środa, 1 lipca 2020

Premiery lipiec 2020

Pierwszy miesiąc wakacji, słońce przygrzewa, a w powietrzu czuć letnią duchotę. Tylko tegoroczne wakacje, urlop i lato jest inne od wszystkich, pandemiczne z nutką niepokoju. Mimo to wydawcy zaczynają sezon ogórkowy z całą mocą książkowych pyszności. Przed Wami premiery lipca, które z całą pewnością mogą umilić czas.

1. Przeklęta, Tom Wheeler i Frank Miller, Wydawanictwo Znak literanova.



Propozycja dla miłośników fantastyki skierowanej do grupy young adult. Stara kraina druidów pustoszona zostaje przez oredowników nowej wiary, Czerwonych Paladynów. Nimue, o której mówi się, że jest przeklęta ma dostarczyć Merlinowi, tajemniczą przesyłkę. Tylko jak wykonać to zadanie zlecone przez umierającą matkę, w kraju ogarnietym wojną. Z pomocą dziewczynie przychodzi, najemnik Artur. Powieść wkrótce ma zostać zekranizowana przez Netflix. Podejrzewam, że możemy spodziewać się letniej przygodówki w cieniu legendy króla Artura.

Premiera 1 lipca. 

2. Czerwony książę,  Thimothy Snyder, Wydawanictwo Znak Horyzont



Ci, co mieli okazję poznać Terror i Drogę do niewolności tego wybitnego historyka, wiedzą, że mogą spodziewać się znakomicie udokumentowanego wykładu z garścią cennych refleksji. Tym razem jednak zamiast studium współczesnej geopolityki, autor proponuje biografię, Wilhelma von Habsburga. Potomka jednej z najważniejszych dynastii Europy, który od dzieciństwa przygotowywany był do objęcia tronu. Z wyboru Ukrainiec, nazwany przez lud Wasylem Wyszywanym, biseksualista, playboy i hulaka oczarowany nazizmem. Na końcu aliancki agent, który zakończył życie w stalinowskim więzieniu. Zapowiada się znakomita pozycja dla miłośników historii.

Premiera 20 lipca. 

3. Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna. Katarzyna Droga, Wydawanictwo Znak literanova 



Powieść inspirowana prawdziwą historia doktor Ireny Ćwiertni. Opowieść o kobiecie, która najbardziej chciała zostać lekarzem, a jej marzenie zostało skonfrontowane z wojenną rzeczywistością. Zapowiada się moc wzruszeń i przyjrzenianie się ludzkiej bezradności w obliczu koszmaru wojny. 

Premiera 8 lipca. 

4. Osiedle RZNiW, Remigiusz Mróz, Wydawanictwo Czwarta Strona. 



Miesiąc bez Mroza, miesiącem straconym. Tym razem Złote dziecko polskiej literatury kryminalnej zabiera do blokowiska żyjącego w rytmie rapu, oddycha jointami i nie toleruje obcych. W takiej atmosferze dorasta Deso, który pewnego dnia zostaje wciągnięty w zagadkę zniknięcia szkolnej koleżanki. Remigiusz Mróz znów podejmuje się roli społecznika, próbując poruszyć obraz biedy w Polsce oraz przygląda się kulturze hip-hopowej przełomu wieków. 

Premiera 15 lipca 

5. Pod kluczem, Ruth Ware, Wydawanictwo Czwarta Strona. 



Jeden bez wątpienia z ciekawszych głosów z gatunku thrillera psychologicznyego, zabiera nas do gotyckiej rezydencji, w której nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Wymarzona natomiast praca, może szybko stać się najgorszym koszmarem. Coś dla miłośników Agathy Christie. 

Premiera 1 lipca 

6. Wyspa na końcu świata, Kiran Milwood Hargrave, Wydawanictwo Literackie. 



Propozycja dla młodszych czytelników i tych, którzy lubią bajkowe opowieści z przesłaniem. Autorka Dziewczynki z atramentu tym razem proponuje historię o tolerancji i przyjaźni. Dookoła ocean - w którym pływają żółwie i delfiny, porośnięte lasami pagórki i rozmoszący się śpiew ptaków. Ta rajska kraina, w której dorastała dwunstoletnia Amihan zmienia się w piekło wraz z przybyciem urzędnika Zamory. Od tej pory mieszkańcy zostają podzieleni na SANO (czystych) LEPROSO (trędowatych). Zabrana z rodzinnego domu dziewczynka będzie zmuszona zmierzyć się z samotnością i wykluczeniem. Całość okraszona magią i odnajdywaniem drogi do domu. Zapowiada się cudnie. 

Premiera 15 lipca. 

7. Od jednego Lucypera, Anna Dziewitt-Meller, Wydawanictwo Literackie. 



Opowieść o historii wielkiej i małej, o rodzinie i kobietach, rozgrywająca się na Śląsku. Opowieść o pokoleniu dwóch kobiet, którym przyszło żyć zupełnie w innej rzeczywistości. Pierwsza Kasia, to współczesna emigrantka mieszkająca w Holandii, druga Marijka z lat 40 XX wieku zmagająca się z wojenną rzeczywistością. Gdy pewnego dnia Kasia natknie się na ślad krewnej, wraca w rodzinne strony, aby poznać przyczynę rodzinnych niedomówień. To opowieść o mrocznych latach 40 - tych XX wieku, emacypacji klasowej i problemach dotykających nas obecnie. To podróż w głąb własnej przeszłości i powrót do korzeni. 

Premiera 15 lipca 

8. Podglądaczka, Caroline Eriksson, Wydawanictwo Marginesy. 



Intrygujący szwedzki thriller psychologiczny. Elena to pisarka, która po rozstaniu z mężem, zamyka się w domu. Nie ma siły zajmować się pracą, jej relacje z siostrą ulegają pogorszeniu, a jedyną rozrywką jest podglądanie sąsiadów. Im więcej widzi, tym bardziej wydaje jej się, że z pozoru idealnej rodzinie Stornów nie wszystko jest tak perfekcyjne, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Wyobrażając sobie coraz to bardziej niepokojące scenariusze, kobieta przybliża się do sąsiadów coraz bardziej. Nie wie tylko, że teraz to ona znalazła się w niebezpieczeństwie. To opowieść wielowątkowa, o dość zaskakującym zwrocie akcji. Zapowiada się mocno niepokojąca opowieść o nas samych. 

Premiera 8 lipca 

9. Mur duchów, Sarah Moss, Wydawanictwo Poznańskie. 



Z pozoru niepozorny wyjazd rodzinny na obóz antropologiczny, przeradza się w spektakl dominacji ojca rodziny nad bliskimi. Pasja zmienia się w obsesję, prowadzącą do ślepej wiary powrotu do starych rytuałów nawet za cenę ludzkiego życia. To opowieść o rodzicielstwie, odkrywanie nadal mocno zakorzenioną u wielu osób wiarę w moc patriarchatu. Bezradność ofiar miesza się z ich buntem, a w tle rozbrzmiewa pytanie o sprawiedliwość. To opowieść o murach, jakie budujemy wokół siebie w obawie przed innością. 

Premiera 29 lipca. 

10. To tylko przyjaciel, Abby Jimenez, Wydawanictwo Muza. 



Zapowiada się wprost przepyszna komedia romantyczna w sam raz na letnie dni i wieczory. Ciepła opowieść o dziewczynie, która najbardziej ceni sobie niezależność i przyjaźń. Kristen pragnie spędzać więcej czasu ze swoim chłopakiem, Tylerem - którego całkowicie pochłania służba wojskowa. Kiedy na ślubie przyjaciółki poznaje drużbę pana młodego, Josha Copelanda wchodzi z nim w dość nietypowy układ. To opowieść idealna do podnoszenia na duchu, dla miłośników książek o jedzeniu, kipiąca seksem i wywołująca salwy śmiechu. 

Premiera 15 lipca. 

11. Córka nieboszczyka, Joanna Jodełka, Wydawanictwo Rebis. 



Pierwszy tom serii w duchu powieści Dana Browna i Macieja Siembiedy. Konserwatorka dzieł sztuki Tycjana i charyzaktorka teatralna, Angelina. Poznają na pogrzebie ojca, bibliotekarza  Pracowni Zbiorów Masońskich. Jedynie stara ekscentryczna ciotka, wątpi, aby mężczyzna zmarł śmiercią naturalną. Podejrzani są wszyscy: kolekcjoner masoników, antykwariusz, właścicielka sklepu ezoteryczne, a nawet ogrodnik. Siostry zmuszone są rozpocząć śledztwo, w którym stawką jest nie tylko dotarcie do prawdy ale i odnalezienie cennego miniaturowego portretu. 

Premiera 15 lipca. 

12. Drugi brzeg, Joanna Jax, Wydawanictwo Skarpa Warszawska. 



Nowa saga rodzinna autorki porywających powieści historycznych. Tym razem poznajemy losy rodu Niemojewskich pokazanych na tle odradzającej się Polski. Historia kraju znów przeplata się z historią zwykłych ludzi, zmuszając ich do trudnych wyborów. Pozycja obowiązkowa. 

Premiera 1 lipca. 

13. Nie ufam już nikomu, Klaudia Muniak, Wydawanictwo Kobiece. 



Kiedy codzienność przepełniona zostaje wątpliwościami, można zapomnieć o normalności. Iga, świeżo upieczona matka od lat zmaga się z zaburzeniami kompulsywno - obsesyjnymi. Po porodzie decyduje się na nowoczesną terapię polegającą nie wszczepieniu chipu. Wkrótce po rozpoczęciu terapii wokół kobiety zaczyna się dziać coraz więcej rzeczy trudnych do zrozumienia, do tego dochodzą bardzo realistyczne halucynacje pogarszające jej stan psychiczny. Gdy na ciele dziecka zauważa sińce wie, że dzieje się coś bardzo złego. Zapowiada się trzymający w niepewności thriller. 

Premiera 29 lipca. 

14. Wierność, Marco Missirolli, Wydawanictwo Sonia Draga. 



Powieść do której prawa ekranizacji wykupił Netflix. Margherita i Carlo kupują wspólny dom. Zakup ten ma stanowić ich symboliczne wykroczenie w dorosłość. Wokół pary obracają się: Anna, Andrea i Sofia. W powieści tej przeplata się wiele pokoleń, a autor snuje opowieść o naturze współczesnych relacji,pytając o granicę lojalnościi i wierności. 

Premiera 15 lipca. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz