Strony

piątek, 27 listopada 2020

MROCZNY PIĄTEK: MISERY, STEPHEN KING

 Zimową porą pewna zagorzała fanka jednej powieści szykuje prawdziwe piekło dla swego ulubionego pisarza, czyli kultowa już Annie Wilkes z Misery Stephena Kinga zawitała do Mrocznego Piątku.


Paul Sheldon, popularny pisarz tandetnych romansideł wracając do domu ulega wypadkowi. Samochód rozbił się na całkowitym odludziu i znikąd pomocy. Z tego dnia nic nie pamięta ale przypomina mu o nim ból nóg i kobieta, która uratowała mu życie. Jest ona byłą pielęgniarką i największą miłośniczką jego cyklu o Misery Chantain. Kobieta jest szalona, nieprzewidywalna i każdego dnia zmienia życie swego podopiecznego w koszmar. Najgorszy dopiero nadchodzi z chwilą, gdy dowiaduje się o uśmierceniu jej ulubionej książkowej bohaterki i napisaniu nowej, ambitnej powieści, która wcale nie przypada jej do gustu.


Misery straszy rosnącym uczuciem klaustrofobii, osaczeniem przez Zło i ludzką bezradnością wobec niego. Obserwujemy starcie dwóch bohaterów. Są tylko oni i nikogo wokół. Kingowy potwór to nie jakiś upiór ale człowiek. Realny, taki którego łatwo spotkać w prawdziwym życiu, a przez to staje się jeszcze bardziej przerażający. Zwłaszcza, że na kartach powieści przybiera ono różne formy, twarze i staje się bardzo trudne do jednoznacznej klasyfikacji.


Przede wszystkim mamy zwykłego śmiertelnika, a nie jakiegoś wielowiekowego monstrum. Ma przeszłość, wspomnienia z dzieciństwa, pochodzenie. Z drugiej strony w pewnych momentach Annie staje się tak potężna niczym mitologiczne okrutne bóstwo. Staje się odczłowieczona a przybiera cechy nadludzkie. Z szalonej pielęgniarki rodzi się okrutna afrykańska bogini żądna ofiar. W starciu z tak potężnym bóstwem zwykły śmiertelnik nie ma najmniejszych szans. Karmi się strachem krwią i ludzkim cierpieniem.


Inną maską jaką przebiera panna Wilkes to twarz wampira. Wysysa ona wszelkie nadzieje mężczyzny. Atakuje znienacka, potrzebuje swoistego zaproszenia aby wejść w jego umysł i życie. Tą formą zaproszenia stają się wszelkie akty posłuszeństwa Paula, gdy kierowany lękiem spełnia jej życzenia a jednocześnie pozwala wyssać jej swoje siły życiowe.


Poza tym nadprzyrodzoną twarzą zła, Annie pokazuje zło typowe ludzkie. Wypływa z jej obłąkanego umysłu. Ono w niej ewoluowało, rozrastało utrudniając komunikację międzyludzką. Raz zachowuje się niczym rozkapryszone dziecko, chcące zabawki na już, raz jako surowy rodzic, innym razem osoba postrzegająca innych jako zagrożenie, ba rywali wymagających fizycznej eksterminacji. To zło nadchodzi nagle i atakuje ją samą wprowadzając w szał, którego nie można wyleczyć, nie można wyhamować.


Misery jest jedną z najbardziej znanych powieści Króla Grozy, która zachwyca za każdym razem. Wprowadza w stan niepokoju, nawet jeśli zna się tę historię. Ja postrzegam ją jako pewnego rodzaju starcie Goliata z Dawidem. Nie ma co ukrywać należy do ścisłej czołówki moich Kingowych ulubieńców.

Polecam.



              Wydawanictwo Prószyński i S-ka 

poniedziałek, 16 listopada 2020

POZWÓL MI WRÓCIĆ, B. A. PARIS

Niewyjaśnione zaginięcie z mroczną przeszłością dającą o sobie znać po latach w Pozwól mi wrócić B. A. Paris.


Dla Layli i Finna wyjazd do Francji miał być romantyczną wycieczką poprzedzającą ten najważniejszy moment, oświadczyny i ślub. Byli młodzi i zakochani w sobie do szaleństwa. Nic nie zwiastowało tego, co nastąpiło podczas powrotu. Ona zniknęła bez śladu, a on został oskarżony o zabójstwo narzeczonej. Po latach mężczyzna mężczyzna pogodził się ze stratą dawnej narzeczonej i znów planuje ślub. Kiedy wydaje się, że może ożenić się z ukochaną kobietą, stara sprawa sprzed dwunastu lat powraca i może zamienić ich życie w koszmar.


B. A. Paris doskonale wie, jak snuć niepokojącą opowieść w której nikomu nie można wierzyć. Nie wiadomo, kto jest dobry a kto zły. Każdy ma swoje tajemnice, każdy prowadzi własną grę. W tej historii nic nie jest oczywiste, ani takie jakie się wydaje. Opowiada o mrocznej i dobrej stronie ludzkiej natury. Obie się przeplatają, obie zabierają głos i tylko moment, jedno zdarzenie decydują, która w danej chwili dojdzie do głosu. Są sprawcami rodzących się uczuć i emocji zdolnych kierować ludzkim życiem. Do odzwierciedlenia tego autorka posługuje się matrioszkami stającymi się w Pozwól mi wrócić swoistą metaforą złożoności wnętrza człowieka.


B. A. Paris proponuje czytelnikowi thriller psychologiczny, który niepokoi i intryguje do samego końca. Jego zwieńczeniem jest znakomite zakończenie, które trudno przewidzieć. To przejmująca opowieść o miłości i zazdrości, o szorstkich i kolczastych przyjaźniach, o zdradzie, kłamstwie i zemście. O tym jak trudno odbudować coś, co raz rozpadło się niczym domek z kart. Pozwól mi wrócić udowadnia, że B. A. Paris jest jednym z ciekawszych głosów brytyjskiego domestic thriller.

Polecam. 

Moja ocena 7/10



                 Wydawanictwo Albatros 

poniedziałek, 2 listopada 2020

PREMIERY LISTOPADA 2020

Listopad co roku oznaczał literacką posuchę, ale nie tym razem! Wydawanictwa nie zwalniają tempa i znów szykuje się wysyp smakowitych nowości. Zresztą zobaczcie samych i pamiętajcie, to co wybrałem, to zaledwie kropla w morzu.


1. Łowczyni, Kate Quinn, Wydawanictwo Mando.



Kate Quinn ponownie snuje opowieść osadzoną w czasach drugiej wojny światowej. Opowieść o silnych kobietach, wielkich zbrodniach i zemście.


Premiera 25 listopada.


2. Pstrągi, Agnieszka Miklis, Wydawanictwo Videograf.



Przepowiednia sprzed lat i dwie kobiety próbujące rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci. Detektyw Roswita Rein i chora na schizofrenię, Ema będą chciały złapać prawdziwego mordercę matki dziecka, o którą oskarżono nianię. Emę odwiedza tajemnicza grupa zwana Pstrągami, którzy oferują swą pomoc w zamian za pewną przysługę. Zapowiada się pysznie mroczna opowieść.

Premiera 18 listopada.


3. Chłopiec z lasu, Harlan Coban, Wydawanictwo Albatros. 



W parku krajobrazowym zostaje odnaleziony chłopiec. Dziecko jest brudne, głodne i nikt nie wie, co się z nim działo. Trzydzieści lat później mężczyzna o tajemniczej przeszłości zostanie poproszony o pomoc w odnalezieniu zaginionej nastolatki. Zapowiada się trzymająca w napięciu opowieść o mrocznej naturze ludzkiej duszy. 

Premiera 12 listopada. 


4. Moja przyjaciółka opętana, Grady Hendrix, Wydawanictwo Vesper. 



Opowieść o nastoletniej przyjaźni, dorastaniu i opętaniu. Dwie najlepsze przyjaciółki, niewinny wypad za miasto i dziwne zaginięcie, po którym dziewczyna nie jest już taka, jaką była wcześniej. 

Premiera 12 listopada 


5. Manuskrypt, Wojciech Uszok, Wydawanictwo Vesper. 



Krwawy rytuał odprawiany przez żydowskiego alchemia i makabryczne odkrycie związane z hitlerowskimi strażnikami,a do tego średniowieczny manuskrypt. Smakowity horrorowy debiut. 

Premiera 25 listopada 


6. Dama z woalką, Paulina Kuzawińska, Wydawanictwo Lira. 



Trzecia odsłona fenomenalnych retro kryminałów. Madeline Hyde powraca na Wzgórze Mgieł by tam ponownie zanurzyć się w zagadce tajemniczej śmierci, tam też nawiedzają ją dziwne koszmary. Nie mogę się doczekać! 

Premiera 2 listopada


7. Cherub, Przemysław Piotrowski, Wydawanictwo Czarna Owca. 



Było Piętno, potem Sfora teraz przyszła pora na Cheruba. Igor Brudny ponownie na tropie makabrycznych morderstw i śledztwo, które niesie nowy przełom w jego życiu. 

Premiera 12 listopada 


8. Gorzko, gorzko Joanna Bator, Wydawanictwo Znak 



Opowieść o pragnieniu miłości i wolności w czterech pokoleniach kobiet. Joanna Bator ponownie wraca na Śląsk by snuć niezwykłą historię pełną realizmu magicznego. 

Premiera 25 listopada 


9. Pierwsza osoba liczby pojedynczej, Haruki Murakami, Wydawanictwo Muza



Nigdy nie ukrywałem, że proza tego wybitnego japońskiego pisarza ma w sobie coś z niesamowitości. Zbiór opowiadań pełnych realizmu magicznego, historii o przemijaniu, miłości i sztuce. 

Premiera 12 listopada 


10. Miłość czyni dobrym, Katarzyna Bonda, Wydawanictwo Muza. 



Oparta na faktach opowieść o diable w ludzkiej skórze, oszuście Danielu Skalskim. Zapowiada się kryminalna uczta, bo Polska kryminałem silna! 

Premiera 25 listopada 


11. Nadchodzą czasy nowe, Weronika Wierzchowska, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Opowieść o przyjaźni i matczynej miłości w niespokojnych czasach insurekcji kościuszkowskiej. 

Premiera 3 listopada 


12. Wymazani z pamięci, Piotr Borlik, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Zaginione dzieci zostają odnalezione przez policję, ale nic nie pamiętają od czasu uprowadzenia. Są odmienione, podejrzliwe, inne niż wcześniej. Zapowiada się mocna historia. 

Premiera 10 listopada. 


13. Chorwacka przystań, Anna Karpińska, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Romantyczna opowieść o niezrealizowanych planach, tęsknocie i miłości. Trudne decyzje jakie przyjdzie podjąć korespondentce prasowej. Zapowiada się moc wzruszeń i mądra, życiowa historia, a takie lubimy najbardziej. 

Premiera 12 listopada 


14. Śreżoga, Katarzyna Puzyńska, Wydawanictwo Prószyński i S-ka. 



Dwunasty tom o Lipowie. Do seria, do której bardzo lubię wracać i z dużą niecierpliwością czekam na nowe odsłony. Małą miejscowością wstrząsa nowe zabójstwo. 

Premiera 24 listopada 


15. Piknik na skraju drogi i inne utwory, Arkadij i Borys Strugaccy, Wydawanictwo Prószyński i S-ka 



Klasyka światowej fantastyki i popkultury, a ich powieści stały się podstawą do filmu S. T. A. L. K. E. R. 

Premiera 12 listopada 


16. Ogień i lód, Joanna Wtulich, Wydawanictwo Lira. 



Lwów XIX wieku. Młoda hrabianka zakochana w wojskowym ofierze, miłość i konwenanse, życie miasta w nowej historycznej sadze. 

Premiera listopad