niedziela, 16 lipca 2023

TRZY KOBIETY, JOANNA JAX

Joanna Jax zachwyca od lat i zachwyt ten z każdą kolejną powieścią tylko rośnie. O ile zdążyła już przyzwyczaić czytelników do rodzinnych sag, Trzema kobietami proponuje opowieść nieco inną ale za to ponownie z historią w tle.


Rok 1911. Trzy kobiety wywodzące się z różnych sfer i zupełnie różne od siebie. Karolina to młoda dziewczyna, która dopiero staje się kobietą. Jej rodzina na skutek alkoholizmu i rozpusty ojca, wziętego adwokata Hipolita Sędrowicza boryka się z finansowymi problemami. Gdy w domu brakuje pieniędzy, matka posyła córkę do podstarzałego doktora Linde po kolejne pożyczki. Jednak pewnego dnia pada ofiarą lubieżności mężczyzny. Lucyna Wyrobek pracuje w domu hrabiny Wiktorii, jako pomoc domowa zatrudniona przy różnego rodzaju pracach. Wpada w oko synowi pracodawczyni, Olgierdowi. Kiedy między nimi zawiązuje się płomienny romans, nie wie, jak bardzo odmieni on jej życie. Paulina Sobieszczańska od lat jest nieszczęśliwa w małżeństwie z Alfredem, który zdradza ją na każdym kroku i żyje dostatnio na koszt teściów. Niespodziewanie los tych trzech kobiet łączy je ze sobą.


Od dawna powtarzam i powtórzę to ponownie, że Joanna Jax nie bez przyczyny nazywa się królową powieści historycznej. Z właściwą sobie umiejętnością wykorzystuje historię i przeplata je z dramatami swych bohaterów, a następnie tka z tego opowieść od której nie sposób oderwać się. Czytelnik z każdą kolejną stroną zanurza się w nią i przepada bez reszty, dając prowadzić się za rękę. W Trzech kobietach zabrani zostajemy w podróż do początków XX wieku. Do czasów wrogo nastawionego do kwestii emancypacji kobiet. Księża grzmią z ambony nazywając te, które postanowiły zerwać z męską supremacją, rozpustnicami i nierządnicami i straszą je ogniem piekielnym. Wrogiem stają się dla nich nie tylko mężczyźni, ale same kobiety. Sąsiadki, znajome, patronki a nawet niejednokrotnie.... matki. Część niewiast pogodziło się bowiem z losem i podwójną moralnością - inną dla mężczyzn, inną dla nich, za coś całkowicie normalnego uważają hulaszczy i rozpustny styl życia mężów i synów, córki zaś stają się dla nich towarem, który najlepiej sprzedać za jak najlepszą cenę. Te zaś, które ośmielają się zerwać z skostniałymi obyczajami, muszą niekiedy zapłacić wysoką cenę. Jednak wiatr zmian nadciąga i są one nieuchronne. Nie brakuje tych, które pragną nie tylko kształcić się na pensjach w przedmiotach przypisanych dla ich płci, ale podjąć się męskich dotąd zawodów. Zdają sobie jednocześnie sprawę, że zadanie to nie będzie łatwe, a panowie nie dopuszczą ich do swojego fachu. Wychowane w pruderyjnej obyczajowości ze wstydem odkrywają swą seksualność. Mimo tych trudności obserwujemy trójkę kobiet, które nie tylko biorą swój los we własne ręce, dążą do zerwania z skostniałymi stosunkami społecznymi, szukają rozpaczliwie sprawiedliwości, ale także pragną pomścić swe krzywdy i dążą do wymierzenia kary oprawcom. Wbrew wszystkiemu i wszystkim ośmielają się marzyć o lepszym życiu i o nie zabiegać, każda na swój sposób. Różni je wiele, a łączy jeden wspólny cel. Stają się dla siebie kołem ratunkowym w oceanie doznanych krzywd i upokorzeń. Wcześniej zdeptano ich godność, zbrukano niewinność i zmuszono do poddania się losowi przypisanemu ich płci. Jednak znajdują w sobie siłę, by mu się nie tylko nie poddać ale stać się krzykiem tych udręczonych sióstr.


Joanna Jax po raz kolejny barwnie i z niesamowitą rzetelnością oddaje realia epoki, w której rozgrywa się akcja. Przy czym nie sięga po historię polityczną, tylko społeczno-obyczajową, udowadniając, że jest ona niekiedy bardziej porywająca. Rysuje rzeczywistość, która była codziennością kobiet z początku ubiegłego stulecia. Porzuca dowcip występujący we wcześniejszych powieściach, a dotyka wszystkiego tego, co było bolesne, z czym przychodziło się zmierzyć tym, które postanowiły się sprzeciwić. Trzema kobietami Joanna Jax udowodniła, że jest pisarką dojrzałą, świadomą prowadzenia przez siebie fabuły i doskonale panującą nad nią. Tu nie ma miejsca na nudę, otrzymujemy powieść nieco inną od tych, do których przyzwyczailiśmy się ale z pewnością mogącą przypaść miłośnikom opowieści z historią w tle.


Polecam. 

Moja ocena 8/10



                Wydawanictwo Flow 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz