czwartek, 2 stycznia 2020

PREMIERY STYCZNIA 2020

Styczeń i Nowy Rok, nowa przygoda. Początek roku wydawnictwa zaczynają z mocnym przytupem, proponując nam ogrom przepysznych opowieści, na które warto zapolować i które koniecznie trzeba poznać. Przy czym zdecydowanie dominują historię poświęcone II wojnie światowej, ale nie zabraknie literatury pięknej, kryminału, obyczajówek rozgrzewajacych serducha. Dla każdego coś dobrego. Bez zbędnych wstępów przygotowałem dla Was 21 premier.

1. Jojo Moyes, Światło w środku nocy. Wydawnictwo Znak literanova. 




            Wydawanictwo Znak literanova 


Tej pisarki nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Moyes proponuje czytelnikom mądre powieści odpowiadające o życiu. Takim jakim jest, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Tym razem snuje opowieść o zakompleksionej kobiecie, Alice, dla której ślub z przystojnym Amerykaninem był niczym spełnieniem marzeń. Szybko jednak, gdy wraz z mężem zamieszkała w domu swego teścia, jej życie zmieniło się w piekło. Dla seniora rodu jedyną dozwoloną książką jest Biblia a lektury Alice uważane są za niemoralne. Kobieta będzie musiała walczyć o zachowanie własnej godności.


Premiera 20 stycznia



2. Charlotte Link, Czas burzy. Wydawnictwo Znak Horyzont. 

           Wydawanictwo Znak Horyzont 

Królowa thrillera psychologicznego, jako autorka historycznej sagi. Brzmi intrygująco. To historia kobiet z rodziny Dombergów, których losy rozgrywają się na tle burzliwej historii XX wieku. Każda z nich będzie musiała walczyć z własnymi słabościami i przeciwnościami losu.

Premiera 6 stycznia 


3. Andrea Pitzer Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych, Wydawanictwo Znak Horyzont. 

             Wydawanictwo Znak Horyzont 


Z końcem II wojny światowej mówiono, że nigdy więcej nie wolno dopuścić do podobnego upodlenia człowieka. Tym czasem do dnia dzisiejszego istnieją obozy, w których godność ludzka deptana jest niemal każdego dnia. Gautanamo, obozy pracy Korei Północnej. Pitzer opowiada o najstraszniejszych obozach koncentracyjnych istniejących jeszcze przed 1939 r aż do tych współczesnych. Będzie przerażać.


Premiera 6 stycznia



4. Juan Francisco Ferrandiz, Ziemia przeklęta, Wydawanictwo Literackie. 




                   Wydawanictwo Literackie 


To pozycja obowiązkowa dla miłośników historii średniowiecznej. Epicka opowieść o narodzinach Barcelony, owiana aurą legendy. Młody biskup Frodoi za wolą króla Karola Łysego ma dokończyć budowy katedry i podźwignąć miasto z upadku. Najazdy bowiem Saracenów doszczętnie je złupiły. To opowieść o bezwzględnej grze o władzę, rycerska, spiskach i intrygach politycznych, przede wszystkim jednak o ludzkich namiętnościach - żądzy posiadania, pragnieniu zemsty, ambicji i miłości. Czuję, że będzie to niesamowita powieść.


Premiera 29 stycznia. 



5. Sigridor Hagelin Bjornsdottir, Święte słowa, Wydawanictwo Literackie. 




                      Wydawanictwo Literackie 


To historia rodzeństwa uwikłanego w rozgrywkę sił pragnących zmienić losy cywilizacji. Edda i Einar mają wspólnego ojca ale różne matki, które to postanowiły pod wspólnym dachem wychować dzieci. Ona porozumiewa się ze światem za pomocą przeczytanych książek, on natomiast ma dysleksję i problemy z czytaniem. Dzieci dorastają i zakładają swoje rodziny. Pewnego dnia Edda rodzi dziecko i znika bez śladu. Einar zmuszony przełamać własne lęki rusza na poszukiwanie siostry. Jest to połączenie rodzinnego dramatu z kryminałem. Wszystko utrzymane w klimacie mrocznej atmosfery Islandii.


Premiera 29 stycznia



6. Michel Houellebecq, H. P. Lovecraft. Przeciw światu. Przeciw życiu., Wydawanictwo Literackie.




                Wydawanictwo Literackie 


Jeden z największych skandalistów i krytyk rzeczywistości opowiada o twórczości Samotnika z Providence i twórcy gatunku weird fiction.


Premiera 15 stycznia.



7. Meg Wolitzer, Ich siła, Wydawanictwo W. A. B

                          Wydawanictwo W. A. B.


Jeśli miałbym zaklasyfikować tę książkę, to myślę, że z pewnością można ją określić, jako powieść feministyczna. To opowieść, jak jedno spotkanie charyzmatycznym liderem może odmienić czyjeś życie. Jedno spotkanie jedna wysłuchania przemowa jest w stanie zmienić człowieka niedopoznania. Ekranizacją jest zainteresowana Nicole Kidman.


Premiera 15 stycznia. 



8. Sophie Anderson, Dom na kurzych łapach, Wydawanictwo Young. 






                           Wydawanictwo Young 

Połączenie Ani z Zielonego Wzgórza z Babą Jagą. Dwunastoletnia Marika mieszka z babcią w niewielkiej chatce. Nie jest to jednak zwyczajna babcia ale Baba Jaga. Domek położony może być w ciemnym lesie albo na wzgórzu, gdzie nikt z żywych go nie znajdzie. Dziewczynka mieszkając samotnie z staruszeką będącą Strażniczką Bramy pomiędzy światami, czuje się bardzo samotna. Gdy poznaje dziewczynkę ze świata zmarłych zrobi wszystko, aby nie stracić tej przyjaźni. Jej decyzja doprowadza do zniknięcia Baby Jagi. Wnuczka postanawia odnaleźć babcię po drugiej stronie bramy. Dom na kurzych łapach ma wobec niej zupełnie inne plany. To historia o przyjaźni i poświęconiu w imię rodzinnych więzi.

Premiera 29 stycznia



9. Artur Chojnacki, Błysk, Wydawanictwo Skarpa Warszawska. 

     Wydawanictwo Skarpa Warszawska 


Kryminał w duchu Z archiwum X  i Stranger Things. 




Premiera 29 stycznia. 



10. Robert Małecki, Zadra, Wydawanictwo Czwarta Strona. 




            Wydawanictwo Czwarta Strona


Trzecia część serii o komisarzu Bernardzie Grossie. Tym razem będziemy rozwiązywać zagadkę zaginięcia pary studentów. Są kości, są ślady ale mieszkańcy ponownie milczą. To mroczna opowieść o sile miłości i śmierci.


Premiera 15 stycznia 



11. Jennifer L. Armentrout, Sztorm i furia, Wydawanictwo Filia. 




                        Wydawanictwo Filia 


Propozycja dla nieco starszej młodzieży i tych, którzy lubią fantastykę rodem z powieści Sarah J. Maas. Osiemnastoletnia Trinity komunikuje się z duchami i zjawami. Dar ten jest pilnie strzeżony stąd dziewczyna ukrywana jest w odosobnionej siedzibie - gargulców. W chwili, gdy pojawia się coś, co zabija demony i strażników jej uporządkowany świat legnie w gruzach. Bynajmniej zagrożeniem dla Trinity nie będzie to co, szaleje na zewnątrz ale nowo poznany chłopak.


Premiera 29 stycznia 



12. Rachel Abbott. Zmuszona, by zabić, Wydawanictwo Filia. 




                     Wydawanictwo Filia


Najnowszy thriller psychologiczny od królowej brytyjskiego dreszczowca, rozpoczynający zarazem nową serię. Mark i Evie mają gorący romans. Ona pomaga mu pogodzić się ze śmiercią ukochanej żony. Kiedy natomiast znajomi widzą na jej ciele coraz więcej obrażeń, zaczynają podejrzewać Marka. Pewnego dnia w ich domu dochodzi do brutalnego morderstwa. Thriller małżeński, psychopatyczny zabójca? Sam nie do końca jestem pewien, co przygotowała Abbott. Jedno jest pewne będzie to powieść trzymająca w napięciu, w której nic nie będzie pewne.


Premiera 29 stycznia. 



13.  Wioletta Sawicka Oleńka. Panienka z Białego Dworu, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. 




        Wydawanictwo Prószyński i S-ka


Saga historyczna opowiadająca o losach ziemian zamieszkujących na Kresach. To historia ludzi zmuszonych radzić sobie z codziennością w czasach naznaczonych nienawiścią. Znając styl Wioletty Sawickiej, jedno jest pewne nie zabraknie wzruszeń i łez w czasie lektury.



Premiera 14 stycznia 



14. Anna Ellory, Króliki z Ravensbruck, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 




        Wydawanictwo Prószyński i S-ka


Głęboko poruszająca powieść, która chwyta za serce i trzyma w napięciu. Berlin rok 1989. Opiekująca się chorym ojcem Miriam, odkrywa przerażającą rodzinną tajemnicę, która na zawsze zmieni ją samą. To historia pokazująca, że nadzieja nie umiera nigdy, nawet w czasie największego mroku.


Premiera 14 stycznia 



15. Federico Axet, Amnezja, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 

  Wydawanictwo Prószyński i S-ka




Nie jestem pewien na ile jest to dreszczowiec, a na ile kryminał. John Brenner to 27-letni trzeźwiejący alkoholik i ojcem czteroletniej Jennie. Pewnej nocy budzi się na podłodze własnego domu i nie pamięta nic, co zdarzyło się wcześniej. Obok siebie widzi tylko pustą butelkę, pistolet i zwłoki kobiety. Co zdarzyło się w domu mężczyzny należy szukać w jego głowie.


Premiera 16 stycznia 



16. Jelena Kostiuczenko, Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, Wydawanictwo Czarne. 

                            Wydawanictwo Czarne

W cieniu wielkiej polityki, wojen, fortuny, z dala od obiektywów kamer wyłania się inna Rosja. Kraj w którym w opuszczonym szpitalu koczuje grupa nastoletnich stalkerów, diggerów, samobójców. W walącym hotelu robotniczym mieszka paręnaście rodzin od lat czekających na mieszkanie zastępcze. Kostiuczenko nie boi się stawiać trudnych pytań i zabrudzić sobie rąk spotykając się ze swoimi bohetarami. Ten reportaż będzie bolał.

Premiera 15 stycznia 



17. Lene Wold, Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę, Wydawanictwo Czarne. 




                         Wydawanictwo Czarne 




Norweska dziennikarka próbuje zrozumieć, co popycha Jordańczyków do kultywowania tradycji krwawych zabójstw. Ojciec, który morduje córkę tylko dlatego, że związała się z inną kobietą. Autorka wysłuchuje wszystkich stron.


Premiera 29 stycznia 



18. Magda Knedler, Położna z Auschwitz, Wydawanictwo Mando. 





Historia Stanisławy Leszczyńskiej, która pośród obozowego piekła uratowała tysiące dzieci. Niosła pomoc ciężarnym więźniarkom i bezbronny noworodkom. Dla wielu była mamą i nadzieją. Opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w czasami barbarzyństwa.


Premiera 15 stycznia 

19. Dave Eggens, Mnich z Mokki, Wydawanictwo Sonia Draga. 




               Wydawanictwo Sonia Draga 



To prawdziwa historia Amerykanina jemeńskiego pochodzenia, który marzy o wskrzeszeniu pradawnej sztuki uprawy ziaren kawy. Wybuch wojny domowej sprawia, że zostaje on uwięziony w Sanie. Mokhar Alkanshali porzuca pracę w ekskluzywnym hotelu i wyrusza do Jemenu i tu nauczyć się uprawy kawy, tak jak robili niegdyś jego przodkowie. Na Sane spadają saudyjskie bomby i zmuszają mężczyznę do ucieczki na własną rękę. To opowieść o odwadze, wizjonerstwie i podążaniu za marzeniami.


Premiera 15 stycznia

20. Julien Sandrel, Pokój wspaniałości, Wydawanictwo Sonia Draga. 




         Wydawanictwo Sonia Draga 



Wzruszająca historia matki i syna. Ona zapracowana i nie mająca czasu dla nastoletniego syna, który pragnie z nią właśnie dzielić swą pierwszą miłość. W chwili, gdy jej syn zapada w śpiączce, priorytety zaczynają się u niej zmieniać. Bolesna opowieść o rodzicielstwie i umiejętności bycia z tymi których kochamy. Czasem może być za późno aby pokazać, jak drugi człowiek jest dla nas ważny.


Premiera 29 stycznia 

21. Hanna Jameson, Ostatni, Wydawanictwo Czarna Owca. 





Zapierający dech w piersiach thriller dystopijny, który straszy swą wiarygodnością. Amerykański historyk, Jon Keller jedzie na konferencję do Szwajcarii. Tu właśnie dowiaduje się, że w Waszyngtonie i kilku innych miejscach na Ziemii doszło do ataku nuklearnego. Mężczyzna nie wie, czy jego rodzinie udało się przeżyć. Wraz z nim znajduje się garstka ocalałych. Teraz muszą walczyć o przetrwanie, gdy Jon w studni znajduje ciało zamordowanej dziewczynki wie, że morderca jest wśród nich. Mężczyzna szukając zabójcy, zaczyna popadać w paranoję. Połączenie Stephena Kinga z Agathą Christie.


Premiera 15 stycznia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz