to niemal pornograficzna podróż do kresu nocy. Tekst wyrastający z tradycji markiza de Sade’a, Céline’a, Bataille’a.
 

                                              Źródło: Wydawnictwo Literackie 
 

Premiera 13 marca.

 

5.    Kate Morton, Córka Zegarmistrza, wydawnictwo Albatros


Kolejny marcowy kryminał przed nami, tym razem w duchu retro. Co może łączyć młoda archiwistkę, Elodie z morderstwem sprzed 150 laty  Córka zegarmistrza to historia skrywanych sekretów, miłości i zbrodni.


Opis wydawcy:


Latem 1862 roku grupa młodych artystów, którym przewodził utalentowany i pełen pasji Edward Radcliffe, przybyła do Birchwood Manor w malowniczym Oxfordshire. Planowali spędzić miesiąc na łonie natury, szukając inspiracji. Ale ich pobyt na prowincji właśnie dobiega końca: jedna z uczestniczek wyprawy została zastrzelona, druga zniknęła – podobnie jak pewna bezcenna pamiątka rodowa – a życie Edwarda Radcliffe’a legło w gruzach.

Ponad 150 lat później Elodie Winslow, młoda archiwistka z Londynu, odnajduje skórzaną torbę, a w niej dwa pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty: zdjęcie w kolorze sepii, przedstawiające zniewalająco piękną kobietę w wiktoriańskim stroju, i szkicownik artysty z rysunkiem domu z dwuspadowym dachem, stojącego w zakolu rzeki.

Dlaczego Birchwood Manor wydaje się Elodie tak znajome? Kim jest młoda kobieta na fotografii? Czy kiedykolwiek pozna jej tajemnicę?

 
 
                                                   Źródło: Wydawnictwo Albatros
 

Premiera 13 marca

 

 

6.    Keith Donohue, O chłopcu, który rysował potwory, Prószyński i S-ka.


Opowieść  o dziecięcej wyobraźni będącej odpowiedzią na drzemiące w młodocianej psychice trwodze. Nie wiem do końca, czego można się spodziewać po tej powieści, ale mam wrażenie, że możemy obserwować zranienie dziecka stające się źródłem koszmaru.


Opis wydawcy:


Trzy lata temu siedmioletni Jack Peter Keenan omal nie utopił się w oceanie. Od tamtej pory mieszkający w przybrzeżnym miasteczku w stanie Maine chłopiec śmiertelnie boi się wychodzić ze swego domu. Jego zajęciem staje się rysowanie potworów, a gdy te zaczynają żyć własnym życiem, na wszystkich pada cień grozy. Holly, matka Jacka Petera, słyszy nocami dziwne odgłosy dobiegające od strony oceanu. W poszukiwaniu pomocy odwiedza katolickiego księdza i jego japońską gospodynię, którzy karmią jej wyobraźnię historiami o duchach i katastrofach morskich. Jej mąż Tim krąży po plaży, rozpaczliwie poszukując grasującej na wydmach niesamowitej zjawy. A Nick, jedyny przyjaciel chłopca, beznadziejnie wikła się w sieć upiornej potęgi rysunków. Wszystkich wokół Jacka Petera nęka to, co widzą i uznają za rzeczywiste, ale tylko on zna prawdę, którą skrywają koszmary czające się za bezpiecznymi ścianami domu.

                                               
                                                  Źródło: Wydawnictwo Prószyński - Ska

Premiera 14 marca

 

7.    Wioletta Sawicka, Piękna miłość, Prószyński i S-ka.


Historia pokazująca, jak radzić sobie po odejściu bliskiej osoby. Czuję, że zapowiada się petarda emocji i moc wzruszeń.


Opis wydawcy:


Baśka i Michał pasują do siebie jak dwie połówki jabłka, rozumieją się bez słów. Kochają się, wspierają i planują dzieci, ale dopiero kiedyś tam, w przyszłości. Na razie żyją pełnią życia, mają krąg sprawdzonych przyjaciół i pracę, która sprawia im satysfakcję. Basia skończyła architekturę i wraz z koleżanką prowadzi dobrze prosperujące biuro nieruchomości. Michał, informatyk po Wojskowej Akademii Technicznej, jest zawodowym żołnierzem.
Baśka, szalona i spontaniczna, może niezbyt piękna, ma w sobie to wszystko, co uwielbia jej mąż: pogodę ducha, radość życia i optymizm. Wiecznie się odchudza, ale jak tu schudnąć, skoro jej ukochany lubi i potrafi dobrze gotować. Michał marzy, że kiedyś razem poprowadzą restaurację, lecz na razie ćwiczy swój talent na żonie i przyjaciołach.
Wszyscy, którzy ich znają, zgodnie twierdzą, że ci dwoje są idealną parą, po prostu zostali dla siebie stworzeni.
Pewnego dnia Michał oznajmia, że wyjeżdża na półroczną misję wojskową do Afganistanu. Basia czuje dziwny lęk, jednak nie może zatrzymać męża. "Obiecaj mi, że wrócisz", prosi, a Michał jej to przyrzeka.
Miesiąc po rozpoczęciu przez niego służby na misji przychodzi wiadomość z dowództwa

 
                                  
                                                Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Premiera 5 marca.

 

8.    Piotr Borlik, Boska proporcja, Prószyński i S-ka


Pierwszy tom nowej polskiej trylogii kryminalnej odsłaniającej mroczne ulice Trójmiasta i wprowadzającej do niebezpiecznej gry w której nie wiadomo, kto jest szaleńcem, a kto ofiarą.


Opis wydawcy:


W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane, w sposób równie makabryczny jak piękny, zwłoki dziewczyny. Człowiek odpowiedzialny za remont obiektu znika, a na miejscu zbrodni jako jeden z pierwszych pojawia się Robert Mazur - zabójca po wyroku będący pod stałą kontrolą terapeuty.
Sprawę bada komisarz gdańskiej policji Agata Stec, której alkohol, kac i pobudka w obcym łóżku nie są obce. Żyje pracą, przeklina i całkiem nieźle radzi sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, choć nieustannie, jako przełożona grupy śledczej, musi znosić seksistowskie przytyki. Agata nie przepada za pracą zespołową, a za jedynego przyjaciela uważa starszego brata - znanego psychologa Artura Kamińskiego, którego potajemnie wciąga w kulisy śledztwa, licząc na jego doświadczenie w pracy z psychopatycznymi jednostkami. Elegancki i powściągliwy, otaczający się pięknymi i drogimi przedmiotami, wyczulony na rytuały Kamiński to przeciwieństwo porywczej siostry. Ta sprawa stanowi autentyczne wyzwanie dla jego nieprzeciętnego intelektu.

 

                                             Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 
Premiera 12 marca

 

9.    Mario Ecobar, Kołysanka z Auschwitz, Wydawnictwo Kobiece.


Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami poruszającą opowieść o matczynej miłości.


Opis wydawcy:


Helene jest czystej krwi Niemką. Jednak kiedy policjanci z polecenia SS przychodzą po jej męża Roma i ich piątkę dzieci, decyduje się pojechać z nimi do Auschwitz. Na miejscu Mengele zmusza ją do otwarcia przedszkola dla obozowych dzieci. Jako wyszkolona pielęgniarka, Helene nie ma złudzeń, po co Mengele chce mieć maluchy tak blisko swojego laboratorium. Jednak robi wszystko, aby w tym piekle dzieci zaznały choć odrobiny człowieczeństwa.

 
 

                                                 Źródło: Wydawnictwo Kobiece
 
Premiera 13 marca.

 

10.                      Silvia Soler, Starzy przyjaciele, Wydawnictwo Kobiece.


Czuję, że może to być jedna z niezapomnianych opowieści o przyjaźni, miłości do sztuki i życia. Osobiście nie mogę się doczekać.

Opis wydawcy:


Marc, Mateu, Lidia, Ada i Santi razem studiują w Akademii Sztuki. Jednak ich młodość przemija i muszą zmierzyć się z dorosłym życiem, nie zapominając o więzi, która ich łączy.
 
                                                Źródło: Wydawnictwo Kobiece
 

Premiera 27 marca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz